„Zabos voltam rájuk, megmondom őszintén. Hogy hozhatják Magyarországot ilyen helyzetbe?” – mondta Orbán Viktor Tusnádfürdőn a Sziget Fesztivállal kapcsolatban.
Korábban a Világgazdaság is megírta, hogy Magyarország három évre beutazási és tartózkodási tilalmat rendelt el az ír Kneecap együttes több tagja ellen, akik felléptek volna a Szigeten.
A kormány az együttes egyes megnyilvánulásait antiszemita gyűlöletbeszédként értelmezte,
valamint kifogásolta, hogy a formáció korábbi fellépésein többször tett nyilatkozatokat, amelyek összefüggésbe hozhatók radikális szervezetekkel.
A Kneecap tervezett fellépése miatt egyébként száznál is több magyar művész és zenész petícióban tiltakozott a Sziget Fesztivál szervezőinél.
Orbán Viktor Tusnádfürdőn úgy fogalmazott, hogy nem a magyar kormánynak kellett volna közbelépnie, hanem a szervezőknek „lehetett volna annyi eszük, hogy nem hívnak meg ide ilyen együttest”.
Az a rohadt vagy átkozott pénz ilyen fontos? Még ez is megéri?
– tette fel a kérdést. Elmondása szerint miután lehiggadt, utánanézett, hogy milyen jogi lehetőségei vannak ilyenkor az államnak.
Hozzátette, hogy napokat dolgoztak azon, hogyan lehet megtalálni a megfelelő jogi megoldást.
Úgy fogalmazott, hogy Magyarországon világos jogrendszer van: az országban szabadság van, az ország a „béke szigete” és „alapvetés az, hogy békében élünk egymással”. „Ha Magyarországra jössz, akkor be kell tartanod a törvényeinket” – mondta.
A Sziget állásfoglalást tett közzé a kitiltással kapcsolatban: a lépést szükségtelennek és sajnálatosnak tartják. A szervezők azt is közölték, attól tartanak, hogy a kormány döntése a Kneecap kitiltásáról „nemcsak a Sziget hírnevét veszélyeztetheti, hanem Magyarország nemzetközi megítélését is negatívan befolyásolhatja”.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.