A Sziget várhatóan egy Rovinj melletti kempingben veti meg a lábát. Ehhez még keresik az ideális időpontot, de már feltűnt a láthatáron a következő határon túli célpont is: Lengyelország.
Az idén a Sziget Kft. szervezte meg a tegnap zárult Budai Gourmet gasztronómiai fesztivált, ráadásul ez volt az első olyan hazai rendezvény, ahonnan száműzték a készpénzforgalmat. A Gourmet, mint Takács Gábor, a Sziget Kft. ügyvezető igazgatója lapunknak elmondta, olyan portfólióbővítés, amely igazán új színt hoz a fesztiválpalettára. „A Budai Gourmet-t szeretnénk évről évre megrendezni, hiszen egyre jobban érezhető, hogy nő a topgasztronómia iránt az igény, egyre jobban előtérbe kerül a gasztrokultúrában a minőség. Persze azzal is tisztában vagyunk, hogy ez nem lesz olyan méretű tömegrendezvény, mint a Sziget Fesztivál” – magyarázza. Olyan rendezvényt akartak, amely a gasztronómiának nemcsak egyetlen termékszegmensére (pl . kolbász, pálinka, bor stb.) koncentrál, hanem felöleli a minőségi gasztronómiához tartozó összes területet az alapanyagoktól a feldolgozott termékig, legyen az étel vagy ital. Ehhez hozzátartozik még, hogy Takács Gábor és Gerendai Károly szerzett már együtt néhány tapasztalatot a minőségi gasztronómia terén. Gerendai ráadásul 2008-ban megalapította a Costest, amely tavaly – Magyarországon először – megkapta a Michelin-csillagot.
Ennél is nagyobb lépés, hogy Takács Gábor szerint 2012-ben elindulhat az első horvátországi fesztivál. „Jelenleg Európa egyik legvonzóbb, legtrendibb turisztikai célpontja a horvát tengerpart” – mondja. A helyszín azért is ideális, mert közel van Olaszország, két reptér is könnyen megközelíthető, ráadásul Budapestről autóval öt-hat óra alatt oda lehet érni. Ez utóbbi logisztikai szempontból sem elhanyagolható – teszi hozzá Takács Gábor. Mint fogalmaz: a sikeres fesztivál egyik kulcsfontosságú eleme a vonzó természeti adottság. A Balaton Sound esetében
a vízpart, a VOLT esetében a Lővérek, sőt szerinte a Sziget – egyebek mellett – abban különbözik a többi európai fesztiváltól, hogy egy a Duna által körülölelt sziget parkjában van, közel a centrumhoz.
A kiszemelt horvát helyszín egy Rovinj melletti tengerparti kemping, erről egy horvát céggel, a Maistrával tárgyalnak. „Valójában nem a helyszín a probléma, hanem az időpont” – szögezi le az igazgató, majd arról beszél, hogy valójában már az idén debütált volna az isztriai fesztivál, ha sikerült volna egyeztetni egy mindkét félnek megfelelő dátumot. „Tudnánk megfelelő időpontot találni nem a főszezonban, de még a nyári időszakban. Nekünk a nyarunk nagyon zsúfolt, sok a fesztivál, ezért meg van kötve a kezünk. Horvát partnereink nem akarnak a főszezonban fesztivált, mert nem szeretnék elveszteni a visszatérő vendégeiket. Szeptember elejét javasolták, de akkor már kezdődik az egyetemeken a tanítás” – mondja Takács Gábor, aki szerint hosszú távon a helyiek is csak nyernek a rendezvénnyel, hiszen az amúgy is turistacsalogató szépségű Rovinj új színfolttal gazdagodna.
Amikor a készülő fesztivál zenei stílusáról érdeklődünk, Takács Gábor azt mondja, a fő célcsoportjuknak, a 17–25 éves korosztálynak megfelelő zenekarokat hívnak meg. Ezúttal a nemzetközi közönségre koncentrálnak. Mint fogalmaz, eklektikus fesztivált képzeltek el, amelyen éppúgy ott vannak a kurrens elektronikus zenei előadók, mint a trendi angolszász együttesek. Azt azonban leszögezte, akkora fesztiválban gondolkodnak, mint a Balaton Sound. „Számítunk a Szigettel megalapozott, az egész Európát lefedő partneri és jegyterjesztői hálózatunkra. Szerintem aki szereti a zenét és a tengert, az nem fog csalódni” – teszi hozzá.
A Sziget Kft. a legnagyobb szereplője a kelet-európai fesztiválpiacnak, Takács szerint a posztszocialista országokban nincs jelentős konkurensük. Mivel a hazai lehetőségeket jórészt lefedték, a jövőben főleg a külföldi növekedésre összpontosítanak. A szerbiai Exitben már nem gondolkodnak, Takács szerint az elektronikus zenei fesztivál már elérte teljesítőképessége határát. A következő, Sziget által szervezett külföldi rendezvény lehetséges helyszíneként egyértelműen Lengyelországot jelölte meg.
A kérdésre, hogy veszélyezteti-e a terveiket a tulajdonos Econet cégcsoport tőzsdei mélyrepülése, Takács egyértelmű nemmel felelt. Gerendai Károly korábban azt nyilatkozta, a társaság valószínűleg nem tudja majd folytatni a Sziget-akvizíció folyamatát, de ez sem befolyásolja a kft. működését. A cégnek június végéig kell kifizetnie a következő, mintegy 650 millió forintot. Ha nem teszik meg, akkor a jelenlegi 51 százalékos tulajdonrész egy része visszaszáll a Szigetre. Takács szerint a Szigetet illetően amúgy is biztatók a kilátások, a külföldi jegyfoglalások száma tíz százalékkal magasabb, mint tavaly ilyenkor volt.
Bealkonyult a nonprofit fesztiváloknak?
A kulturális megszorítások miatt jelentősen csökkenhet a nonprofit, kulturális-művészeti fesztiválok száma – mondta el Márta István, a Magyar Fesztivál Szövetség elnöke. Az elnök szerint a helyzet jelenleg bizonytalan, szerinte pontos statisztikai adatok legkorábban ősszel lesznek. Azt azonban nem tartotta elképzelhetetlennek, hogy akár 30-50 százalékos is lehet az esés a fesztiválok számát tekintve. Ennek szerinte elsődleges oka az állami támogatások elmaradása, a szponzorok számának csökkenése és az önkormányzatok rossz anyagi helyzete. A Művészetek Völgyéről Márta István szűkszavúan nyilatkozott: a július 22–31. között megrendezendő eseményről elmondta, az anyagi lehetőségeik igencsak korlátozottak, de megpróbálnak abból gazdálkodni, amijük van.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.