A fiatalok újraértelmeznék a nyugdíjrendszer fogalmát. Egyre többen nyitottak az alternatív pénzügyi rendszerek irányába, ilyen lehet a kriptonyugdíj is. Ez azt jelentené, hogy a jövőben akár kriptodeviza formájában is kaphatnák a nyugdíjat az idősek. Sok fiatal nem is érti a hagyományos nyugdíjalapok működését, és 40 százalékuk fektetett már be kriptovalutába.
A Kriptofókusz legfrissebb epizódját itt meghallgathatják:
Glaser Anita kriptoadózási és -szabályozási szakértő szerint a kriptonyugdíj-elképzelés csak egy utópia. Szerinte a kriptodevizákat pont azért találták ki, hogy az államtól el tudják távolítani a pénzt, gyengítsék a centralizációt. Ha egy olyan állami juttatás, mint a nyugdíj, kriptodevizaként, például bitcoinként jelenne meg, az túl nagy állami befolyás alá helyezné.
Pedig az elképzelés logikusnak tűnik. 2017 óta a nagy kriptodevizák értéke folyamatosan nő. Rövid távon a volatilitás jelentős, viszont többéves távlatban akár hatalmas nyereséget hozhat bitcoinba fektetni.
Azonban a társadalmi bizalom nincs meg a kriptók irányába. A technológia fejlesztésével és edukációval lehetne elfogadottá tenni ezeket a digitális eszközöket, de még úgy is kérdéses, hogy például a nyugdíjat át lehetne-e ültetni ebbe a térbe.
Glaser Anita szerint elképzelhetőbb egy olyan állami támogatási rendszer, mint ami az önkéntes nyugdíjpénztárak esetében is történik. A magánszemélyek gondolkodhatnak úgy előre, hogy megtakarításuk egy részét kriptodevizába teszik, bízva az árfolyamnyereségben. Ehhez az állam adhatna ösztönző támogatást, a befizetések után bizonyos százalékban. Ez egy hosszú távú befektetés lehetne, ami segíthetne az elöregedő társadalmak miatt nehéz helyzetben lévő nyugdíjrendszernek.
A korábbi podcastjeinket itt hallgathatják meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.