BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
indexkep Kriptofokusz
ÜZLETRE HANGOLUNK

Beköszönthet a kriptonyugdíj korszaka?

Egy nemzetközi felmérés szerint a Z és az Alfa generáció 20 százaléka el tudná képzelni, hogy kriptodevizában kapja a nyugdíját. A fiatalok láthatóan nem bíznak benne, hogy a hagyománoys nyugdíjrendszer képes lesz eltartani őket időskorukban, így nyitottak az alternatív megoldások felé. A kriptonyugdíj lehetőségeiről a Kripteus társalapítójával, kriptoadózási és -szabályozási szakértővel, Glaser Anitával beszélgettünk Kriptofókusz című műsorunkban.
A podcast vendége: Glaser Anita, a Kripteus társalapítója, kriptoadózási és szabályozási szakértő

A fiatalok újraértelmeznék a nyugdíjrendszer fogalmát. Egyre többen nyitottak az alternatív pénzügyi rendszerek irányába, ilyen lehet a kriptonyugdíj is. Ez azt jelentené, hogy a jövőben akár kriptodeviza formájában is kaphatnák a nyugdíjat az idősek. Sok fiatal nem is érti a hagyományos nyugdíjalapok működését, és 40 százalékuk fektetett már be kriptovalutába.

A Kriptofókusz legfrissebb epizódját itt meghallgathatják:

 

Glaser Anita kriptoadózási és -szabályozási szakértő szerint a kriptonyugdíj-elképzelés csak egy utópia. Szerinte a kriptodevizákat pont azért találták ki, hogy az államtól el tudják távolítani a pénzt, gyengítsék a centralizációt. Ha egy olyan állami juttatás, mint a nyugdíj, kriptodevizaként, például bitcoinként jelenne meg, az túl nagy állami befolyás alá helyezné.

Pedig az elképzelés logikusnak tűnik. 2017 óta a nagy kriptodevizák értéke folyamatosan nő. Rövid távon a volatilitás jelentős, viszont többéves távlatban akár hatalmas nyereséget hozhat bitcoinba fektetni.

Azonban a társadalmi bizalom nincs meg a kriptók irányába. A technológia fejlesztésével és edukációval lehetne elfogadottá tenni ezeket a digitális eszközöket, de még úgy is kérdéses, hogy például a nyugdíjat át lehetne-e ültetni ebbe a térbe.

Retired,Woman,Showing,At,The,Cmer,Bitcoin,-,Senior,With
kripto
Utópia, vagy realitás a kriptonyugdíj? / Fotó: Perfect Wave / Shutterstock

Glaser Anita szerint elképzelhetőbb egy olyan állami támogatási rendszer, mint ami az önkéntes nyugdíjpénztárak esetében is történik. A magánszemélyek gondolkodhatnak úgy előre, hogy megtakarításuk egy részét kriptodevizába teszik, bízva az árfolyamnyereségben. Ehhez az állam adhatna ösztönző támogatást, a befizetések után bizonyos százalékban. Ez egy hosszú távú befektetés lehetne, ami segíthetne az elöregedő társadalmak miatt nehéz helyzetben lévő nyugdíjrendszernek.

További részletek a beszélgetés tartalmából:

  • Megvalósítható-e a kriptonyugdíj-elképzelés? (01:00)
  • Megoldaná a kriptonyugdíj a nyugdíjrendszer jelenlegi nehézségeit? (03:30)
  • A hagyományos pénzügyi szektor beleszólhat-e ebbe a fejlődésbe? (07:10)
  • A kriptók lényege pont a decentralizáltság volt (10:00)
  • Egy kriptonyugdíjrendszerhez társadalmi elfogadottságra lenne szükség (13:30)
  • Mi lenne a legnagyobb előnye a kriptonyugdíjnak? (18:30)

A korábbi podcastjeinket itt hallgathatják meg.

Podcastok Vidcastok

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.