BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nyugdíjemelést ígér a köztársasági elnök Szerbiában

A szerb nyugdíjasok a nyugdíjak megnyirbálását kifogásolták és alkotmányellenesnek minősítették.

A szerbiai nyugdíjasok novembertől 9 százalékkal magasabb nyugdíjra számíthatnak – jelentette be a közelmúltban többször is Aleksandar Vucic köztársasági elnök. Korábban a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) kötött,

készenléti hitelről szóló megállapodás egyik feltételeként Szerbiában megnyirbálták a nyugdíjakat, de nem fűnyíróelv alapján csökkentettek, hanem a magasabb nyugdíjakat nagyobb mértékben csökkentették, a legalacsonyabbakhoz pedig nem nyúltak hozzá.

A nyugdíjasok ezt a lépést a kezdettől fogva kifogásolták és alkotmányellenesnek minősítették.

Fotó: Vémi Zoltán

A novemberi emelés részleteiről sem született még meg a hivatalos döntés, az is nyitott kérdés, hogy mindenkinek egyformán emelik-e a nyugdíját, vagy átlagban lesz 9 százalékos az emelés. Ez utóbbi azt jelentené, hogy

45 milliárd dinárral növekednek a költségvetési kiadások. Legutóbbi látogatásukkor viszont az IMF küldöttségének képviselői azt mondták, hogy az államkasszában a nyugdíjemelésre legfeljebb 33 milliárd dinár áll rendelkezésre. Szerbia nem kötött újabb hitelszerződést a valutaalappal – az előzőt pedig még az év elején lezárták –, az IMF most tanácsadói partnerként fogalmazza meg javaslatait és elvárásait.

Lehetséges, hogy az IMF mégis jóváhagyja a kiadási keret bővítését, a szerb gazdaság ugyanis a korábban vártnál gyorsabban bővül, a második negyedévben például éves szinten 4,5 százalékkal.

Az államfő szerint a nyugdíjasok megérdemelnék az emelést, mert ők viselték hátukon a reformok terhét, aminek köszönhetően ma ilyen mértékű lehet a gazdasági növekedés. A lehetőségeket most mérlegeli a pénzügyminisztérium. A nyugdíjasszövetség eközben levélben fordult a kormányfőhöz, melyben javaslatokat tesz arra, hogyan, milyen időközönként és mivel kellene a jövőben összehangolni az idősek ellátmányát.

A teljes cikket a Világgazdaság pénteki számában olvashatja

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.