Ritka az az alkalom, amikor az amerikai jegybank, a Federal Reserve (Fed) kétnapos ülése előtt inkább a kommunikációra figyelnek a befektetők, nem a várható újabb kamatcsökkentésre. Az irányadó kamatsáv 2–2,25 százalék, az alapkamat ma esti újabb 25 bázispontos mérséklése az elemzőházak többsége szerint már beépült a kötvény-, részvény- és egyéb eszközárfolyamokba. A fő kérdés, hogy változik-e az üzenet: vajon a júliusban megkezdett monetáris lazítás valóban csak egy ciklusközepi, ideiglenes megálló, vagy egy nagyobb kamatcsökkentési hullám kezdete? Az elemzők számára ennek eldöntésében segíthet, ha kiderül, mennyivel csökkenti a monetáris testület növekedési előrejelzését, és látunk-e majd nagyobb ugrást az inflációs várakozásban.
Az ING elemzői szerint a helyzet jobban megérthető, ha a tavaly szeptemberi perspektívából nézzük. 2018 őszén a piac még magabiztosan árazta, hogy az amerikai alapkamat az idei év végére a 2,75–3 százalékos sávba emelkedhet. Most ugyanez a piac 1,5–1,75 százalékos irányadó sávot vár decemberre. Miközben a szolgáltatószektor még tartja magát, az amerikai gazdaság lassulása és a vállalati profitkilátások visszaesése jól érezhető az elemzőház szerint. A legnagyobb változást a nyár az inflációban hozta, a maginflációs mutató már 3,4 százalékon áll. Az ING véleménye szerint ez a kamatvágás egy biztonsági lépés lehet, amely az amerikai dollár erősödését is gátolhatja, különösen amiatt, hogy az elmúlt héten az Európai Központi Bank újabb lazítóciklusba kezdett.
A Scotiabank elemzői szerint a kamatvágásnál előremutatóbb témákra kell figyelni ma este, a döntést követő sajtótájékoztatón. A már említett növekedési és inflációs kilátások és Jerome Powell beszédének finom részletei most sokkal fontosabbak, mint a korábban követett dot plot előrejelzés a Fedtől. Ennek jelentőségéről a jegybankelnök több alkalommal is negatívan nyilatkozott.
Nem mindenki számít papírforma szerinti megbeszélésre és döntésre. A Seeking Alpha az éledező inflációs hatásokra hivatkozva már a hetvenes évek stagflációs (stagnáló gazdasági növekedés inflációval kombinálva) időszakát véli újraéledni, amelyet a jegybankok legszörnyűbb rémálmaként említ, mivel eddig a monetáris eszközök ilyenkor hatástalanok voltak. Az ING szerint a távolabbi jövőről még korai beszélni, mivel a kereskedelmi tárgyalások következő fordulója az Egyesült Államok és Kína között csak októberre esedékes. Bár Jerome Powell jegybankelnök a közelmúltban többször is hangsúlyozta, hogy a kamatszint nem kereskedelmi fegyver, egy sikertelen tárgyalási sorozat megnöveli a 2019. decemberi és a jövő év eleji kamatvágás esélyét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.