BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Hiteltelennek tartják a két nagy párt választási ígéreteit

M. Cs. | Hét hónapos csúcsra repítette a fontot az euróval szemben a YouGov közvélemény-kutatásának eredménye, amely szerint kényelmes, 68 fős többséget szerezhet a 650 tagból álló alsóházban a Boris Johnson kormányfő vezette Konzervatív Párt a december 12-re előrehozott választáson. A brit deviza a dollárral szemben is erősödött, abban a reményben, hogy a toryk győzelmével véget érhet a Brexit miatt három és fél éve tartó bizonytalanság.

A konzervatívok és az ellenzéki Munkáspárt is jól hangzó ígéretekkel próbálja maga mellé állítani a szavazókat, ám egyik sem őszinte a választókkal, és nincsenek hiteles közfinanszírozási terveik – állítja az Institute for Fiscal Studies (IFS). Paul Johnson, a tekintélyes pénzügyi kutatóintézet igazgatója szerint a konzervatívok nagy valószínűséggel többet fognak majd költeni, mint amennyit a kampányprogram előrevetít, és folyamatosan úgy tesznek, mintha nem lenne szükség adóemelésre a közszolgáltatások finanszírozásához.

A BBC beszámolója szerint az IFS meggondolatlannak tartja a miniszterelnöknek azt az ígéretét is, hogy nem fogják emelni a személyi jövedelemadót, a társadalombiztosítási járulékot és az áfát sem az elkövetkező öt évben, és ezt a kormány „meg fogja bánni”. A Munkáspárt viszont túl sok kiadást tervez, és úgy tesz, mintha a jelentős pluszköltségeket elő lehetne teremteni a nagyvállalatok és a gazdagok megadóztatásából. Az intézet szerint a Jeremy Corbyn vezette pártnak hatalomra kerülése után nagy valószínűséggel további adóemelésekre lenne szüksége ahhoz, hogy előteremtse a pénzt az ígért évi 80 milliárd fontos pluszkiadásokra.

Bár mind a két nagy párt garantálja az országban élő uniós állampolgárok jogait a kilépés után is, a 2015-ös és 2016. első fél évi csúcsról mégis drámaian csökkent a nettó migráció a 27 EU-tagországból – derült ki a brit statisztikai hivatal tegnap nyilvánosságra hozott jelentéséből. A 2016 júniusában tartott Brexit-népszavazást megelőző 12 hónapban több mint 200 ezerrel több uniós állampolgár költözött az Egyesült Királyságba, mint amennyi távozott, ez a szám azonban az idei, júniussal zárult hasonló időszakban a negyedére, 48 ezerre esett vissza, ami a legkevesebb 2003 óta. A 2004-ben csatlakozó nyolc volt szocialista országot illetően már egyenesen negatívba fordult a mérleg. A vizsgált időszakban 151 ezer uniós állampolgár költözött haza az országból, ami kétszerese a hat évvel ezelőttinek, és rekordmagas számot jelent. Folyamatosan nő azonban a nem uniós országokból érkezők, elsősorban a diákok száma, így a nettó migráció 2016 vége óta összességében stabil maradt.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.