Nemzetközi gazdaság

A kínálat mozgatta az árakat az árupiacokon

A vasérc volt 2019 nyertese, a földgáz árfolyama viszont egyenesen a földbe állt. Az olaj remek évet zárt, az arany jegyzése pedig lubickolt a geopolitikai bizonytalanságokban.

Leginkább a kínálati oldal alakulása mozgatta az árupiaci árfolyamokat tavaly, a szűkösség a legtöbb eszköz esetében felülírta a világgazdasági lassulás és a kereskedelmi bizonytalanságok okozta természetes keresletcsökkenést. A legtöbb elemző szerint az idén ugyanez lehet a helyzet: az egyedi sztorik háttérbe szorulnak, és egyértelműen a világgazdasági konjunktúra határozza meg az eszközárfolyamok alakulását.

A tavalyi év nyertese egyértelműen a vasérc volt: a főbb piacokon 25 százalékot emelkedett a fém ára. A rali legfőbb kiváltó oka az volt, hogy a Vale bányavállalat brazíliai, brumadinhói bányájának zagytározójánál történt gátszakadás jelentősen csökkentette a piacra kerülő vasérc mennyiségét. A tavaly januári tragédia miatt a nyárra 34 százalékkal esett vissza a világ legnagyobb vasérctermelőjének a kapacitása. A katasztrófa miatti kínálati visszaesés nagyobb súllyal esett a latba, mint a legnagyobb felhasználók, Kína és India gazdasági lassulásától való félelem.

A két legfontosabb árupiaci eszköz, az olaj és az arany is jó évet zárt. A Brent 15, a WTI több mint 20 százalékot drágult, viszont a gázárak a földre szálltak. Az olajpiacon a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) kitermeléscsökkentési megállapodásának meghosszabbítása, tehát a kínálat további mesterséges szűkítése volt a fő felhajtóerő. Emellett olyan egyedi sztorik mozgatták az árfolyamot, mint a szaúd-arábiai finomítók elleni szeptemberi dróntámadás vagy az iráni exporttilalom bevezetése. A globális olajszükséglet az előrejelzések szerint az idén valamivel lassabban nőhet, mint tavaly, reális forgatókönyv lehet, hogy az év végére eltűnik a piacról a felesleg. Leginkább a globális konjunktúra, az OPEC-kvótáknak való megfelelés, valamint az amerikai palaolaj-kitermelés alakulása mozgathatja a jegyzést.

Az arany alaposan kiélvezte a kereskedelmi feszültségeket, jegyzése 15 százalékot ralizott, év közben többször döntötte meg hatéves csúcsát. Ugyan az arany és a részvénypiaci árfolyamok mozgása közti összefüggés egyre kevésbé egyértelmű, a befektetők nagy része bizonytalanság idején még mindig a legismertebb nemesfémhez nyúlt először. A globális szükséglet gyorsan gyarapodott, emögött főleg a jegybankok intenzív aranyvásárlása állt. Árupiaci elemzők szerint idén is a geopolitikai bizonytalanságok lesznek meghatározók a jegyzés szempontjából.

A főbb nemesfémek jól teljesítettek. A nikkel jegyzésének jót tett, hogy a befektetők tartottak az indonéz exporttilalomtól, bár a világ legnagyobb kitermelője a jelenlegi tervek szerint mégsem korlátozza januártól a kivitelét. A palládium jegyzése 50 százalékkal emelkedett, csak azért nem érdemli meg az év nyertese címet, mert piacának mérete elhanyagolható a főbb árupiaci eszközökéhez képest. A réz viszont alaposan megszenvedte a kereskedelmi bizonytalanságokat, az energetikában és építőiparban gyakran használt ipari fém a kilátások miatt csak mérsékelten, 7 százalékkal drágult. Kurzusát a kereskedelmi feszültségek enyhülése törheti le.

A szójabab és a kukorica jegyzése szinte stagnált egész évben. Mindkét takarmány árfolyama megérezte a kereskedelmi bizonytalanságokat, különösen azért, mert a Kínával szembeni amerikai követelések egyik kulcskérdése az agrártermékek fokozott vásárlása. Az év végi óvatos drágulást a növekvő kínai és az a spekuláció okozta, hogy jövőre érdemben nő a kereslet e termékek iránt. A búza mérsékelten, 8 százalékkal drágult. A kínálati oldal hajtotta a kurzust: különösen a déli félteke időjárása miatt a termés jócskán elmaradt a várttól.

Ezek is érdekelhetik