BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Egy fejezet lezárul, most kezdődik a neheze

A brit parlament mindkét háza áldását adta a kilépési megállapodásra, de az Európai Unió szigorú feltételeket szab a kétoldalú szabadkereskedelmi megállapodáshoz.

Boris Johnson brit miniszterelnök szerint az Egyesült Királyság átlépte a Brexit célvonalát, miután a parlament mindkét háza elfogadta a brit EU-tagság megszűnésének feltételrendszerét rögzítő törvényt, amely II. Erzsébet királynő aláírása után hatályba is lépett. Az Európai Parlament január 29-én szavaz róla. A célvonal átlépése azonban kissé optimista megfogalmazás, mert csak február végén, március elején kezdődnek meg a tárgyalások az EU-val a jövőbeni kereskedelmi megállapodásról. Ez pedig bonyolultabb lesz, mint a kilépési egyezmény egyeztetése, ami három és fél évet vett igénybe – figyelmeztetett Michel Barnier uniós főtárgyaló vezető tanácsadója, Stefaan De Rynck, aki a Politico tudósítása szerint Londonban elmondott beszédében megismételte azt a gyakran hangoztatott brüsszeli véleményt, hogy az idő szűkössége miatt jó adag realizmus szükségeltetik a sikerhez. „Hét vagy nyolc hónap marad a tényleges tárgyalásra” – mondta, és emlékeztetett arra, hogy az EU már a Theresa May kormányfő idejében javasolt 21 hónapot is meglehetősen kevésnek tartotta az egyeztetésre. Johnson azonban egyelőre ragaszkodik ahhoz, hogy a kereskedelmi megállapodásnak az átmeneti időszak végéig, vagyis január 31-ig meg kell születnie.

De Rynck szerint a britek arra számíthatnak, hogy vám- és kvótamentes kétoldalú kereskedelmi kapcsolatra kapnak ajánlatot Brüsszeltől. „És ez egy igen nagyvonalú ajánlat – azt javasolnám, hogy fogadják el… Ilyesmivel egyetlen harmadik ország sem rendelkezik” – fogalmazott. Megismételte azonban, hogy ehhez az Egyesült Királyságnak vállalnia kell a tisztességes versenyfeltételeket. Annak következményei lesznek, ha London nem igazodik az uniós szabályozáshoz, ahogyan azt Sajid Javid brit pénzügyminiszter korábban jelezte. Hozzá hasonlóan Bruno Le Maire francia pénzügyminiszter is arra figyelmeztetett tegnap Davosban, hogy az Egyesült Királysággal kötendő megállapodás semmiképpen nem gyengítheti az egységes uniós piacot. Mark Rutte holland kormányfő is azt mondta a CNBC-nek, hogy a tisztességes versenyfeltételek garantálása lesz a tárgyalások legkényesebb pontja. Paolo Gentiloni gazdasági biztos, volt olasz kormányfő pedig azt emelte ki, hogy London csak akkor számíthat vámmentes exportra, ha vállalja, hogy nem árasztja el dömpingáruval az uniós piacot. A megállapodásra pedig mindkét félnek nagy szüksége van, hogy maximalizálja a növekedési lehetőségeket – figyelmeztetett Christian Sewing, a Deutsche Bank vezérigazgatója, mert az EU már így is le van maradva Ázsia, Kína és az Egyesült Államok mögött e téren.

London nem enged adóügyben

Az Egyesült Királyság az amerikai fenyegetések ellenére bevezeti a digitális adót áprilisban – erősítette meg Sajid Javid pénzügy- és Liz Truss nemzetközi kereskedelmi miniszter. Az adónem azokra a cégekre vonatkozik, amelyek a globális eladásokból legkevesebb 500, az egyesült királyságbeliből 25 millió fontos bevételt szereznek. Az országban keletkezett bevétel 2 százalékát kitevő új adóból a kormányzat számításai szerint több mint 400 millió font folyhat be 2022-re. Steven Mnuchin amerikai pénzügyminiszter közölte: Washington válaszképpen büntetővámot vet majd ki a brit autókra, ami a Brexit után újabb súlyos csapást mérne az ágazatra, mert az export majdnem 20 százaléka irányul az Egyesült Államokba. Mnuchin ugyanakkor úgy véli, hogy az év végére megköthetik a kétoldalú szabadkereskedelmi megállapodást. | vg

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.