Nemzetközi gazdaság

Érezhetően lassult a brit gazdaság

A szolgáltató szektor és a feldolgozóipar gyenge teljesítménye miatt lassult a szigetország gazdasági növekedése 2019 végén, és idén még rosszabb lehet a helyzet.

Stagnálással zárta a 2019-es évet a brit gazdaság a Brexit körüli tartós bizonytalanság, a növekvő költségek és a világgazdaság lassulása miatt – derült ki a Brit Kereskedelmi Kamara (BCC) tegnap nyilvánosságra hozott jelentéséből, amely a tavalyi negyedik negyedévet összegezte 6500 vállalat megkérdezésével. „Az Egyesült Királyság gazdasága átsántikált 2019 utolsó negyedévén” – összegezte az adatokat Suren Thiru, a BCC vezető közgazdásza, aki hangsúlyozta, hogy a közel 80 százalékát szolgáltatási szektor mellett a feldolgozóipar is nagyon gyenge teljesítményt nyújtott. Ezt egyébként alátámasztja az IHS Markit gazdaságkutató intézet ágazati beszerzésimenedzser-indexe (BMI), amely decemberben 47,5 pont lett. Ez kissé meghaladja ugyan a 47,4 pontos elemzői várakozásokat, de elmarad a novemberi 49,1-től, és hét és fél éve a második legalacsonyabb érték. A legalacsonyabbat is idén érte el az augusztusi 47,4 ponttal.

Az adatok alapján a BCC arra számít, hogy a decemberrel zárult három hónapban 0,2 százalékra lassult a az előző negyedévi 0,3 százalékról. A Bank of England még ennél is rosszabbat, mindössze 0,1 százalékos bővülést jelez. Az egész évet illetően a BCC számításai szerint 1,3 százalékkal nőtt a GDP, és ez az idén 1 százalékra esik majd vissza, ami 2009 óta a legrosszabb adat lenne. Külföldi elemzők azonban még ennyire sem optimisták: Dean Turner, a UBS Global Wealth Management Egyesült Királysággal foglalkozó közgazdásza a tavalyi növekedést 1,2 százalékra, az ideit 0,9 százalékosra becsüli. „Elképzelhető bizonyos visszapattanás a gazdasági aktivitásban, mivel tisztább lett a kép Brexit-ügyben, de ez a hangulat valószínűleg elromlik majd, mihelyt közeledik a kilépés következő határdátuma” – mondta a The Guardiannek. A font árfolyamát is erőteljesen befolyásolják majd a Brüsszel és London közötti szabadkereskedelmi tárgyalások, amelyeknek az év végén lejáró átmeneti időszakban elméletileg le kell zárulniuk, különben az ország a Kereskedelmi Világszervezet szabályai szerint lesz kénytelen lebonyolítani a kétoldalú forgalmat az Európai Unióval. Ennek a veszélyeire figyelmeztetett Adam Marshall, a BCC főigazgatója, aki felszólította a Boris Johnson vezette kormányt, hogy a decemberi előrehozott választáson megszerzett jelentős parlamenti többségét felhasználva hozzon olyan nagyszabású döntéseket, amelyek serkentik a gazdaságot. Ezek közé sorolta a többi között az EU-val való jövőbeli kapcsolatokat, amelyek „kritikus fontosságúak” sok brit vállalat növekedési kilátásai szempontjából.

Az elemzők pesszimisták,

0,9

százalékos GDP-növekedést várnak idénre

Brexit
Ezek is érdekelhetik