BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A Sberbank eladása az állami költekezést segíti és stabilizálhatja a rubelárfolyamot

Megtámogathatja a rubel árfolyamát az a módszer, ahogyan az orosz jegybank eladja az ország legnagyobb hitelezőjében levő részesedését a pénzügyminisztériumnak.

Az orosz fizetőeszköz tízhetes mélypontról ugrott vissza a dollár ellenében a héten. Ezt a mozgást az elemzők szerint segíthették a Sberbank, a legnagyobb orosz lakossági betétgyűjtő eladásáról szóló hírek. A jegybank 50 százalék plusz egy részvényes részesedéssel rendelkezik a pénzintézetben. A moszkvai tőzsdei árazás alapján a pakk mintegy 2800 milliárd rubelt ér. A bejelentés szerint piaci áron kerül a pénzügyminisztériumhoz, bár a Reuters idézte források szerint az ár a tőzsdeinél valamivel alacsonyabb lehet. A kormány az olaj- és gázjövedelmeket gyűjtő alapból fizet részletekben, és az ügylet 2022 előtt zárul. A központi bank az ár mintegy háromnegyedét befizeti az állami költségvetésbe. Mondhatnánk: az állam az egyik zsebéből a másikba teszi át a bankot. A tranzakciónak azonban messze ható gazdasági és politikai következményei vannak.

Az egyik közvetlen hatás, hogy ezen a módon az állam olyan bevételhez jut, amely anélkül elkölthető, hogy a költségvetési szabályokba ütközne. A Nemzeti Vagyon Alapban sok évig gyűltek a bevételek, és most, hogy elérték a bruttó nemzeti össztermék 7 százalékát, a politikusok elérkezettnek látták az időt, hogy költsenek belőlük. Vlagyimir Putyin elnök, amikor a múlt hónapban mélyreható alkotmányos változtatásokat jelentett be, egyben 4000 milliárd rubeles költekezésre is ígéretet tett. A Kreml évi 300 milliárd rubelt használna fel az alapból, hogy a gazdaságot ösztönözve infrastrukturális beruházásokat hajtson végre, és javítsa a stagnáló életszínvonalat, amire az elnöknek szüksége van, hiszen a népszerűsége rekordalacsony szintre süllyedt tavaly – írta a Financial Times.

A tranzakció másik hatása, hogy csökkenti a jegybank devizavásárlásait, ami pozitív hatással lehet a rubel árfolyamára. A nyersolaj árának a zuhanása ártott a rubelnek az elmúlt hetekben. Ennek a fő oka az volt, hogy a koronavírus-járvány jelentősen csökkentheti Oroszország fő exporttermékének, az olajnak az árát, és még nem ismert, hogy az olajtermelők milyen mértékben fogják vissza a kínálatot. A Sberbank-tranzakció azért támogatja a rubelt, mert az alap – amelynek a vagyona mintegy 125 milliárd dollár értékű, amihez még később hozzáadódik 45 milliárd dollárnyi 2019-es bevétel – kénytelen lesz a devizaeszközeihez nyúlni, mivel rubeleszközei nem likvidek – írta jegyzetében Dmitrij Dolgin, az ING oroszországi fő közgazdásza. A jegybank rendszeresen vesz devizát a piacon a pénzügyminisztérium részére, és a Sberbank eladásából származó bevétel ezt a vásárlást csökkentheti a következő három-hét évben, bár azt nem lehet tudni, hogy a teljes vételár összegével-e – tette hozzá a szakember. Az ING úgy becsülte, hogy a tranzakció 0,5–1,5 rubellel javíthatja az orosz fizetőeszköz árfolyamát a dollár ellenében saját korábbi becsléseihez képest, emellett a bankház óvatosságra int a rubellel kapcsolatban, mert az orosz fizetési mérleg romlása az év folyamán még akkor is kockázat marad, ha lefut a koronavírus-járvány. A Sberbank-ügylet Sebastian Petric, a Raiffeisen bécsi pénzügyi elemzője szerint is támogatja a rubelt, de nem látja szükségét, hogy változtasson az árfolyam előrejelzésein. „A híreket már tükrözik a jelenlegi árak, és a rubel máris az első negyedévi célszintünkön kereskedik, 63 körül a dollár ellenében” – írta a Világgazdaság kérdésére.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.