A „nagy amerikai visszatérést” választotta Donald Trump az idei évértékelőjének témájául, és kedden késő este elmondott másfél órás beszéde jelentős részét arra fordította, hogy dicsérje a gazdaság helyzetét és a saját érdemeit, így a Kínával, Mexikóval és Kanadával kötött kereskedelmi egyezményt. „Örömmel jelenthetem önöknek ma este, hogy a gazdaságunk jobb, mint valaha” – hangoztatta, és csak egy kicsit túlzott az eredmények felsorolásakor. Valóban majdnem hétmillió (konkrétan nem egészen 6,7 millió) új munkahelyet teremtettek az országban, amióta letette az esküt, és az is igaz, hogy ötvenéves mélypontra, 3,5 százalékra süllyedt a munkanélküliség. A valóságnak az is megfelel, hogy 12 ezerrel több termelőüzem működik ma, mint 2017 januárjában, ezeknek a jó része azonban kisvállalkozás, ötnél kevesebb alkalmazottal.
A gazdaság általános állapota azonban a Reuters elemzése szerint már nem ilyen rózsás. A növekedés a történelmi átlagot tekintve közepes, csak érintette a Trump által ígért 3 százalékot. A kormány által indított kereskedelmi háborúk bizonytalanságot okoztak, és lassították az egész világgazdaságot, miközben nem csökkentették nagyobb mértékben az amerikai külkereskedelmi hiányt, amelynek megszüntetését Trump az előző választási kampányban megígérte. Nincs jele annak sem, hogy felpörgött volna a termelékenység és nőnének a befektetések, pedig a kormányzat ezt várta az adócsökkentő csomagtól. Az utóbbinak az egyetlen látványos következménye a rekordhoz közelítő, ezermilliárd dollárt meghaladó költségvetési hiány.
Trump számára elemzők szerint jobbkor nem is jöhetett volna az évértékelő, amelyet egy nappal az előtt tartott, hogy megszabadult végre az alkotmányos vádemelés (impeachement) árnyától. A szenátorok ugyan csak lapzártánk után szavaztak, de a demokratáknak nyilvánvalóan nem volt elegendő többségük az elnök elítéléséhez, így az eredmény előre borítékolható volt.
Kapóra jött Trumpnak a totális káosz is, amely az első demokrata előválasztást övezte. Hétfőn szavaztak Iowában az elnökjelölt-aspiránsokról, és még szerdán is csak annyit lehetett tudni, hogy a szavazatok 62 százalékának az összeszámlálása után meglepő eredmény született: Pete Buttigieg, az indianai South Bend városka 38 éves volt polgármestere, a legfiatalabb aspiráns állt az élen 26,8 százalékkal. Őt Bernie Sanders vermonti szenátor követte 25,2 százalékkal, Elizabeth Warren massachusettsi szenátor (18,4 százalék) végzett a harmadik helyen, és csak 15,5 százalékot szerzett az országos felmérésekben vezető Joe Biden volt alelnök. „Semmi sem működik, pont úgy, mint amikor az országot irányították” – gúnyolódott a demokratákon Trump a Twitteren. Az elemzőket különösen Biden rossz eredménye lepte meg, de a volt alelnök abban reménykedik, hogy behozza a hátrányát azokban az államokban, ahol Iowánál magasabb a fő támogatói bázisának tekinthető afroamerikaiak aránya.
Csúcsponton az elnök támogatottsága
Rekordmagasra, 49 százalékra nőtt a Donald Trump teljesítményével elégedett amerikaiak aránya – derült ki a Gallup legfrissebb felmérésének eredményéből. A republikánus szavazók körében 6 ponttal, 94, a függetleneknél 3 ponttal, 42 százalékra nőtt az elnök támogatottsága, a demokratáknál viszont 3 ponttal, 7 százalékra esett vissza. | VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.