BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Rekordmélybe csúszott a forint jegyzése

Rekordszintre, 348 közelébe lökték a forint vételi árfolyamát az euró ellenében tegnap a világjárvány terjedése miatti aggodalmak, miközben a nemzetközi kockázatkerülés közepette a befektetők eladták a részvényeket és a feltörekvő piaci eszközeiket.

Súlyos nyomás alá került a forint tegnap, de a kiszáradó devizapiacon zuhant a cseh korona és a lengyel zloty is. A régió devizái, tekintettel a jó gazdasági fundamentumokra, korábban kevesebbet gyengültek, mint más feltörekvő piaci fizetőeszközök, a járvány terjedése ellen hozott szigorú kormányzati intézkedések azonban felerősítették a félelmeket.

A világpiaci pánik okozta elbizonytalanodás sok befektetőt távol tartott a devizapiactól. A vételi és eladási árfolyamok közti rés kiszélesedése miatt a különböző kereskedési rendszerekben más-más helyen látták a forint mélypontját, de 345,5 környékén biztosan születtek kötések. Vételi árakat rövid időre jegyeztek 347-348-as szinteken is. A nap vége felé már erősebb szinten, 344,8 környékén kereskedtek a forinttal, ami még mindig több mint 2 százalékkal gyengébb a pénteki zárásnál. Több mint 3 százalékot gyengült a cseh korona, és több mint 1 százalékot a zloty. A Magyar Nemzeti Bank bejelentette: likviditásnyújtó műveleteiben 2500 milliárd forinttal emeli a bankoktól elfogadott fedezetek értékét, de a forint már a bejelentés előtt zuhant. Az elemzők szerint általános várakozás, hogy a régió jegybankjai a nagy központi bankokhoz hasonlóan likviditásbővítéssel igyekeznek segíteni a gazdaságaikat, hogy átvészeljék a járvány okozta sokkot. „A fejlett piacokon is mindent eladnak, és zárják a pozíciókat” – mondta Varga Zoltán, az Equilor szenior elemzője.

Nagyon nagy sávban szóródnak a becslések arról, hogy milyen mértékben vethetik vissza Közép-Európa gazdaságait a járvány elleni intézkedések. „A hatás összevethető a 2008-as válsággal, lehet akár még nagyobb is – vélte Török Zoltán, a Raiffeisen magyarországi vezető elemzője. – A sérülékenységet e gazdaságok nyitottsága növeli, illetve a már meghozott kormányzati korlátozó intézkedek, amelyeket újabbak követnek.” Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője szerint, ha az eurózóna recesszióba csúszik, a korábban robusztus közép-európai gazdaságok növekedése 0,5-1 százalékra lassulhat.

A legnagyobb nyomás a cseh koronán van. A prágai jegybank az év elején kamatot emelt. A világpiaci felfordulás és az erősödő recessziós félelem miatt azonban az elemzők már csökkentést vártak a 2,25 százalékos alapkamatban a jövő hétre, de a cseh jegybank előbb lépett: tegnap rendkívüli ülésen fél százalékponttal csökkentette a kamatot, tovább gyengítve a koronát. A deviza ellen szól, hogy az elmúlt években a külföldiek óriási mennyiségű koronavásárlási pozíciót halmoztak fel.

A feltörekvő piacok egyes devizái még 30 százalékot zuhanhatnak a dollár ellen a Bloomberg elemzése szerint, ha az amerikai részvények annyit esnek, mint a globális pénzügyi válság idején. A rubel 30 százalékot veszíthet, a jüan csak 1 százalékot. A legnagyobb bajba azoknak az országoknak a devizái kerülhetnek, ahol magas folyó fizetési mérleg hiánya, és az olajexportáló államok, kivéve az Egyesült Államokat – írta jegyzetében Kit Juckes, a Société Générale stratégája. A közép-európai országok azonban olajat importálnak, és nem voltak külső egyensúlyi gondjaik, kivéve Romániát. A régió fő devizái a múlt hétig 2-3 százalékot gyengültek az euró ellenében a múlt év végéhez képest, a nagy feltörekvő piacok devizáival szemben azonban jellemzően több hónapos csúcsra erősödtek.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.