A fejlett piacok egyik legrosszabbul teljesítő devizájává vált az euró az elmúlt hetekben. A március közepi csúcs óta, amikor a közös deviza a dollárral szemben az 1,15-os szintet súrolta, már bő 6 százalékot gyengült a jegyzés. Január eleje óta 3,5 százalékos mínuszban van a keresztárfolyam. A volatilitás is csökken, ahogy a gyengülő trend állandósul: a CBOE euróvolatilitási indexe március derekán még 18 ponton állt, tegnap már csak 7,5 ponton. A piaci adatokból jól látszik, hogy a kereskedők is egyre pesszimistábbak. Az Amerikai Határidős Árutőzsde-felügyelet (CFTC) friss adatai szerint a nettó pozicionáltság március derekán váltott shortba, május elejére a nettó short pozíciók száma már 80 ezer fölött volt, ahol legutóbb 2018 derekán járt. A piaci kommentárok világosak: a befektetők az egységet hiányolják az euróövezetből. Európa eddig képtelen volt arra, hogy hosszú távú, közös fiskális védelmet nyújtson a válság ellen. Ezzel szemben az Egyesült Államok, Kína és Japán határozottabb, széles bázisú ösztönzést nyújtott a gazdaságnak. A Bank of America (BofA) devizapiaci részlegének vezetője hangsúlyozta: az euróövezet átlagos fiskális ösztönzése alig éri el a kumulált tagállami GDP 2 százalékát, szemben az amerikai
9 százalékkal, a közösségé a legalacsonyabb mutató a G10-országok közül. Emiatt a BofA kereskedői is medvepiacra készülnek: 1,02–1,05 közötti keresztárfolyamot várnak a dollárral szemben az év végére, ami a tegnapi jegyzéshez képest további nagyjából 3-5 százalékos gyengülés.
Míg az euróövezet integritásáért való befektetői aggodalom nem új keletű, az igen vészjósló, hogy már az Európai Bizottság is figyelmeztetett: a közös fellépéssel szembeni észak-európai ellenkezés fenyegeti a blokk egységét és a közös deviza létét. Ugyanakkor a közös deviza kurzusát az újabb és újabb negatív hírek már kevéssé rengetik meg. Sem a német alkotmánybíróság nagy horderejű döntése, sem a tegnapi, drámaian rossz ipari adatok nem tudták még mélyebbre taszítani a keresztárfolyamot. Az ING Think elemzői szerint a politikai széthúzást és az éves alapon 13 százalékos ipari visszaesést is beárazták már a kereskedők. A dollárral szembeni kurzust a két térség reálkamatszintjének különbsége mellett a monetáris politikai irányok is meghatározzák. Ezért a korlátozott eurógyengülésnek az is oka lehet, hogy a Federal Reserve limit nélküli pénznyomtatással járó programba kezdett március közepén. Ez elméletben gyengítené a dollárt, a járványhelyzetben kialakult dollárszűkösség azonban még mindig elfedi az amerikai jegybanki eszközvásárlások hatását.
A kommentárok alapján a piacot a politikai fejlemények közül az aggasztja leginkább, hogy a német után több tagállami alkotmánybíróság is kikezdi az Európai Központi Bank (EKB) eszközvásárlásait. A Commerzbank stratégái odáig mentek, hogy az eurót egyenesen kockázatos eszköznek ítélték, amely csak akkor fog érdemben erősödni, ha visszatér a kockázatkereső mentalitás.
Pedig a Bloomberg elemzői konszenzusa még mindig felpattanásra számít: a legfrissebb prognózis 1,12-os keresztárfolyamot jelölt meg az év végére, igaz, az év elején még 1,15-on állt a kollektív várakozás. A konszenzushoz hozzájáruló elemzőházak közül a UBS a legoptimistább: becslése szerint 1,15-on fog állni az év végére az euró-dollár keresztárfolyam.„Az Európai Unió politikai válságba sodródhat a járvány alatt, az egyes tagállamok külön kezelik a válságot, de amikor a járványnak vége, az euró még mindig létezni fog.”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.