BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Újabb járványcsúcs aggasztja Amerikát

Lelassíthatja a fogyasztás növekedését és a gazdaság helyreállítását a koronavírus-járvány terjedésének felgyorsulása az Egyesült Államokban, ahol az új fertőzöttek egyre nagyobb része fiatal.

Az Egyesült Államokban 156 ezer új koronavírus-fertőzést regisztráltak a hosszú ünnepi hétvégén, 40 szövetségi államban növekszik az esetek száma, és nem is csekély mértékben: Floridában 42, Montanában 40, Idahóban 33, Arizonában 32, Dél-Karolinában 30, Texasban 29, Kaliforniában pedig 21 százalékkal. Houstonban egy hónapja minden tizedik teszt lett pozitív, most minden negyedik, és az államban legalább két olyan megye van a CNBC beszámolója szerint, ahol a kórházak teljes kihasználtság mellett működnek. Az állam főváro­sában, Austinban a polgármester szerint tíz nap múlva tele lesznek az intenzív osztályok, és két héten belül a kórházak is, ha a vírus terjedése nem lassul. Figyelmeztető jel továbbá, hogy Floridában az új fertőzöttek átlagéletkora 35 év, Texasban pedig a nagy részük 20 és 39 év közötti, vagyis egyre több a fiatal. Ron DeSantis floridai kormányzó azonban közölte, hogy nem fogja ismét leállítani az állam gazdaságát, és változatlanul nem hajlandó kötelezővé tenni a maszkviselést sem. Mindössze annyi engedményt tett, hogy egyelőre nem folytatja tovább a tervezett nyitást. Tovább szervezik a republikánus elnökjelölt-választó konvenciót is, amelyet augusztus végén tartanak Jacksonville-ben, a szervezők azonban panaszkodnak, hogy a donorok visszatartják a pénzt, mert aggódnak a járvány terjedésének gyorsulása miatt.

Járványügyi szakértők tegnap figyelmeztettek, hogy országosan egységes stratégiára lenne szükség a járvány terjedésének lelassítására, minden államban szigorúbban kellene korlátozni, mit engednek meg zárt térben, és mit nem. Amíg nincs vakcina, a stratégia csak a megelőzés lehet – hangsúlyozta Joshua Barocas, a Bostoni Egyetem professzora, aki azonban nem az ország újbóli lezárását sürgeti, csak a távolságtartást és a maszkviselést.

A függetlenségnapi ünnepek után tegnap később kinyitó New York-i tőzsdét egyelőre nem aggasztja a helyzet romlása, pedig az megakaszthatja a gazdaság helyreállását, elsősorban a foglalkoztatást és a fogyasztást foghatják vissza az ismét bevezetett korlátozások. A Goldman Sachs emiatt arra számít, hogy a harmadik negyedévben rosszabb lesz a gazdaság teljesítménye, mint várták, ezért mínusz 4,2 százalékról mínusz 4,6-re rontotta a teljes évre vonatkozó növekedési előrejelzését. A jövő évit azonban a befektetési bank nem módosította, változatlanul 5,8 százalékos GDP-növekedést vár.

Kína nem importál elég terméket

Kína minden valószínűség szerint nem tudja teljesíteni az idén a januárban aláírt kétoldalú kereskedelmi szerződésben foglalt vállalásait, különösen az energetikai szektorban marad el az Egyesült Államokból származó importja az ígérttől. A terv szerint Pekingnek 2020-ban 25 milliárd dollár értékben kellett volna amerikai olajat, földgázt, kőolajipari termékeket, valamint szenet vásárolnia, de május végéig csupán kétmilliárd dollárt tett ki a megrendelés. Kína nem teljesíti agrárvállalásait sem, az ígért 33 milliárd helyett az év első öt hónapjában 5,4 milliárd dollárért vásárolt amerikai agrártermékeket. Feldolgozóipari termékeket is csak 19,5 milliárd dollár értékben importált az Egyesült Államokból a vállalt 84 milliárd helyett. | VG

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.