Nemzetközi gazdaság

A koronavírus-járványgócok lassítják a kínai feldolgozóipart

Mérséklődött a kínai feldolgozóipar teljesítményének növekedése júniusban, miután a Dél-Kínában megjelent, újabb koronavírus járványgóc rányomta a bélyegét a termelésre, a nemzetközi járványhelyzet miatt pedig továbbra is nyomott maradt a belföldi és a külföldi kereslet.

A kínai feldolgozóipari beszerzésimenedzser-index (BMI) a májusi 52,0 pontról 51,3 pontra csökkent júniusban - közölte az adatokat gyűjtő Caixin Insight Group kínai kutatóintézet és az IHS Markit londoni székhelyű pénzügyi-gazdasági adatszolgáltató. Elemzők enyhébb mérséklődésre számítottak, 51,8 pontot valószínűsítve. A BMI 50 pont fölötti értéke növekedésre, az alatti pedig visszaesésre utal.

Fotó: Shutterstock

A kis- és középvállalatok termelési aktivitásának változását követő részindex 2020 márciusa óta a legkisebb mértékű növekedést jelezte. A felmérésben részt vevő cégek elmondása alapján ez elsősorban a járványhelyzetnek és az emiatt kialakult beszerzési nehézségeknek volt betudható.

Erről bővebben itt olvashat: Új kínai járványhullám miatt késnek a fogyasztási cikkeink

A foglalkoztatottság alindexe, ugyan minimális mértékben, de 2013 januárja óta a második legnagyobb ütemben nőtt júniusban. Az alkalmazotti létszám bővítése mellett döntő cégek a lépést elsősorban az új megrendelések kitartó élénkülésével, valamint a termelési kapacitás bővítésével magyarázták. 

A foglalkoztatottság alindexe, ugyan minimális mértékben, de 2013 januárja óta a második legnagyobb ütemben nőtt júniusban. Az alkalmazotti létszám bővítése mellett döntő cégek a lépést elsősorban az új megrendelések kitartó élénkülésével, valamint a termelési kapacitás bővítésével magyarázták. 

A múlt hónapban enyhült a vállalatokra nehezedő inflációs nyomás. Ugyan a költségterhek a növekvő nyersanyagárak miatt meredek ütemben emelkedtek júniusban is, a beszerzési árak inflációja az elmúlt hét hónap legalacsonyabb szintjére mérséklődött. A termelői árakat ennek köszönhetően a legkisebb mértékben emelték február óta.

A feldolgozóipari kis-és középvállalatok továbbra is derűlátással tekintenek a piac jövőjére, abban bízva, hogy a világgazdaság folytatja a járvány utáni helyreállást. Az üzleti várakozások részindexe mindazonáltal változatlan maradt a májusi, négy havi mélypontnak számító szinthez képest. Vang Csö, a Caixin vezető közgazdásza az adatok tükrében úgy értékelte, hogy a feldolgozóipar a világjárvány hatásai ellenére stabilan növekedett júniusban. Kiemelte: az év második felében csökkeni fog a tavalyi, alacsony bázisadatok hatása. Hozzátette: az inflációs nyomás és a lassulása továbbra is komoly kihívást jelentenek Kína számára. 

A kínai statisztikai hivatal szerdán tette közzé az inkább nagyobb, állami kézben lévő vállalatokra fókuszáló, hivatalos feldolgozóipari BMI-t. A hivatalos májusi adat - 50,9 pont - a feldolgozóipari teljesítmény stabil növekedését tükrözte.

IHS Markit Caixin Insight Group beszerzésimenedzser-index (BMI)
Kapcsolódó cikkek