Az autóforgalom jelentős megugrására figyelmeztet a Brit Autószövetség (AA), miután a héten sztrájk miatt az ország vasúti hálózatának nagy része leáll – számolt be róla a Sky News.

Az AA szerint a legsúlyosabban érintettek valószínűleg a legfontosabb autópálya-útvonalak lesznek, de a vidéki és külvárosi területek leterheltsége is a többszörösére emelkedik majd.

Habár a vasúti dolgozók munkabeszüntetésére csak kedden, csütörtökön és szombaton kerül sor, azzal is számolni kell, hogy emiatt sok ingázó várhatóan egész héten lemond a vonattal történő közlekedésről.

Az RAC autóipari vállalat szóvivője, Rod Dennis úgy nyilatkozott, hogy a közútra terhelődő plusznyomás elkerülhetetlen lesz, mivel sok brit rá lesz kényszerítve az autós közlekedésre a munkabeszüntetések miatt.

Rail strikes to start on Tuesday in London
Fotó: Vudi Xhymshiti / Anadolu Agency / AFP

A sztrájk különösen súlyosan érintheti Skóciát és Walest, mivel a legtöbb vasútvonal teljesen le lesz zárva.

A kormány csak olajat önt a tűzre

Kevesebb mint 24 óra van hátra az elmúlt évtizedek legnagyobb brit vasúti sztrájkjáig, a kormány és a szakszervezetek közötti feszültségek pedig egyre fokozódnak.

A szakszervezeti vezetők azzal vádolták a kabinet tagjait, hogy a munkavállalók törvényes jogainak visszavonásával fenyegetőznek, ezzel gerjesztik a feszültséget.

Frances O’Grady, a TUC szakszervezet főtitkára szerint a kormánynak meglenne a hatalma és a lehetősége, hogy segítsen lezárni ezt a vitát, de ehelyett inkább megpróbálják a munkavállalókat a munkáltatók ellen hangolni.

Azt állította, hogy a Westminster-kormány tervei között szerepel a törvény megváltoztatása, hogy a munkáltatók kölcsönzött munkavállalókat alkalmazhassanak a sztrájk idejére.

A szakszervezeti vezető szerint a vasúti dolgozóknak nincs más lehetőségük, mint élni a sztrájkhoz való jogukkal.

O’Grady zárásként elmondta, hogy ha a bércsökkentésre vonatkozó a megszorítások a jövőben is folytatódnak, akkor több ezer biztonságkritikus és első vonalbeli munkahely szűnik meg, és emiatt a vonatközlekedés is veszélybe kerül.

Mick Lynch, az RMT szakszervezet főtitkára úgy nyilatkozott, hogy az Egyesült Királyságban az elégedetlenség nyara következhet be, a munkabeszüntetések más ágazatokra is átterjedhetnek.

Az emberek nem bírják tovább

– mondta, hozzátéve, hogy a szakszervezetnek nem az a célja, hogy az emberek életében fennakadások legyenek.
A tanügyi szakszervezetek figyelmeztettek, hogy ők lehetnek a következők a sztrájkolók sorában, amennyiben a 2022/23-as béremelések nem érik el a követeléseket.

A vasúti sztrájk csapás a kiskereskedők számára is

A munkabeszüntetésnek várhatóan országszerte érzékelhető hatással lesznek a vállalkozásokra is. A Springboard előrejelzései szerint a héten előreláthatólag 9,3 százalékkal csökken a kiskereskedelem látogatottsága az országban.

A helyzetet nem könnyíti meg az sem, hogy a kedden a londoni metróhálózat is csatlakozik a sztrájkhoz.

A kiskereskedők már így is növekvő költségekkel és munkaerőhiánnyal küzdenek, de így is megpróbálják a lehető legtöbbet kihozni a járvány kitörését követő első korlátozásmentes nyárból.

A London belvárosában 600 üzletet, éttermet és szállodás képviselő New West End Company közleményében úgy fogalmazott, hogy mivel a nemzetközi látogatószám még mindig nem heverte ki a pandémia hatásait, így számukra elkeserítő az a helyzet, hogy újabb olyan fennakadásokkal kell szembenézniük, amelyek elriasztják a létszükségletet jelentő belföldi turistákat is.