BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Áfát és jövedéki adót is emel a bukaresti kormány

Áfa- és jövedékiadó-emelést, a mikrovállalkozásokra vonatkozó szigorúbb előírásokat tartalmaz egyebek mellett a román kormány adóügyi intézkedéscsomagja. Bukarestben egyelőre letettek a progresszív adózásra való áttérésről és a nagyvállalatok többletadójáról.

Közvitára bocsátotta keddre virradóra a román pénzügyminisztérium az adótörvénykönyv módosításáról szóló kormányrendelet tervezetét, amelyet hosszas vita előzött meg a bukaresti balliberális nagykoalícióban. Az adóügyi intézkedések legfontosabb elemei közé tartozik, hogy a jelenlegi 5 százalékról 8 százalékra emelik az osztalékra kivetett adót, ugyanakkor a cukros üdítőitalok lekerülnek a kedvezményes, 9 százalékos áfakulcs alá sorolt termékek listájáról, és 19 százalékos általános forgalmi adó vonatkozik rájuk. Az éttermek, catering- és szállodai szolgáltatások áfakulcsa a jelenlegi 5 százalékról 9 százalékra nő, ugyanakkor augusztus 1-jétől megszűnik a vendéglátóipari cégekre kivetett ágazatspecifikus adó.

A jelenlegi egymillió euróról 500 ezer euróra csökken a bevételhatár, ameddig egy vállalat mikrovállalkozásnak minősül, a mikrovállalkozásoknak továbbá kötelező módon rendelkezniük kell legalább egy alkalmazottal. Jelenleg a romániai mikrovállalkozások esetében az alkalmazottak számának függvényében alkalmazzák az adókulcsot, ami 1 százalékos, ha a mikrovállalkozásnak legalább egy alkalmazottja van, és 3 százalékos, ha a mikrovállalkozásnak nincs alkalmazottja. 

Outdoor Restaurant, Sighisoara, UNESCO World Heritage Site, Mures County, Transylvania Region, Romania, Europe (Photo by Richard Maschmeyer / Robert Harding Heritage / robertharding via AFP)
Fotó: Richard Maschmeyer / Robert Harding Heritage via AFP

Mivel az új tervezet a mikrovállalkozásoknak kötelezővé teszi, hogy legalább egy alkalmazottat foglalkoztassanak, a 3 százalékos adókulcsot eltörlik. Módosulnak az építőiparban, valamint a mezőgazdaságban és élelmiszeriparban dolgozók adókedvezményei: a jelenlegi 30 ezer lejről (1 lej 81,87 forint) 10 ezer lejre csökken a felső határ, ameddig jár az adókedvezmény. 

Ugyanakkor 600 ezer lejben határozzák meg azt az értéket, ameddig a polgárok 5 százalékos áfával vásárolhatnak lakást, és emelik a szerencsejátékból származó nyereségre kivetett adót is: a 3000 lejig terjedő nyereményt 10, a 3000 és 10 ezer lej közötti nyereményt 20, míg a 10 ezer lej felettit 40 százalékkal adóztatnák meg. 

Jelenleg az ágazatban 25 százalékos a legmagasabb teher, amit 445 ezer lej fölötti nyereményre vehetnek ki. Emeli a román kormány a dohányipari termékek és a szeszes italok jövedéki adóját is, és miközben a többi adóügyi intézkedés 2023 januárjától lép hatályba, a jövedéki adó emelése már idén augusztus 1-jétől. Ennek megfelelően az adóügyi módosításoktól – amelyek sürgősségi kormányrendelet útján lépnek majd hatályba – ebben az évben 178,2 milliárd, míg jövőre több mint ezermilliárd forintnak megfelelő többletbevételt vár a román kormány.

A közzétett tervezet ismeretében eldőlt, hogy jövőre még biztosan nem váltja progresszív adózási rendszer a jelenlegi 10 százalékos egységes adókulcsot, ahogyan a román nagykoalíció szociáldemokrata szárnya kezdeményezte. Ezt az intézkedést a Nicolae Ciuca vezette liberálisok ellenezték, akárcsak az úgynevezett szolidaritási adó bevezetését, amely azt feltételezte volna, hogy a 100 millió euró fölötti üzleti forgalmat lebonyolító vállalatok a bevételük 1 százalékát fizessék be adóként az államkasszába. Az adóügyi viták azonban borítékolhatóan nem csitulnak a következő időszakban, hiszen a koalíciós egyezség értelmében 2023 májusától vetésforgóval a román szociáldemokraták kapják meg a miniszterelnöki tisztséget a kormányban.

A bukaresti pénzügyminisztérium legfrissebb adatai szerint az államháztartási hiány a GDP 1,57 százalékát tette ki az idei első öt hónap után, ami növekedést jelent, hiszen az első négy hónap után a deficit 1,23 százalék volt. Az államháztartás bevételei 21,5 százalékkal nőttek, főleg az áfából és a társadalombiztosítási járulékokból származó bevételek emelkedtek. A kiadások 15,2 százalékkal híztak, amit főleg a szolgáltatások és javak beszerzésére fordított összegek és a szociális kiadások növekedése idézett elő. A román kormány idén 5,8 százalékos államháztartási hiányt tervezett be.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.