BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Dollármilliárdokért adja el kriptotőzsdéjét egy kínai üzletember

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
Leon Li el akarja adni a szebb napokat is látott, de még mindig jelentős kriptőzsde többségi részesedését.

A Seychelle-szigeteki székhelyű kriptovaluta-tőzsde, a Huobi alapítója, Leon Li tárgyalásokat folytat egy sor befektetővel, hogy akár hárommilliárd dolláros értéken eladja többségi részesedését a vállalatban – írja a Bloomberg az ügyet jól ismerő, neve elhallgatását kérő forrásokra hivatkozva.

A kínai kriptomogul egy sor finanszírozóval folytatott tárgyalásokat, hogy eladja az általa majdnem egy évtizede alapított cég nagyjából 60 százalékos részesedését. 

A többek között a Tron blokklánchálózat alapítója, Justin Sun és az FTX nevű kriptotőzsde milliárdos tulajdonosa, Sam Bankman-Fried tárgyal a Huobival egy részvényátruházásról – állítják bennfentesek. A kínai üzletember a tranzakció során 2 és 3 milliárd dollár közötti értéket szeretne elérni, így az akvizíció az elmúlt évek legnagyobb felvásárlása lehet az iparágban.

A Huobi szóvivője megerősítette, hogy Li több nemzetközi intézménnyel tárgyal a részesedés eladásáról, de konkrétumokkal nem kívánt szolgálni. „Li reméli, hogy az új részvényesek erősebbek és találékonyabbak lesznek, és hogy értékelni fogják a Huobi márkát, valamint több tőkét és energiát fektetnek be a vállalat növekedésének előmozdítására” – jelentette ki a szóvivő egy, az amerikai hírügynökségnek küldött e-mailben.

A felvásárlásokkal hírbe hozott vállalatok, az FTX és a Sun, azt közölték, hogy nem folytatnak tárgyalásokat a kínai kriptomogullal az eladásról. Az egykor a világ legaktívabb bitcoinkereskedelmi platformja, a Huobi az elmúlt években kénytelen volt kivonulni Kínából, elvesztve legnagyobb felhasználói bázisát és bevételi forrását. 

Crypto,Currency,Coin,In,Leather,Wallet,On,Wide,Wood,Wooden
Fotó: Shutterstock

Li tőzsdéje megszüntette a kínai felhasználóknak nyújtott szolgáltatásokat, miután Peking tavaly illegálisnak nyilvánította a kriptotranzakciókat. A tőzsde azóta felgyorsította terjeszkedését a tengerentúli piacokon, például felvásárolta a Bitex nevű latin-amerikai kriptoplatformot. Azonban terjeszkedése során jóval nagyobb riválisokkal (FTX, Binance) találta szembe magát.

A Huobi társalapítója, Leon Li, aki korábban az Oracle-nél dolgozott, a pekingi startupot gyorsan a világ legaktívabb bitcointőzsdéjévé tette azzal, hogy nulla tranzakciós díjat számolt fel. 2017-ben a kínai szabályozó hatóságok felszólították a helyi tőzsdéket, hogy ne fogadják a törvényes fizetőeszköz és a digitális pénzek közötti kereskedést – ez volt az első az olyan kijelentések sorában, amelyek az ország pénzügyi stabilitását fenyegető vélt veszélyt elfojtották. Egy 2020-as, a Bloombergnek adott interjúban Li elárulta, hogy soha nem kapott olyan hivatalos értesítést, amely megtiltotta volna neki Kína elhagyását, de úgy döntött, hogy mégsem teszi meg. Ezt azzal magyarázta, hogy tartott a kockázatoktól.

A felvásárlással hírbe hozott vállalatok közül az FTX az elmúlt hónapokban körülbelül egymilliárd dollárt költött a szegmensre, mentőövet dobva több fizetésképtelen (Voyager Digital, BlockFi) cégnek. A Tron blokklánchálózat alapítója pedig a múltban olyan kriptoeszközöket vásárolt fel, mint a Poloniex tőzsde, de egyelőre cáfolják, hogy meg akarják venni a Huobit.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.