BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A francia kormány munkafelvételre kötelezi a sztrájkoló olajipari dolgozókat

A francia kormány bejelentette, hogy hatóságilag kötelezi az Esso-ExxonMobil amerikai olajipari vállalat olajraktárainak dolgozóit a blokád beszüntetésére és a munka felvételére. A TotalEnergies három olajfinomítójában is áll a munka.

A Franciaországban fokozódó üzemanyag-ellátási problémák miatt az ellenzék és a lakosság által egyre hevesebben bírált kormány kedden bejelentette, hogy hatóságilag kötelezi az Esso-ExxonMobil amerikai olajipari vállalat olajraktárainak dolgozóit a blokád beszüntetésére – derül ki az MTI tudósításából.

Fotó: Lou Benoist / AFP

A TotalEnergies francia olajipari vállalat és az Esso-ExxonMobil dolgozói harmadik hete sztrájkolnak fizetésemelést követelve. 

A franciaországi töltőállomások mintegy harmadánál alakult ki ellátási probléma. A nyitva tartó benzinkutaknál folyamatosan emelkedik az üzemanyag ára és átlagosan három órát kellett várakozni.

Az amerikai cégnél hétfő este a két többségi szakszervezet aláírta a megállapodást, de az olajfinomítókban dolgozók többsége nem ezekhez a szakszervezetekhez tartozik, ezért ők kedden is folytatták a munkabeszüntetést.

Azt kértem a prefektusoktól, hogy a törvénynek megfelelően, kezdjék meg a cég raktárainak üzemeltetéséhez elengedhetetlen dolgozók toborzási eljárását

– jelentette ki Elisabeth Borne miniszterelnök a nemzetgyűlésben. A francia kormányfő szerint a vállalat vezetése jelentős lépéseket jelentett be. Az Esso-Exxonmobil három olajraktárral rendelkezik Franciaországban: a délnyugati Toulouse-ban, a déli Fos-sur-Mer-ben és az északnyugati Notre-Dame-de-Gravenchonban. 

A két utóbbi az amerikai cég két francia olajfinomítójának közelében található, ahol a dolgozók sztrájkolnak.

Eközben a francia TotalEnergies-nél egyelőre patthelyzet alakult ki, miután a sztrájkoló dolgozók és a vezetőség még tárgyalóasztalhoz sem ültek. A kormányfő felszólította a szakszervezeti képviselőket: kezdjék meg a tárgyalásokat, különben ott is hasonló módon fog eljárni. A francia vállalatnál dolgozók többsége hétfő este megszavazta a munkabeszüntetés folytatását – jelezte a sztrájkot meghirdető CGT szakszervezet.

A TotalEnergies három olajfinomítójában áll a munka: a normandiai Le Havre kikötővárosban, az északi Flandres-ban és a déli Mede-ben. A vita tárgya, hogy míg a TotalEnergies a jövő évi béremelésekről kíván tárgyalni, a CGT – a növekvő infláció miatt – a 2022-es bérek 10 százalékkal történő megemelését követeli.

Ebből 7 százalék lenne az infláció, 3 százalék pedig a cég által elkönyvelt nyereség igazságosabb elosztásának felel meg. A TotalEnergies a közelmúltban jelentette be, hogy részvényeseinek újabb 2,6 milliárd eurónyi rendkívüli osztalékot fizet ki, miután az első félévet 10,6 milliárd eurós nyereséggel zárta.

Rajzanak a béremelések Európában, baj lesz ebből

Béremelésekkel és bónuszokkal igyekeznek segíteni az Európában működő cégek a munkavállalóikat, s elejét venni az egyre gyakoribb sztrájkoknak. Ennek költségei azonban aggasztják a befektetőket, akik attól is tartanak, hogy a béremelésekkel csak tovább tüzelik az inflációt.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.