BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Rögzített áramárat javasol az Európai Bizottság

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
Nyilvános konzultációt indított az Európai Bizottság a villamosenergia-piac átalakításáról, hogy elkerülhető legyen a tavalyi katasztrófa.

Az Európai Unió úgy próbálja átalakítani a villamosenergia-piacot, hogy a fogyasztók energiaszámlái kevésbé függjenek a fosszilis tüzelőanyagok árának rövid távú ingadozásaitól – jelentette be hétfőn az Európai Bizottság, elindítva a javaslatról szóló nyilvános konzultációt. A reformra azért van szükség, hogy elkerüljék a tavalyi hibát, amikor az orosz gázszállítások csökkentése rekordszintre emelte az európai villamosenergia-árakat, nőttek a háztartások számlái és leállásra kényszerültek egyes iparágak.

energiaválság
Mindenki számára biztosítani kell a megfizethető, tiszta energia előnyeit.
Fotó: Shutterstock


A bizottság több lehetőséget vázolt fel az erőművek villamosenergia-értékesítésének átalakítására, amely a márciusban nyilvánosságra hozandó piaci reform részét képezi. „Úgy kell átalakítanunk a villamosenergia-piacot, hogy a jövőben is működőképes legyen, és mindenki számára elérhetővé tegye a megfizethető, tiszta energia előnyeit” – idézte a Reuters Kadri Simson energiaügyi biztost.
Az uniós javaslat célja, hogy Európában elterjedjenek a hosszú távú szerződések, amelyek az erőműveknek rögzített árat biztosítanak a villamos energiáért. 

A bizottság szerint az ilyen típusú szerződések kiterjesztése puffert teremtene az energiafogyasztók és a rövid távú energiapiacok ingadozó árai között, ami stabilabb energiaszámlákat eredményezne a háztartások és a vállalatok számára. A cél elérése érdekében felhasználnák a nyilvános pályázatokat, valamint az állami hitelgaranciát is, az úgynevezett contract-for difference (CfD) típusú, illetve a hosszú távú áramvásárlási szerződéses megoldásokat.
 

A nyilvános konzultáció február 13-ig tart, és az árképzés, valamint a piaci működés átalakítása mellett a fogyasztóvédelemre és a piaci felügyeletre összpontosít.

energiaválság
Az energiaszámlák kifizetése különösen a legszegényebbek számára jelent egyre nagyobb nehézséget.
Fotó: Shutterstock


Az energiaárak komoly problémát jelentenek az EU-n kívül Nagy-Britanniában is, különösen a legszegényebbek számára. A nemzeti szabályozó hatóság, az Ofgem vezetője ezért azt javasolja, hogy a kormány fontolja meg külön kedvezmény nyújtását az energiaszámlák kifizetéséhez a leginkább rászorultak számára.
 

 

Az energiaárak rekordmagasságra ugrottak tavaly, arra kényszerítve a kormányt, hogy támogassa az összes háztartást, de sok család így is egyszerűen képtelen fizetni a számlákat. 

Ugyan a kormányzat garantálja, hogy az átlagos háztartás energiaszámlája évi 2500 font alatt marad április végéig és háromezer alatt 2024. március 31-ig, ez még mindig háromszor magasabb a koronavírus-járvány előttinél. (Egy font 452,4 forint.) Arra a szintre pedig aligha tér vissza, vélekedett egy hétfői rendezvényen Jonathan Brearley, az Ofgem vezérigazgatója, aki szerint az energiaválság miatt új megközelítésre van szükség. Brearley azt nem részletezte, miképpen működne a különleges támogatás, de azt megígérte, hogy az Ofgem együtt működik a kormánnyal a lehetőségek kidolgozásában.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.