Az ausztráliai Newcastle város kikötője közelében történt akciójuk miatt 47 éghajlatvédelmi aktivistát a vasúti közlekedés akadályoztatásával, két társukat rosszindulatú rongálással, míg további egy embert egy biztonsági őr megtámadásával vádoltak meg – közölte Új-Dél-Wales állam rendőrsége. Az eset az állam fővárosától, Sydney-től mintegy 170 kilométerre északkeletre történt egy engedély nélküli tiltakozás során.

szén
Fotó: Shutterstock


A megmozdulás szervezéséért a Rising Tide (Emelkedő árdagály) nevű klímaaktivista csoport vállalata a felelősséget. 

A csoport húsz tagja felmászott a vonatra, és lapátokkal igyekezett kipakolni a szénnel megrakott vagonokat – derült ki a szervezet közleményéből.

 A rendőrség szerint 14 aktivista mászott fel egy vasúti kocsira.

Az éghajlatváltozás megosztó kérdés Ausztráliában, a világ legnagyobb szénexportőrországában. 

A balközép munkáspárti kormány nem támogatja az összes új fosszilis tüzelőanyag-projekt betiltását.

Az ausztrál parlament ugyanakkor március 30-án elfogadta azt a törvényjavaslatot, amely az ország legnagyobb üvegházhatásúgáz-kibocsátó vállalatait a szennyezés jelentős csökkentésére, illetve szén-dioxid-kvóták vásárlására kötelezi.

A törvény értelmében 2030-ra 43 százalékkal csökkentik, 2050-re pedig nullára redukálják az országban a szén-dioxid-kibocsátást.

A newcastle-i kikötő Ausztrália keleti partvidékének legnagyobb ömlesztett áruk marinája, és az új-dél-walesi kormány szerint az ország legnagyobb szénkiviteli terminálja.

A tiltakozó csoport egy képet tett közzé a Twitter közösségi oldalon, amelyen a tüntetők egy szenet szállító vonat előtt és tetején láthatók. A szerelvényre feltett transzparensen sürgették, hogy az országban mondjanak nemet a szénbányászatra és a szénerőművekre.

A csoport Twitteren közölte, hogy leállította a szénszállítást a kikötőbe, és követeli a Munkáspárttól, hogy azonnal törölje az összes új szénprojektet.

Nem törődnek a klímavédelemmel a gazdagok: meredeken emelkedik a magánrepülőt használók száma

Európában csúcsra ugrott a magánrepülőgépek használata, noha a szakértők szerint ez az utazási forma jóval nagyobb terhet ró a környezetre, mint a tömegközlekedés.