BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Óriási szakadék tátong a nemek között Japánban – háromszor több háztartási munkát végeznek a nők

A japán nők az ország bruttó hazai termékének ötödével egyenértékű háztartási munkát végeznek – ingyen. És háromszor annyit, mint a férfiak. Az arány híven példázza a nemek közötti megbecsültségbeli különbséget.

Nők és az ingyen munka. Szokásos jelenség ez több országban, de még a munkaalapú Japánban is. A kormányzati kabinetiroda jelentése szerint az ázsiai államban több ezermilliárd forintnak megfelelő ingyenmunkát végeznek a felnőttek.

A munkaképes fiatal nők sokkal többet dolgoznak a férfiaknál, ám mégis kevesebbet kapnak a munkájukért.
 Fotó: Philip Fong / AFP

Pontosabban a nők 111 ezer milliárd jen, azaz 268,5 ezer milliárd forint értékben végeznek háztartási munkát – térítésmentesen. 

Az ilyen munkából a férfiak is kiveszik a részüket, ők 32 ezer milliárd jentől, azaz 77,4 ezer milliárd forinttól esnek el, ami harmada a nők háztáji ingyenmunkájának.

A kormányzati kabinetiroda kutatóintézete a ki nem fizetett munka értékét úgy számolta ki, hogy az eltöltött időt megszorozta a nemek életkor szerinti átlagbérével.

A számok két fontos összefüggésre világítanak rá. Egyrészt tükrözik a férfiak és a nők közötti bérszakadékot, másrészt rámutatnak az elvégzett, de nem fizetett munka hatalmas mennyiségére. A patriarchális társadalomban továbbra is elsődlegesen a nőktől várják a házimunka elvégzését. Azaz 

a nemek közötti szakadék óriási a világ harmadik legnagyobb gazdaságában.

Közgazdászok már korábban rámutattak, hogy Japánban az elmúlt húsz évben főként a nők alacsony fizetése miatt szinte stagnált az átlagos bérszínvonal. Az elmúlt harminc évben a japán bérek minimálisan növekedtek, azokat a dél-koreai és a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet országainak (OECD) átlagbére is megelőzte

Japánban a nemek közötti bérkülönbség a negyedik legnagyobb – 22,1 százalék a nők kárára – a szervezet országai közt a legfrissebb, 2021-re vonatkozó adatok szerint.

Az OECD harminc országban figyeli, hogy a felnőttek átlagosan mennyi időt töltenek háztáji munkával. Az adatokból kiderül, hogy egy átlagos japán férfi napi 41 percet szán erre, ami a legkevesebb valamennyi ország közül.

Velük szemben a nők naponta további 3 órát dolgoznak ingyen.

Háztartási munka nemek közti megoszlása Japánban
 

Naoko Kuga, az NLI Kutatóintézet tudományos főmunkatársa szerint, ha a nők ki nem fizetett munkájának értékét hozzáadnák az átlagbérekhez, akkor nagyjából eltűnne a két nem közötti bérszakadék. Az elképzelés szerint ezzel a nők fejenként 2 millió jennel, azaz 4,85 millió forinttal gazdagodnának.

Ha folytatjuk a gondolatmenetet, és továbbra is úgy vesszük, hogy a bejelentett mellett a háztartási munkát is megfizetik, akkor arra juthatunk, hogy a 20 és 44 év közötti gyermeket nevelők körében a nők elméleti fizetése magasabb a férfiakénál. 

A 45 és 59 év közöttiek esetében pedig a férfiak elméleti fizetése nagyrészt azért magasabb, mert valószínűbb, hogy nagyobb fizetésért dolgoznak a munkahelyen a nőkhöz képest, mivel közülük többen töltenek be vezetői tisztséget.

A két nem messze a legtöbb időt a főzéssel tölti, ez pénzben kifejezve 48 ezer milliárd jent jelent. A bevásárlás 28,7, a takarítás 18,4, a gyermeknevelés 15,8, a mosás 12,6, minden más pedig 20 ezer milliárd jent tenne ki, ha azokat megfizetnék.

Az elmúlt években nőtt a nők munkavállalási kedve. Már 12,6 millió háztartásban dolgozik a pár mindkét tagja bejelentett munkahelyen. 

A nők ugyanakkor továbbra is négyszer annyi órát töltenek háztartási munkával, mint a férfiak 

– emelte ki a Bloomberg. Közben Japánban egyre több a nyugdíjas, akiknek az ápolása nagyrészt ugyancsak a nőkre marad. Így a demográfiai problémákkal és munkaerőhiánnyal küzdő szigetországban egyre fontosabb, hogy a dolgozni képes időseket a munkaerőpiacon tartsák.

Óriásit nőhetne a GDP, ha a nőket egyenlően kezelnék

A nők és a férfiak egyenlősége nem csupán „női kérdés”, hanem mindenki érdeke. Több világszervezet tanulmánya is arra világít rá, hogy a férfiak és a nők közötti különbségek leszorításával a gazdasági teljesítmény, azzal együtt pedig mindenki jóléte szemmel láthatóan nőhet. Ha a két nem ugyanolyan jogokat és bánásmódot kapna, a női fizetések elérnék a férfiakét, akkor a világ GDP-je ötödével lehetne magasabb. A jelenlegi ütemben erre 132 évet kell várnunk.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.