Franciaországnak sikerült maga mellé állítania Lengyelországot, a két tagállam így együtt fog küzdeni azért, hogy megakadályozza az Európai Unió és a Dél-amerikai Közös Piac (Mercado Común del Sur – Mercosur) közötti szabad kereskedelmi egyezmény megkötését. A Mercosur-megállapodás a gazdák szerint tisztességtelen versenyt jelentene, amelyet ezért határozottan elleneznek.
A lengyel kormány kedden fogadott el határozatot arról, hogy a jelenlegi formájában ellenzi a megállapodást a Brazíliát, Argentínát, Bolíviát, Paraguayt és Uruguayt tömörítő blokkal, mert annak következtében nagy mennyiségű olyan import érkezne az EU-ba, amelyet nem kötnek a szigorú brüsszeli szabályok.
„Lengyelország ezt nem fogadja el, és nem vagyunk egyedül” – idézte a Reuters Donald Tusk lengyel miniszterelnököt. Franciaország, az EU legnagyobb agrártermelője üdvözölte a varsói döntést, mert régóta meg akarta nyerni Lengyelországot, hogy megakadályozza az egyezmény még idénre tervezett aláírását.
A blokkoló kisebbséghez az uniós lakosság 35 százalékát képviselő négy ország szükséges, és csatlakozhatnak még Varsóhoz és Párizshoz más olyan tagállamok is, ahol erős a mezőgazdaság, például Ausztria, Magyarország és Írország.
Az uniós gazdák többször is határozottan kifejezték, mennyire ellenzik a megállapodást. Az Európai Bizottság székháza elé vonultak a traktorjaikkal novemberben Brüsszelben, tiltakozó akciókat tartanak Franciaországban és Lengyelországban. A lengyel húsipar levélben figyelmeztette Tuskot, milyen károkat okozna az egyezmény a marha- és baromfiszektornak, emlékeztetett az Euractiv. A France 24 tudósítása szerint különösen káros lenne a megállapodás a lengyel cukor- és etanolgyártók számára is.
„Fantasztikus hír, hogy Lengyelország a Mercosur ellen szavazott” – lelkendezett Annie Genevard francia agrárminiszter a nemzetgyűlésben, amely később szintén elfogadott egy kötelező érvényű határozatot a megállapodás ellen.
Ha ellenezzük ezt a megállapodást, azt nem dogmatizmusból, hanem pragmatizmusból tesszük, és nincsen senki, aki meg akarja tiltani a mezőgazdasági megállapodásokat
– hangsúlyozta a tárcavezető, aki megismételte: az a baj az egyezménnyel, hogy „nem garantálja az európai normák betartását, és nem biztosít tisztességes versenyt a gazdáink számára”.
A szabad kereskedelmi megállapodást majdnem negyed százada tárgyalják, de az Európai Bizottság most mindenképpen tető alá akarja hozni. A tervek szerint december közepére végeznek az egyeztetéssel és a 18–19-én tartandó uniós csúcson hoznák meg a végső döntést.
Az egyezmény a Reuters tudósítása szerint az eddiginél
A tagállamok azonban megosztottak.
Ausztria óvatos álláspontot foglal el, erősebb garanciákat akar az esőerdők védelmére és az uniós mezőgazdasági termelők támogatására. Egyelőre Luxemburg sem kötelezte el magát, Xavier Bettel miniszterelnök szerint is hiányoznak még bizonyos biztosítékok.
Németország azonban szorgalmazza a megállapodás véglegesítését. Az Olaf Scholz kancellár koalíciójának összeomlását követően jövőre esedékes választások miatt Berlin kulcsfontosságú lehetőségnek tekinti azt ipari bázisának, különösen autóipari ágazatának megerősítésére.
Lelkes szövetségesre talált Spanyolországban, Lettországban és Svédországban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.