BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
Two,Small,Table,Flags,Of,Russia,And,Iran,Together,At

A szankciók egymás karjába lökik az oroszokat és az irániakat

Új szintre emelkedik Moszkva és Teherán kapcsolata. Stratégiai együttműködés készül Oroszország és Irán között.

Stratégiai együttműködés készül Oroszország és Irán között, a megállapodást még az idén aláírják, új szintre emelve ezzel a két ország kapcsolatát, amely néha baráti, néha ellenséges volt a múltban. A cél olyan szerződés kidolgozása, amely jobban tükrözi a jelenlegi globális realitást.

Two,Small,Table,Flags,Of,Russia,And,Iran,Together,At stratégiai együttműködés
Stratégiai együttműködés készül Oroszország és Irán között / Fotó: Shutterstock

A kétoldalú kapcsolatot alapvetően az ukrajnai háború változtatta meg, amelynek következtében gyakorlatilag megszakadt a gazdasági együttműködés Oroszország és a Nyugat között, de a közeledéshez hozzájárult az amerikai–kínai feszültség éleződése is.

Moszkva korábban vonakodott érzékeny fejlett technológiát átadni az iszlám köztársaságnak, elsősorban a potenciálisan negatív nyugati reakció miatt – emlékeztetett az Asia Times. Erre most már nem kell tekintettel lennie.

Oroszország Ázsia felé fordult

Oroszország a háború következtében egyértelműen Ázsia felé fordult, és 

a hasonlóan súlyos szankciók által sújtott Irán kulcsfontosságú partnerré vált,

amelyen keresztül Moszkva elérheti az Indiai-óceán térségét és Kelet-Afrikát.

Ezen a szoros kapcsolaton aligha változtat majd Donald Trump visszatérése a Fehér Házba, mert bár valamiféle javulás elképzelhető az amerikai–orosz viszonyban, a feszültség csak kismértékben enyhülhet a két ország között.

Irán viszont még súlyosabb szankciókra és nagyobb nyomásra számíthat Washington részéről, ezért egyre fontosabb lesz a számára a szoros katonai és politikai együttműködés Oroszországgal.

Cél a multipoláris világrend

Kínával együtt mindhárom ország elsőrendű érdeke az amerikai hegemónia megtörése és egy többpólusú világrend kialakítása. Irán és Oroszország is támogat, illetve tagja olyan kezdeményezéseknek, mint a BRICS és a Sanghaji Együttműködési Szervezet.

3d,Animation,Of,Military,Remotely-piloted,Drone,Flight.,Combat,Drone,Launches
Irán ellátja drónokkal Oroszországot, amelyeket Ukrajna ellen vetnek be / Fotó: Shutterstock

Bár egyelőre az orosz–iráni megállapodás kevés részlete ismert, szakértők szerint valószínűleg 

része lesz egy olyan új fizetési rendszer létrehozása,

amely lehetővé teszi a saját nemzeti devizában való kereskedelmet, valamint az Oroszországot iráni kikötőkkel és Indiával összekötő észak–déli szállítási folyosó továbbfejlesztése.

A Caspian News ezzel kapcsolatban emlékeztetett, hogy Teherán november 11-én összekapcsolta a bankrendszerét az orosz Mir fizetési rendszerrel, megkerülendő a szankciókat. Az első szakaszban az irániak vehetnek ki pénzt orosz ATM-ekből, a második szakaszban pedig majd az orosz állampolgárok is használhatják a Visa és a MasterCard alternatívájaként kiadott Mir-kártyájukat Iránban. Végül majd minden iráni bankkártyát elfogadnak az orosz kiskereskedelmi boltokban.

Szergej Lavrov orosz külügyminiszter azt is megerősítette, hogy a megállapodás része lesz szorosabb védelmi együttműködés. Irán állítólag már most is szállít rövid hatósugarú ballisztikus rakétákat és katonai drónokat Oroszországnak, amelyeket Ukrajna ellen vetnek be.

Maradnak feszültségek a stratégiai együttműködés után is

Az erősödő katonai együttműködés mellett maradnak azonban még feszültségek. Irán például még mindig hiába várja az orosz Szu–35-ös vadászgépek leszállítását, mert Moszkva egyensúlyozni próbál Teherán és más közel-keleti partnerei, így Szaúd-Arábia és az Egyesült Arab Emírségek között, amelyek ellenzik Irán megerősítését, regionális befolyásának és szerepének erősítését.

A két elnök a BRICS-csúcstalálkozón. Ők írják majd alá a stratégiai megállapodást is / Fotó: AFP

Ellentétesek az érdekeik a regionális infrastruktúra bizonyos fejlesztéseit illetően is. Moszkva támogatja, Irán viszont ellenzi az úgynevezett Zangezur-folyosót, amely összekötné Azerbajdzsánt területileg elkülönülő enklávéjával, a Törökországgal határos Nahicseván Autonóm Köztársasággal.

Moszkva aligha támogatná Irán közvetlen összecsapását Izraellel sem, amellyel hagyományosan jó kapcsolatokat ápol, bár némileg elhidegültek egymástól a gázai háború miatt.

Az iráni–orosz megállapodás hatása Európára

A megállapodás aláírásával mindenképpen új fejezet kezdődik, kritikus időpontban erősödnek az orosz–iráni stratégiai és gazdasági kapcsolatok, amikor mindkét ország egyre jobban izolálódik a Nyugattól, ezen belül Európától is, amellyel sokkal kevesebb az együttműködésük, mint korábban. Éppen ezért a két országon kívül az együttműködésnek sem lesz gazdasági hatása másokra, illetve a másokkal fennálló kapcsolatokra.

Jelentősen bővül a két agyonszankcionált ország kereskedelmi kapcsolata / Fotó: AFP

A két ország egymás kulcsfontosságú partnere a nyugati szankciók megkerülésében. Az ukrajnai invázió 2022. februári kezdete óta már abban az évben elérte a kétoldalú kereskedelmi forgalom az ötmilliárd dollárt, 20 százalékkal növekedett az előző évihez képest.

Orosz–iráni gazdasági előnyök

A Golf International Forum szerint 2023-ban már Oroszország volt a legnagyobb külföldi befektető Iránban a teljes volumen kétharmadával. Közös projekteket indítottak az olaj- és gázszektorban és a logisztika területén. 

Moszkva látja el Teheránt többek között 

  • gabonával,
  • olajos magvakkal, 
  • fával, 
  • vegyi anyagokkal, 
  • gépipari felszereléssel,
  • papírral.

Irán cserében zöldséget, gyümölcsöt, csonthéjasokat, tejtermékeket, műanyagot, vasipari termékeket, építőipari fémeket és vízvezeték-termékeket exportált Oroszországba.

Új együttműködések is elkezdődtek: 2024. június 26-án a Gazprom és a Nemzeti Iráni Gáztársaság stratégiai memorandumot írt alá az Iránba tartó orosz földgázvezeték kilátásairól.

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.