Stratégiai együttműködés készül Oroszország és Irán között, a megállapodást még az idén aláírják, új szintre emelve ezzel a két ország kapcsolatát, amely néha baráti, néha ellenséges volt a múltban. A cél olyan szerződés kidolgozása, amely jobban tükrözi a jelenlegi globális realitást.
A kétoldalú kapcsolatot alapvetően az ukrajnai háború változtatta meg, amelynek következtében gyakorlatilag megszakadt a gazdasági együttműködés Oroszország és a Nyugat között, de a közeledéshez hozzájárult az amerikai–kínai feszültség éleződése is.
Moszkva korábban vonakodott érzékeny fejlett technológiát átadni az iszlám köztársaságnak, elsősorban a potenciálisan negatív nyugati reakció miatt – emlékeztetett az Asia Times. Erre most már nem kell tekintettel lennie.
Oroszország a háború következtében egyértelműen Ázsia felé fordult, és
a hasonlóan súlyos szankciók által sújtott Irán kulcsfontosságú partnerré vált,
amelyen keresztül Moszkva elérheti az Indiai-óceán térségét és Kelet-Afrikát.
Ezen a szoros kapcsolaton aligha változtat majd Donald Trump visszatérése a Fehér Házba, mert bár valamiféle javulás elképzelhető az amerikai–orosz viszonyban, a feszültség csak kismértékben enyhülhet a két ország között.
Irán viszont még súlyosabb szankciókra és nagyobb nyomásra számíthat Washington részéről, ezért egyre fontosabb lesz a számára a szoros katonai és politikai együttműködés Oroszországgal.
Kínával együtt mindhárom ország elsőrendű érdeke az amerikai hegemónia megtörése és egy többpólusú világrend kialakítása. Irán és Oroszország is támogat, illetve tagja olyan kezdeményezéseknek, mint a BRICS és a Sanghaji Együttműködési Szervezet.
Bár egyelőre az orosz–iráni megállapodás kevés részlete ismert, szakértők szerint valószínűleg
része lesz egy olyan új fizetési rendszer létrehozása,
amely lehetővé teszi a saját nemzeti devizában való kereskedelmet, valamint az Oroszországot iráni kikötőkkel és Indiával összekötő észak–déli szállítási folyosó továbbfejlesztése.
A Caspian News ezzel kapcsolatban emlékeztetett, hogy Teherán november 11-én összekapcsolta a bankrendszerét az orosz Mir fizetési rendszerrel, megkerülendő a szankciókat. Az első szakaszban az irániak vehetnek ki pénzt orosz ATM-ekből, a második szakaszban pedig majd az orosz állampolgárok is használhatják a Visa és a MasterCard alternatívájaként kiadott Mir-kártyájukat Iránban. Végül majd minden iráni bankkártyát elfogadnak az orosz kiskereskedelmi boltokban.
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter azt is megerősítette, hogy a megállapodás része lesz szorosabb védelmi együttműködés. Irán állítólag már most is szállít rövid hatósugarú ballisztikus rakétákat és katonai drónokat Oroszországnak, amelyeket Ukrajna ellen vetnek be.
Az erősödő katonai együttműködés mellett maradnak azonban még feszültségek. Irán például még mindig hiába várja az orosz Szu–35-ös vadászgépek leszállítását, mert Moszkva egyensúlyozni próbál Teherán és más közel-keleti partnerei, így Szaúd-Arábia és az Egyesült Arab Emírségek között, amelyek ellenzik Irán megerősítését, regionális befolyásának és szerepének erősítését.
Ellentétesek az érdekeik a regionális infrastruktúra bizonyos fejlesztéseit illetően is. Moszkva támogatja, Irán viszont ellenzi az úgynevezett Zangezur-folyosót, amely összekötné Azerbajdzsánt területileg elkülönülő enklávéjával, a Törökországgal határos Nahicseván Autonóm Köztársasággal.
Moszkva aligha támogatná Irán közvetlen összecsapását Izraellel sem, amellyel hagyományosan jó kapcsolatokat ápol, bár némileg elhidegültek egymástól a gázai háború miatt.
A megállapodás aláírásával mindenképpen új fejezet kezdődik, kritikus időpontban erősödnek az orosz–iráni stratégiai és gazdasági kapcsolatok, amikor mindkét ország egyre jobban izolálódik a Nyugattól, ezen belül Európától is, amellyel sokkal kevesebb az együttműködésük, mint korábban. Éppen ezért a két országon kívül az együttműködésnek sem lesz gazdasági hatása másokra, illetve a másokkal fennálló kapcsolatokra.
A két ország egymás kulcsfontosságú partnere a nyugati szankciók megkerülésében. Az ukrajnai invázió 2022. februári kezdete óta már abban az évben elérte a kétoldalú kereskedelmi forgalom az ötmilliárd dollárt, 20 százalékkal növekedett az előző évihez képest.
A Golf International Forum szerint 2023-ban már Oroszország volt a legnagyobb külföldi befektető Iránban a teljes volumen kétharmadával. Közös projekteket indítottak az olaj- és gázszektorban és a logisztika területén.
Moszkva látja el Teheránt többek között
Irán cserében zöldséget, gyümölcsöt, csonthéjasokat, tejtermékeket, műanyagot, vasipari termékeket, építőipari fémeket és vízvezeték-termékeket exportált Oroszországba.
Új együttműködések is elkezdődtek: 2024. június 26-án a Gazprom és a Nemzeti Iráni Gáztársaság stratégiai memorandumot írt alá az Iránba tartó orosz földgázvezeték kilátásairól.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.