Az Európai Unió Tanácsában nehéz lesz létrehozni a blokkoló kisebbséget a dél-amerikai Mercosur szabadkereskedelmi övezettel aláírt megállapodás ratifikálásának elutasítására, de a lengyel mezőgazdaság más módszerekkel is védhető – jelentette ki Donald Tusk lengyel kormányfő pénteken Varsóban.
Tusk annak kapcsán nyilatkozott újságíróknak, hogy pénteken az Európai Bizottság és a Mercosur-országok képviselői politikai megállapodásra jutottak a szabadkereskedelmi megállapodás megkötéséről. Az uruguayi fővárosban a megállapodásról tartott egyeztetéseken részt vevő Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnökének aláírása csak elindítja az ügyben folytatott eljárást.
Ezzel arra utalt, hogy a tárgyalások befejezését követően a szöveget jogi felülvizsgálatnak vetik alá, majd az Európai Bizottság benyújtja az Európai Parlamentnek és az Európai Unió Tanácsának jóváhagyásra. Tusk hozzátette, hogy az uniós tagországok parlamentjeinek jóváhagyása is szükséges a ratifikáláshoz.
A kormányfő elismerte: jelenleg Lengyelország mellett csak Franciaország mond kemény nemet a megállapodásra, így nincs meg az elutasításhoz szükséges tagállami támogatás az EU Tanácsában. Kérdéses viszont Olaszország álláspontja: az olaszok hozzájárulása esetén valószínűleg meglenne a blokkoló kisebbség.
Bejelentette: még más módszereket is fog keresni a megállapodás ügyében, és vita várható róla az Európai Tanács csúcstalálkozóján is. Az európai gazdáknak megvannak a maguk érdekei és aggodalmai, de vannak olyan államok is, amelyek szerint az EU–Mercosur-megállapodás az ipar érdekében áll,
A lengyel gazdák ezen a héten forgalomlassító tüntetéseket folytattak az EU–Mercosur-megállapodás miatt a közutak több szakaszán. Damian Murawiec, a tüntetők szóvivője pénteken a megállapodásról folytatott tárgyalások lezárására reagálva a Facebookon kijelentette: sajnos, megvalósult a fekete forgatókönyv, és ez nemcsak a gazdákat, hanem a fogyasztókat is hátrányosan érinti majd.
Mercosur: Brüsszel aláírta a népszerűtlen kereskedelmi megállapodást – felháborodtak az európai gazdák
Az Európai Unió és a dél-amerikai Mercosur szövetség négy tagállama egy történelmi kereskedelmi megállapodást írt alá, amely a két blokk közti áruk több mint 90 százaléka esetében eltörölné a vámokat, és ezzel egy új, 700 millió fős közös piacot hozna létre.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.