BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
Európai Bizottság mercosur

Mercosur: Brüsszel aláírta a népszerűtlen kereskedelmi megállapodást – felháborodtak az európai gazdák

A két blokk több mint huszonöt éve tárgyal az egyezményről. Az EU és a Mercosur közti megállapodás értelmében az áruk több mint kilencven százaléka vámmentesen közlekedhetne.

Az Európai Unió és a dél-amerikai Mercosur szövetség négy tagállama egy történelmi kereskedelmi megállapodást írt alá, amely a két blokk közti áruk több mint 90 százaléka esetében eltörölné a vámokat, és ezzel egy új, 700 millió fős közös piacot hozna létre.

Európai Bizottság mercosur
Az EU és a Mercosur közti megállapodás értelmében az áruk több mint 90 százaléka vámmentesen közlekedhetne / Fotó: AFP

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és a Mercosur-országok vezetői 25 évnyi tárgyalást követően az Uruguayban tartott csúcstalálkozón kötötték meg a megállapodást, amely a legnagyobb, amelyet eddig bármelyikük aláírt.

Ez egy olyan szerződés, amely mindkét fél számára előnyös, és amely mindkét félnél jókora előnyökkel jár a fogyasztók és a vállalkozások számára. A méltányosságra és a kölcsönös előnyökre összpontosítunk 

jelentette ki von der Leyen a konferencián.

A két blokk közti kereskedelem eddig is jelentős volt, mivel az EU 2023-ban

  • 56 milliárd euró értékben árukat,
  • 28 milliárd euró értékben pedig szolgáltatásokat exportált Dél-Amerikába.

Mercosur: csak Brüsszelnek kell

Az európai mezőgazdasági termelők és környezetvédelmi csoportok máris mozgósítást ígértek a megállapodás ellen, amely évtizedek óta vitákat szít Brüsszelben. A Mercosur – amely Argentínát, Brazíliát, Paraguayt és Uruguayt foglalja magában, Bolívia pedig csatlakozni kíván – gazdálkodói ugyanis károsítják a környezetet, és az állatokkal való bánásmód és a növényvédő szerek használata tekintetében alacsonyabb előírások szerint működnek.

Eközben a brazil mezőgazdasági termelők is kifogásolták, hogy egy új uniós jogszabály 2025-től betiltaná az erdőirtott területekről származó árucikkeket, ami csökkentheti a kereskedelmi megállapodás előnyeit, mivel gyakorlatilag korlátozza a piacra jutást.

Mivel az uniós polgárok 80 százaléka azt szeretné, hogy az importált termékek megfeleljenek az uniós előírásoknak, az EU a WTO-szabályok értelmében a „közerkölcsre” hivatkozva blokkolhatja a forgalmukat.

Gazdatüntetés: a lengyelek is az utcára vonultak – nem kérnek az olcsó importáruból

Az agrárium haragja nem állt meg a francia határnál. A lengyel gazdák kedden szintén országos tüntetéssorozatot indítottak, hogy tiltakozzanak az EU–Mercosur kereskedelmi szerződés aláírása ellen.

 

 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.