BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
francia kormányválság

Ideges a piac a francia kormányválság miatt, bár egy részét már beárazták

Eurógyengülést és a francia kötvények további hozamemelkedését várja a piac. A francia kormányválság alkotmányos válsággá fajulhat.

A baloldali-szélsőbaloldali pártok a Marine Le Pen által vezetett Nemzeti Tömörülés szavazataival megbuktatták Michel Barnier kormányát. A piac a francia kormányválság egy részét már beárazta, most aggódva figyeli a fejleményeket. 

francia kormányválság
Michel Barnier a bizalmatlansági szavazás előtt – a francia kormányválság az egész eurózóna stabilitását fenyegeti / Fotó: AFP

A francia politikában az instabilitás elhúzódó időszakába lépünk. Ez ellenszélnek tekinthető az euró számára

kommentálta a helyzetet a Bloombergnek nyilatkozva Skylar Montgomery Koning, a Barclays Plc. New York-i devizastratégája. 

A befektetők nagyrészt előre beárazták az eredményt, és a francia kötvények hozama nem is emelkedett a szavazás lezárása után, az euró-dollár árfolyam is viszonylag stabil maradt. Bár a szavazás eredménye borítékolható volt, kétségtelen, hogy Franciaország ismeretlen vizeken hajózik ezt követően. 

A bizonytalan politikai helyzet kérdésessé teszi a várhatóan az idén a GDP 6 százaléka fölé emelkedő költségvetési hiány megfékezésére tett erőfeszítéseket, így a francia államadósság befektetői érthetően idegesek. A francia beteg az eurót is veszélyezteti, éppen akkor, amikor a piac a blokk gazdaságának támogatása érdekében további monetáris lazítást vár az EKB-tól. 

A francia kormányválság vészhelyzeti üzemmódba kapcsolta a kötvénypiacokat

A francia és az európai piacokat felkavaró politikai dráma júniusban kezdődött, amikor Emmanuel Macron elnök előrehozott parlamenti választásokat írt ki, ennek a vége politikai és költségvetési bénultság lett. Azóta az euró 2,7 százalékkal zuhant a dollárral szemben. 

A francia hitelfelvételi költségek Németországhoz viszonyítva az egekbe szöktek, a 10 éves kötvények hozamkülönbsége az eurózóna adósságválsága óta a legmagasabb szintre szökött fel. 

 

Shaun Osborne, a Scotiabank vezető devizastratégája szerint a kormány bukása nyomán további engedményeket kell tenni a költségvetés elfogadásához, így a fiskális politika a Barnier által képviselt vonalhoz képest valószínűleg lazul. 

Bár a szerdai árfolyammozgás visszafogott volt, és a kötvénypiacok stabilizálódtak a bizalmatlansági szavazás előtt, egyes befektetők további veszteségekre készülnek a francia papíroknál, amelyek hagyományosan a német államkötvények helyettesítői voltak: ha rosszul ment a németeknek, franciát vettek – és fordítva. Most Európa mindkét vezető gazdasága politikai válsálggal küzd, így ez a kapcsolat megszakadt. 

Pesszimisták vagyunk a francia költségvetési hiány kilátásaival kapcsolatban 

– mondta Alex Everett, az Abrdn befektetési igazgatója. „A folytatódó bizalomhiány, valamint az adósság fenntarthatóságával kapcsolatos félelmek valószínűleg azt eredményezik, hogy a francia felárak 100 bázispont felé mozdulnak a némettel szemben” – tette hozzá. 

A Barnier kormánya által eredetileg előterjesztett törvényjavaslat hatvanmilliárd eurós adóemelést és kiadáscsökkentést tartalmazott, a cél az volt, hogy a hiány 2025-re a GDP 5 százalékára mérséklődjön. 

Barnier a múlt héten a pénzügyi piacokon „viharra” figyelmeztetett, ha menesztik a hatalomból. 

  • Macron most új miniszterelnököt nevezhet ki, bár a döntésére nincs alkotmányos határidő. 
  • Korábban azt mondta, hogy nem mond le addig, amíg a teljes mandátuma le nem jár. 
  • A következő elnökválasztást 2027-re tűzték ki, és a felmérések szerint továbbra is Le Pen a befutó.

 

 

 

 

 

 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.