Az EU új irányelvei 2027-től kötelezővé teszik a tetőre szerelt napelemeket, ami 150-200 gigawatt új kapacitást hozhat, kihasználva a háztetők hatalmas napenergia-potenciálját – írja az Öko Drive.
A következő években 150-200 gigawattnyi napelemes kapacitás települhet a tetőkre,
kihasználva az EU háztetőinek jelentős területét, a középületek 60 százaléka alkalmas a telepítésre, és az uniós tetőnapelemes szabvány hatálya alá tartozik.
Több épület, vállalkozás és polgár jut majd hozzá a tiszta, megújuló, gazdaságos napenergiához
– mondta Jan Osenberg, a SolarPower Europe vezető politikai tanácsadója. Az új jogszabály előírja, hogy minden új épülethez napelemet kell telepíteni. A Bloomberg NEF szerint a proaktív napenergia-szabványok (ahogyan az néhány uniós országban tapasztalható) 8-11 százalékkal növelhetik a beruházások megtérülését a visszamenőleges hatályú telepítésekhez képest. A napenergia-szabvány emellett a társadalom szélesebb rétegeit fogja támogatni, elősegítve, hogy elháruljanak a napenergia bevezetése előtt álló akadályok a többlakásos épületek esetében.
Előírják, hogy 2028-tól a nagyobb felújításon áteső meglévő nem lakóépületekre, 2030-tól az új lakóépületekre, 2031-től pedig minden alkalmas meglévő középületre is telepíteni kell napelemet. A szabvány mindenekelőtt a nagy méretű tetőkben rejlő lehetőségeket fogja kiaknázni, többek között az irodákat, kereskedelmi épületeket vagy parkolókat hasznosíthatja. Bizonyos épületek, például mezőgazdasági és történelmi épületek kizárhatók a szabály alól.
A tetőkön elhelyezett napelemek intelligens párosítása az elektromos meghajtással és a hőszivattyúkkal szintén mérséklik majd a hálózatra gyakorolt hatást, sőt, a hálózati stressz idején rugalmas szolgáltatásokat nyújtva közvetlen támogatást adhat a hálózatnak” – mondta Osenberg. Európában a tetőre telepített napelem-kapacitás 2023 végén több mint 170 gigawatt volt, és 2027 végére várhatóan 355 gigawattra nő.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.