BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
tojás

Kitört a tojásválság – ez a magyarázat, miért lőttek ki az árak

Régiós tojásválság tört ki a legnagyobb szlovák termelő kiesése miatt. Ukrajnában a tojás lassan szinte elérhetetlenné válik: a dráguló energia, az ellátási zavarok, az infrastruktúra elleni támadások miatt 60 százalékkal emelkedett éves szinten az ár.

Tojásválság tört ki Szlovákiában, miután az egyik legnagyobb termelőnél a madárinfluenza megjelenése miatt 400 ezer tyúkot kellett levágni. A hiányt saját forrásból nem tudják pótolni, így a tojás ára régiós szinten is megemelkedett. Ukrajnában 60 százalékkal emelkedett a tojás ára, áruhiány fenyeget.

tojás
Luxuscikké vált a tojás Ukrajnában / Fotó: AFP

Ukrajnában 60 százalékkal emelkedett a tojás ára, és jelentős áruhiány fenyeget. Magyarországon közel sem ilyen súlyos a helyzet, azonban itthon is elszálltak az árak.

Az orosz–ukrán háború nyomán kialakult gazdasági válság az alapvető élelmiszerek piacát is súlyosan érintette Ukrajnában. A burgonya, káposzta, répa és egyéb alapvető termékek drámai áremelkedése után az utóbbi hetekben a tojás került a figyelem középpontjába. A háborús környezetben nemcsak a termelési és logisztikai láncok sérültek, hanem az ukrán háztartások költségvetése is egyre nagyobb terhet visel. 

A sertéshús majdnem a duplájára drágult

Az elmúlt három évben jelentősen növekedett az alapvető élelmiszerek ára Ukrajnában. A kenyér például 2021 novemberéhez képest 47,7 százalékkal lett drágább: míg három évvel ezelőtt a fehér kenyér átlagosan 24,7 hrivnyába (232 forintba) került, addig 2024-ben már 35 hrivnya (330 forint) körül mozog. A péksütemények mellett a hús- és haltermékek ára is drasztikusan megugrott; a sertéshús esetében közel 90,5 százalékos áremelkedést tapasztaltak, egy kilogramm már 282 hrivnyába (2645 forintba) kerül, szemben a három évvel ezelőtti 148 hrivnyával (1390 forinttal). 

A tejtermékek ára szintén jelentősen növekedett. 

  • Egy csomag vaj 462 forintnyi hrivnyáról 975 forintnyira drágult, ami 111 százalékos növekedés. 
  • Hasonló tendencia figyelhető meg a tej és a tejföl esetében is: egy liter tej ára 290 forintról 490 forintra nőtt (plusz 69,3 százalék), 
  • a tejfölé 270-ről 495 forintra emelkedett (plusz 85,9 százalék). 
  • Az alapvető zöldségek ára is megugrott: a burgonya például több mint kétszeresére, 305 forintra nőtt az elmúlt három évben, 
  • a répa pedig 207,6 százalékkal drágult. 

A gyümölcsök sem maradtak ki az árrobbanásból: 

  • a banán például most 577 forintba kerül kilogrammonként, ami 115,8 százalékos növekedés.

A tojás különösen érzékeny pontja az élelmiszerár-válságnak. 

Egy tucat tojás 2021-ben átlagosan 364 forintba került, 2024 novemberére ez az ár 732 forintra emelkedett, ami több mint 101 százalékos drágulásnak felel meg. 

A tojásárak növekedését szezonális hatások, a termelési költségek drasztikus emelkedése, valamint a logisztikai és energiaellátási problémák egyaránt előidézték. 

Mi áll az árrobbanás mögött? 

Az árak emelkedése mögött összetett tényezők húzódnak meg. A háborús helyzet miatt megszakadtak a szállítási láncok, az elfoglalt területek termelése kiesett, és az energiahordozók áremelkedése is hozzájárult a költségnövekedéshez. Az energiaválság különösen érzékenyen érinti az ukrán termelőket: 

az elektromos áram ára megugrott, ami az élelmiszeripari termelés minden szegmensében további drágulást eredményezett. 

Az áramellátás zavarai miatt számos termelő kénytelen volt tartalék generátorokra támaszkodni, ami szintén növelte a költségeket. A tojás esetében a szezonális hatások és a takarmányárak emelkedése is különösen jelentős szerepet játszott. A búza ára például 70 százalékkal, míg a kukoricáé 80 százalékkal nőtt 2024 eleje óta, ami drasztikusan megemelte a baromfitartás költségeit. Az importált csomagolóanyagok és a logisztikai költségek szintén nagymértkben növelték az előállítási árakat. 

Sokaknak elérhetetlenné válik a tojás 

Az ukrán lakosságot súlyosan érinti az élelmiszerárak növekedése. Egy nemrégiben készült felmérés szerint a háztartások több mint fele kénytelen volt olcsóbb alternatívákat választani, vagy csökkenteni a vásárolt mennyiséget. A tojások drágulása különösen érzékenyen érinti a családokat, hiszen a tojás az ukrán étrend egyik alapvető eleme. Sokan kénytelenek lemondani más termékekről, hogy továbbra is megengedhessék maguknak ezt az élelmiszert. Az áremelkedés akkora mértékben sokkolta a társadalmat, hogy a hatóságok vizsgálatot indítottak kartellezés gyanúja miatt. 

Bár az árak stabilizálódhatnak a tavaszi hónapokban, a háborús környezetből adódó bizonytalanság továbbra is nehezíti az élelmiszerpiac normalizálódását. 

A tél közeledtével az energiaköltségek további növekedése várható, ami tovább súlyosbíthatja a termelők és a vásárlók helyzetét. 

A szakértők szerint az ukrán élelmiszerpiac a háború végéig nehezen tudja megfékezni az árak folyamatos növekedését.

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.