Tojásválság tört ki Szlovákiában, miután az egyik legnagyobb termelőnél a madárinfluenza megjelenése miatt 400 ezer tyúkot kellett levágni. A hiányt saját forrásból nem tudják pótolni, így a tojás ára régiós szinten is megemelkedett. Ukrajnában 60 százalékkal emelkedett a tojás ára, áruhiány fenyeget.
Ukrajnában 60 százalékkal emelkedett a tojás ára, és jelentős áruhiány fenyeget. Magyarországon közel sem ilyen súlyos a helyzet, azonban itthon is elszálltak az árak.
Az orosz–ukrán háború nyomán kialakult gazdasági válság az alapvető élelmiszerek piacát is súlyosan érintette Ukrajnában. A burgonya, káposzta, répa és egyéb alapvető termékek drámai áremelkedése után az utóbbi hetekben a tojás került a figyelem középpontjába. A háborús környezetben nemcsak a termelési és logisztikai láncok sérültek, hanem az ukrán háztartások költségvetése is egyre nagyobb terhet visel.
Az elmúlt három évben jelentősen növekedett az alapvető élelmiszerek ára Ukrajnában. A kenyér például 2021 novemberéhez képest 47,7 százalékkal lett drágább: míg három évvel ezelőtt a fehér kenyér átlagosan 24,7 hrivnyába (232 forintba) került, addig 2024-ben már 35 hrivnya (330 forint) körül mozog. A péksütemények mellett a hús- és haltermékek ára is drasztikusan megugrott; a sertéshús esetében közel 90,5 százalékos áremelkedést tapasztaltak, egy kilogramm már 282 hrivnyába (2645 forintba) kerül, szemben a három évvel ezelőtti 148 hrivnyával (1390 forinttal).
A tejtermékek ára szintén jelentősen növekedett.
A gyümölcsök sem maradtak ki az árrobbanásból:
A tojás különösen érzékeny pontja az élelmiszerár-válságnak.
Egy tucat tojás 2021-ben átlagosan 364 forintba került, 2024 novemberére ez az ár 732 forintra emelkedett, ami több mint 101 százalékos drágulásnak felel meg.
A tojásárak növekedését szezonális hatások, a termelési költségek drasztikus emelkedése, valamint a logisztikai és energiaellátási problémák egyaránt előidézték.
Az árak emelkedése mögött összetett tényezők húzódnak meg. A háborús helyzet miatt megszakadtak a szállítási láncok, az elfoglalt területek termelése kiesett, és az energiahordozók áremelkedése is hozzájárult a költségnövekedéshez. Az energiaválság különösen érzékenyen érinti az ukrán termelőket:
az elektromos áram ára megugrott, ami az élelmiszeripari termelés minden szegmensében további drágulást eredményezett.
Az áramellátás zavarai miatt számos termelő kénytelen volt tartalék generátorokra támaszkodni, ami szintén növelte a költségeket. A tojás esetében a szezonális hatások és a takarmányárak emelkedése is különösen jelentős szerepet játszott. A búza ára például 70 százalékkal, míg a kukoricáé 80 százalékkal nőtt 2024 eleje óta, ami drasztikusan megemelte a baromfitartás költségeit. Az importált csomagolóanyagok és a logisztikai költségek szintén nagymértkben növelték az előállítási árakat.
Az ukrán lakosságot súlyosan érinti az élelmiszerárak növekedése. Egy nemrégiben készült felmérés szerint a háztartások több mint fele kénytelen volt olcsóbb alternatívákat választani, vagy csökkenteni a vásárolt mennyiséget. A tojások drágulása különösen érzékenyen érinti a családokat, hiszen a tojás az ukrán étrend egyik alapvető eleme. Sokan kénytelenek lemondani más termékekről, hogy továbbra is megengedhessék maguknak ezt az élelmiszert. Az áremelkedés akkora mértékben sokkolta a társadalmat, hogy a hatóságok vizsgálatot indítottak kartellezés gyanúja miatt.
Bár az árak stabilizálódhatnak a tavaszi hónapokban, a háborús környezetből adódó bizonytalanság továbbra is nehezíti az élelmiszerpiac normalizálódását.
A tél közeledtével az energiaköltségek további növekedése várható, ami tovább súlyosbíthatja a termelők és a vásárlók helyzetét.
A szakértők szerint az ukrán élelmiszerpiac a háború végéig nehezen tudja megfékezni az árak folyamatos növekedését.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.