BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
A német gazdaságot romokban hagyják maguk után, ha kormányzásuk véget ér Federal Cabinet

Frankfurtban megszólalt a riadósziréna, nagy bajban a német gazdaság

Újabb kiábrándító gazdasági adatot közölt a Destatis, kínlódik a német külkereskedelem, és ez rossz hír Magyarország számára is. A német gazdaságra leső újabb veszedelemre figyelmeztetett ezzel egy időben a Bundesbank.

A 2020-as évek tömeggyártásban produkálták a világban a zűrzavaros gazdasági adatsorokat, de aki igazán szomorút és a magyarok számára is fájdalmasat akar látni, amely az Európára köszöntött történelmi dimenziójú káoszt szemlélteti, annak a német külkereskedelmi mérleg hosszú távú alakulására érdemes rápillantania. Ehhez pénteken hozzátettek egy újabb kiábrándító adatot, ráadásul ugyanazon a napon riadót fújt a német központi bank, a Bundesbank is: Európa legnagyobbja, a német gazdaság jó esetben is csak stagnálni fog 2025-ben, és van egy ennél rosszabb változata is a jövőnek.

A német gazdaságot romokban hagyják maguk után, ha kormányzásuk véget ér Federal Cabinet
A német gazdaságot romokban hagyják maguk után, ha kormányzásuk véget ér / Fotó: DPA Picture-Alliance via AFP

A Destatis közölte adatok szerint októberben 13,4 milliárd euró többletet produkált a külkereskedelem Németországban, Európa iparházában. Erre csettintenénk, ha csak annyit tudnánk, hogy a magyar többlet ugyanakkor alig egymilliárd euró, de ne tegyük.

Német gazdaság: ez a többlet még a borravalóra se elég

Ne irigyeljük a német teljesítményt, egyrészt mert az összes exportorientált európai gazdaság teljesítményét, a magyarét is lerontja. Másrészt, mert a külkereskedelem a bruttó össztermék, a GDP egyik fő oszlopa Németországban is, a német gazdaság pedig nem nőtt a világjárvány óta, sőt: 2023-ban 0,3 százalékkal zsugorodott, idén pedig várhatóan 0,2-del fog.

Ami a külkereskedelem hozzájárulását illeti – az októberi többlet majdnem 3 milliárd euróval kevesebb volt az elemzői várakozásnál, és a legkisebb 2022 november óta. Lássuk az említett grafikont:

Németország havi külkereskedelmi mérlege (milliárd euró) / Forrás: Trading Economics, német Szövetségi Statisztikai Hivatal (Destatis)

Ezen két dolgot emelnénk ki: 

  • A 20-as években beköszöntött precedens nélküli ingadozást. Láthatjuk, kétszer is érte jelentős sokk a német gazdaságot e mutató szerint, egyszer a kommunizmus európai összeomlása és a német újraegyesülés után, aztán pedig a nagy pénzügyi világválság és az euróövezeti krízis éveiben. Ami azonban az elmúlt években történt, az történelmi léptékű.
  • A pandémia okozta mélypontot követően volt egy szép visszapattanás, bepótolták, ami elmaradt, de mostanra visszaléptek azokra a szintekre, ahol a 2010-es évek közepén megrekedt a német gazdaság, és ez a mostani fogyasztási és beruházási szintek mellett a recesszióra elég.

Összehasonlításul lássuk a magyar adatsort is, amelyből kitűnik, hogy ugyanazok a tényezők, amelyek a németeket megrángatták, nem hagytak ki bennünket sem, plusz minket még a német teljesítmény is rángat és jelenleg lefojt, olyan erősen integrálódtunk Németországgal, az Európai Unió legnagyobb gazdaságával és hazánk hagyományosan óriás súlyú pénzügyi-kereskedelmi-beruházási partnerével.

Magyarország havi külkereskedelmi mérlege (millió euró) / Forrás: Trading Economics, KSH

Visszakanyarodva a németekhez, a külkereskedelmük októberben a következő kudarcsorozatot produkálta, amikor a világgazdaságban várt kereskedelmi háborúnak még csak az üdvlövései dördültek el:

  • 2,8 százalékkal csökkent szeptemberhez képest az export, 124,6 milliárd euróra, ami 31 havi mélypont
  • az EU-ba irányuló kivitel csak 0,7 százalékkal csökkent (azaz az unió még segíti a német gazdaságot, miközben a politikusaik visszatartják a Magyarországnak járó forrásokat), kifelé azonban 5,3 százalék a visszaesés:
  • az Egyesült Államokba 14,2 százalékkal exportáltak kevesebbet,
  • Kínába (ahová a hónap elején ellátogatott Baerbock külügyminiszter kioktatást kiosztani, majd a tárgyalópartnere a közös sajtótájékoztatóra se ment el) 3,8 százalékkal,
  • Oroszországba 9,4 százalékkal. 

Bundesbank: ebből nem kilábalás lesz, hanem esetleg még nagyobb baj

A napi német hideg zuhany a külkereskedelmi statisztika közlésével nem ért véget, a Bundesbank is hozzátett egy fejezetet. A központi bank megnyeste jövő évi előrejelzését a német növekedésre, sőt arra figyelmeztetett, hogy rosszabb esetben újabb recessziós év lehet 2025 (ami egyébként Németországban választásokkal indul, mivel néhány hete, az amerikai elnökválasztást követően megbukott Olaf Scholz kancellár baloldali koalíciója).

A német gazdaság jövőre nem a júniusban jósolt 1 százalékkal növekedhet, hanem csak 0,1 százalékkal (ami tulajdonképp stagnálás) – közölte havi jelentésében a Bundesbank a Financial Times jelentése szerint.

Ha azonban a januárban hivatalba lépő új amerikai elnök, Donald Trump megvalósítja ígéretét, és 10 százalékos vámot vet ki az európai, 60 százalékost a kínai árukra, az 0,6 százalékkal csökkenti a német GDP-t a Bundesbank kalkulációi szerint. (Nem említi a cikk, végzett-e a bank a pozitív irányban is kockázatelemzést arra az esetre, ha Trump véget vet az ukrajnai háborúnak, amint ígérte.)

Ez a GDP külkereskedelmi lábát érintené, ugyanakkor a Bundesbank a fogyasztást és a beruházásokat illetően sem derűlátó: az előzőt illetően már nem számít visszalendülésre, a vállalati beruházásokban pedig egyenesen visszaesésre számít. Az még riasztóbb, hogy a bank nem csupán egyszeri tényezőkre hivatkozik.

A német gazdaság nemcsak kitartó ciklikus ellenszelekkel küzd, hanem strukturális problémákkal is

– idézte az FT Joachim Nagelt. A Bundesbank-elnök a termelékenység gyengülésére és a német feldolgozóipar széles területeire kiterjedt válságra utalt.

Németország nem gyógyult meg, de máris van egy még nagyobb beteg Európában

A német gazdaság állapotáról sorjáztak a rossz hírek az idén, Magyarországon is nagy érdeklődést kiváltva, hiszen legnagyobb kereskedelmi partnerünkről van szó. Európa beteg embere – olvashattuk számtalanszor, és ez alátámasztást is nyert, a részvénypiacok idei viselkedése alapján mégsem az Európai Unió legnagyobb gazdasága a legbetegebb. Hanem a második legnagyobb.

 

 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.