BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Orbán Viktor találkozója Zelenszkijjel, Von der Leyen elhappolt 400 milliárd eurója – a legolvasottabb külföldi hírek 2024 júniusában

Orbán Viktor és Volodimir Zelenszkij élénk eszmecserét folytattak, Kína visszavágott Spanyolországnak, miközben a Egyesült Államok újabb frontot nyitott a Peking ellen vívott kereskedelmi háborújában, Ursula von der Leyen döntése pedig élénk vitát váltott ki. Ezek voltak a Világgazdaság legolvasottabb külföldi cikkei júniusban.

Megtörtént a nagy találkozás: Orbán nagyon magyarázott valamit Zelenszkijnek az EU-csúcs előtt 

Orbán Viktor miniszterelnök júniusban Brüsszelben tartózkodott az Európai Unió állam- és kormányfőinek találkozóján, az eseményen jelen volt Volodimir Zelenszkij ukrán elnök is. A két politikust egymás tárasáságban videózták le, ami addig ritka alkalomnak számított.

Orbán Viktor és Volodimir Zelenszkij élénk eszmecserét folytattak júniusban / Fotó: AFP

Azóta a két vezető többször találkozott: Orbán júliusban Kijevbe utazott, a megbeszélés legfontosabb témája a béke megteremtésének lehetősége volt, de Orbán Viktor és Volodimir Zelenszkij akkor tárgyalt a magyar–ukrán kétoldalú kapcsolatokról is. 

 

Zelenszkij legutóbb Magyarország történetének legnagyobb diplomáciai eseményén, az Európai Politikai Közösség budapesti csúcstalálkozóján vett részt novemberben. Az ukrán kormányfő delegációja több autóból állt, Zelenszkijt pedig a megszokott katonai ruhában megjelent testőrség kísérte el a Puskás Arénához, ahol Orbán Viktor miniszterelnök fogadta.

Betették a kaput a Sheinnek és a Temunak

A vámeljárási szabályok és az ellenőrzés szigorításával próbálják az Amerikát elárasztó kínai csomagáradatot és az árnyékában járó csempészetet visszaszorítani a washingtoni hatóságok. A Shein és a Temu a vámügynöki szigor egyértelmű kárvallottjai.

A szigorításra azért kerül sor, mert az előrejelzések szerint idén több mint egymilliárd darab, átlagosan 50 dollár értékű csomag érkezik az Egyesült Államokba. Iparági szakértők szerint az intézkedés valószínűleg szállítási késedelmeket és szűk keresztmetszeteket okoz.

Von der Leyen elhappolt 400 milliárd eurót

Az Európai Bizottság elnökét azzal vádolják, hogy saját hatáskörébe vonta a kohéziós alapokat. Ursula von der Leyen lépése azt jelentheti, hogy kevesebb pénz jut a szegényebb területeknek. 

Az úgynevezett kohéziós politikát addig a bizottság régiókért felelős osztálya irányította az egyes országok helyi szerveivel együttműködve. Ez a terület csaknem 400 milliárd eurót tesz ki az EU hétéves költségvetésében.

Szaúd-Arábia ámokfutásba kezdett, nyakló nélkül veszik fel a hiteleket a lengyelek és a románok is

Totálisan átrendeződött a feltörekvő országok top tízes devizakötvény-kibocsátóinak idei listája. Idén ugyanis Szaúd-Arábia éppen egy tucat év után letaszította a trónról Kínát mint legnagyobb kibocsátót. A szaúdiak mellett előretörtek a lengyelek és a románok is ezen a nem túl dicsőséges listán.

A jelek szerint a szaúdi koronahercegnek semmi sem drága, ha a Vision 2030 tervről és a Neom nevű sivatagi szupermodern város felépítéséről van szó, amellyel az Ázsia és Európa közötti összekötő kapocs szerepére törő ország gazdaságát kívánja több lábra állítani, az olajkorszak utáni időkre felkészülve.

 

Csak Neom felépítése ugyanis állítólag cirka 2 ezermilliárd dollárba kerülhet. Mindenesetre nagyon meglepő, hogy Szaúd-Arábia több devizaadósságot vesz a nyakába, mint a világ legnagyobb feltörekvő gazdasága, miközben Kína GDP-je több mint a tizenhatszorosa a királyságénak.

A kórházak folyosóin halnak meg a betegek, nemzeti vészhelyzet a brit egészségügyben

Embertelen állapotokról számoltak be a brit egészségügyben dolgozó ápolók. A szakszervezet szerint a szakmának tragédia, míg mindenki másnak rémálom az, ami az Egyesült Királyság egészségügyi ellátórendszerében történik. Az ápolók felelősségvállalásra szólították fel az érintetteket.

A brit ápolók Royal College of Nursing (RCN) nevű érdekvédelmi szervezte szerint a folyosói ellátás a rendszer válságának tünete: az alapellátástól a szociális gondozásig mindenhol több a beteg, mint amennyit a személyzet megfelelően el tudna látni.

Irán közölte Izraellel: eltörli a föld színéről, ha háborúzik Libanonnal

Júniusban súlyos, de nem az első fenyegetést kapta magas rangú iráni tisztségviselőktől Izrael. Ez egészen pontosan egy nyilvános X-üzenetben érkezett, méghozzá az iráni ENSZ-misszió részéről. 

Ebben konkrétan megsemmisítő háborút ígértek Izraelnek, ha a zsidó állam megtámadja a Hezbollahot. Később Izrael háborúba keveredett a libanoni síita szervezettel, majd a felek nemrég tűzszünetet kötöttek, amelyet azóta rendszeresen megsértenek.

Olyan kincset találtak Norvégiában, amely keresztülhúzhatja Kína számításait

Megtalálták Európa legnagyobb ritkaföldfém-lelőhelyét. A Norvégia délkeleti részén lévő területen majdnem kilencmillió tonna lehet az értékes nyersanyagokból. Ez legalább négyszer több, mint az eddig ismert legnagyobb európai lelőhelyen talált mennyiség.

Az Európai Unióban felhasznált ritkaföldfémek 98 százalékát Kínából importálják. A kontinensen jelenleg sehol sem bányásznak ritkaföldfémet.

Bejött a kínai válaszcsapás: a spanyolok már inkább kimaradnának a kereskedelmi háborúból

Szinte azonnal reagált az Európai Unióból származó sertéshúsra vonatkozó kínai dömpingellenes eljárásra Spanyolország, a közösség legnagyobb sertéstermelője. Madrid a kínai közlés napján jelezte, hogy együttműködik a tisztviselőkkel a vámok elkerülése érdekében.

A Peking által bejelentett vizsgálat az Európai Bizottság által az elektromos autókra kivetett vámokat követi, mivel Brüsszel szerint Kína olyan támogatásokat juttathat az elektromosautó-gyártóinak, ami torzítja a tisztességes versenyt. A felek folyamatosan tárgyalnak, de egyre inkább elmérgesedik a kereskedelmi vita.

European Union Announces Provisional Tariffs On Chinese EVs
Fokozódik a kereskedelmi vita Kína és az Európai Unió között / Fotó: NurPhoto via AFP

Mindenesetre ha a vizsgálat eredményeképpen az ázsiai nagyhatalom a jövőben korlátozza az uniós sertésimportot, az igen súlyos csapás lenne elsősorban Spanyolországnak, Dániának és Hollandiának. Nem csupán azért, mert Kína az uniós sertéshús legnagyobb felvevőpiaca, hanem mert az állat olyan részeit is nagy tételben vásárolja, amelyek Európában eladhatatlanok.

Veszélyben az adriai nyaralás: árvíz pusztított a magyarok kedvenc üdülőhelyén

Példátlan árvíz sújtotta Krk szigetét június első hetében: a rekordmennyiségű eső miatt a tűzoltóknak több járművet kellett kiemelniük. Az Istramet adatai szerint a Ponikva mérőállomáson 24 óra alatt extrém mennyiségű, 274 milliméter csapadék hullott le, Krk városában 193 millimétert regisztráltak négyzetméterenként, ami többhavi átlagnak felel meg.

Idén ez már a sokadik vihar volt, amely déli szomszédunkat sújtotta, bár végül jobbra fordult az idő. Tavaly egyébként 728 ezer magyar beutazó érkezett Horvátországba, 21 százalékkal több, mint 2022-ben.

Oroszország két év után először megelőzte az Egyesült Államokat az Európába irányuló gázszállításban

A Financial Times (FT) június 16-i jelentése szerint a májusi orosz gázszállítás Európába csaknem két év után először haladta meg az Egyesült Államok gázexportját – az Északi Áramlat elleni 2022. szeptemberi támadás ellenére.

Az orosz vezetékes gázszállítás és a cseppfolyósított földgáz tengeri szállítása meghaladta az Egyesült Államokét, az Európai Unió, Nagy-Britannia, Svájc, Szerbia, Észak-Macedónia és Bosznia-Hercegovina összes szállításának 15 százalékát.

Az Egyesült Államokból származó LNG a teljes európai gázimport 14 százalékát tette ki májusban, ez 2022 augusztusa óta a legalacsonyabb adat, bár azóta ez nőtt.

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.