Rendkívül pesszimizmus uralkodik a román fogyasztók körében, a gazdasági hangulatindikátor, az ESI januárban 99,6 pontra mérséklődött, ami recesszióra utal Romániában, írja az Economedia.ro.
A gazdaság szakportál szerint a 2010-es évek eleje óta csak három alkalommal volt pesszimistább hangulat Romániában. Előbb 2010-es válság idején, amikor román kormány a fizetések és a nyugdíjak csökkentéséről döntött, illetve 2020-ban a járvány berobbanásakor.
A fogyasztói bizalom 2020 áprilisa óta a legélesebb havi csökkenést mutatta, nem függetlenül attól, hogy decemberben a román kormány megszorításokat jelentett be, de a politikai bizonytalanság is rányomja a bélyegét a belső keresletre.
Az Economedia szerint a fiskális konszolidációs intézkedések december végi bejelentése, illetve a májusi elnökválasztással kapcsolatos bizonytalanságok mellett a fogyasztói inflációs várakozások növekedése is a bizalom csökkenését eredményezte.
A feldolgozóipari bizalom januárban elérte a –2,3-at a decemberi –2,5-ről, a termelési várakozások emelkedésével.
A negyedéves feldolgozóipari felmérés szerint 2025 januárjában alacsonyabb, 67,8 százalékos kapacitáskihasználtság volt tapasztalható a 2024. októberi 71,2 százalékhoz képest, és jóval elmarad a hosszú távú 76,8 százalékos átlagtól.
A vezetők megítélése a megrendelések elmúlt három hónapban történt alakulásáról 2025 januárjában romlott 2024 októberéhez képest.
Mint korábban beszámoltunk róla, tavaly Romániában választási szuperévet tartottak, a politikusok pedig nem is tétlenkedtek, valósággal két kézzel szórták a pénzt, az osztozkodásnak azonban meglett a böjtje. A román államháztartási hiány 2024-ben a GDP közel 9 százalékáig szaladt, emiatt az újonnan hivatalba lépő kormánynak a legelső lépése volt a megszorítások bejelentése, így keleti szomszédunknál január elsejével befagyasztották a nyugdíjakat és a béreket, emellett több adóemelésre is sor került. De még ez sem lesz elég ahhoz, érdemben mérséklődjenek az állam kiadásai, a mostani várakozások szerint 2025-ben a GDP 7 százaléka lehet a román államháztartás hiánya, miközben az államadósság megközelítheti a GDP 60 százalékát. Eközben már a bóvli szélén táncol a szuverén román államadósság osztályzat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.