BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
Ukrajna marihuána

Legalizálnák a marihuánát Ukrajnában

A háború utáni Ukrajnában Kijev és az EU is fontos szerepet szán az ipari kendernek. Vita bontakozott ki a törvényhozásban a marihuána legalizálásáról.

Minden fordítva van Ukrajnában ha az enyhébb kábítószerek (Cannabis indica – vadkender) engedélyezéséhez, bevezetéséhez való társadalmi hozzáállást vizsgáljuk. Minél kisebb falvakban, településeken kérdezték meg az embereket, annál nagyobb százalékuk helyeselte a marihuána legalizálását. 

Ukrajna marihuána
Ukrajna a marihuána legalizálását fontolgatja / Fotó: Melnikov Dmitriy

A felmérést a kijevi Nemzetközi Szociológiai Intézet (KIIS) végezte. Oroszországban a kannabiszkérdés másképpen vetődik fel. Büntetendő cselekmény 6 grammnál nagyobb növény (vagy 2 grammnál több hasis, a kábítószer-alapanyag vadkender – Cannabis indica, indiai kender – gyantája) mennyiség birtoklása. Annál kevesebbért pénzbüntetés, vagy 15 nap elzárás szabható ki. Tavaly februárban a szentpétervári Pulkovó repülőterén őrizetbe vettek egy német férfit, akinél mintegy húszgrammnyi zöld gumimaci-cukorkát találtak. A cukorkák THC-vel a Cannabis indica hatóanyagával voltak átitatva. 

A férfi azt állította, hogy a repülés idején szopogatja és megnyugszik, elalszik tőle

hangzott az orosz hatóságok indoklása.

Inkább a marihuána, mint az alkohol

  • Az ukrán falvakban és a húszezer lakosnál kisebb városkákban a pozitív vélemények aránya a megkérdezettek körében 52 százalék volt, 
  • a százezernél több lakosú közepes és nagyvárosokban mindössze 46 százalék támogatta a Cannabis indica engedélyezését. 

(Ukrajnában a kender orvosi felhasználása már engedélyezett.) Földrajzilag az ország középső, Kijev körüli része hajlott a leginkább az alkalmazásra, míg a keleti (Donbasz és a vele szomszédos, jelentős részben orosz ajkúak által lakott régiók) és a déli (Odessza, Mykolayiv) idegenkedtek a leginkább a kannabiszhasználattól. 

A háború ezer bajával, súlyos katonai-gazdasági-politikai gondokkal küszködő Ukrajnában a törvényhozás, a Rada időt szakított a Cannabis-legalizálás alapos közjogi megvitatására. Ugyanis ebben sokan az Európához való közeledés, a modern társadalom-, életfelfogás egyik jelképét láthatják. A másik ok lehet az alkoholizmussal folytatott küzdelem. A kannabiszhívők egyik érve: 

jobb, ha a nép marihuánát szív, mintha alkoholt inna. 

A két kábító (tudatmódosító) szer hatásának orvosi összehasonlítása nem egyértelmű.

Szakmai körökben sürgetik is a fogalmak tisztázását, a kábítószernek minősülő indiai vadkender és az ipari kender (Cannabis sativa) egyértelmű szétválasztását. Az ukrajnai helyreállításban, a háború utáni Ukrajna gazdaságában nagy szerepet szánnak a sokoldalúan felhasználható ipari kender termesztésének. Az utolsó békeévben, 2021-ben a kenderipar termelési értéke 4,5 milliárd dollár volt.

Brüsszel túltolta a számokat kissé

A szakértők 2024. novemberi tanulmánya szerint az elkövetkező öt esztendőben a gazdaság helyreállító program keretében 

Ukrajnát a világ egyik vezető kendertermesztő-feldolgozó országává fejlesztenék évi csaknem 61 milliárd dolláros termelési értékkel. 

A kenderipar fontos szerepet játszana az Európai Unió 50 milliárd eurós PHOENIX Helyreállítási Programjában, amit 2023-ban dolgoztak ki és Ursula von der Leyen személyéhez kötnek. Ugyanakkor mértékadó szakkörökben felhívják a figyelmet arra, hogy az EU és Ukrajna tervei, elvárásai – legalábbis a kenderiparban – nem fedik a valóságot, a helyzet rosszabb Ukrajna szempontjából, mint a PHOENIX terv víziója. A teljes globális kenderipar 2032-re mintegy 47 milliárd dolláros értékkel (beleértve a kenderolajat, a kozmetikai, élelmiszeripari felhasználási területeket is) sokkal kisebb lesz, mint az EU terveiben szereplő számok.

A kenderipar világszerte reneszánszát éli, „újrafelfedezik” a sokoldalúan hasznosítható Cannabis sativát, mint ipari, építőipari, élelmiszeripari, ruházati, kozmetikai alapanyagot. Ez a verseny kiéleződésével jár. Néhány éve az új-zélandi kormány élelmiszeripari terméknek minősítette a kendert, hogy a honi termesztésen, feldolgozáson alapuló iparág nemzetközi versenyképességét támogassa.

Az orosz Escobar

Oroszországban sem egyszerű a helyzet. Moszkvában a VDNH, a nemzetgazdaság eredményeit bemutató kiállítás területén áll a híres „kenderes” emlékmű. Egy szökőkút, amelynek központi figurája egy óriási kéve, amelybe a mezőgazdaság sikereinek szimbólumaként kenderszálak is belekerültek. A köztudatban még mindig keverednek a fogalmak és a kendert egyértelműen kábítószerként kezelik. Egy fiatal oroszországi vállalkozó, Andrej Kuzin (akit a háta mögött a nyizsegorodszki „Escobarnak” hívtak, pedig semmi köze nem volt a kábítószerhez) a nulláról indulva évi 25 millió rubeles üzletté fejlesztette a kendertermesztést. Kuzin Cannabis sativát, ipari kendert termeszt, amelynek minimális (0,1 százalékos) a kábítószer-tartalma – ellentétben az indiai kenderrel.

Magyar kender

Magyarország ezelőtt hatvan évvel regionális kendernagyhatalom volt, csaknem tucatnyi kendergyárral. Aztán a kétezres első évtized a magyar kenderipar, kendertermesztés végét jelentette. A múlt század ötvenes-hatvanas éveiben a Csongrád megyei Szegváron működött az ország egyik legnagyobb ipari kenderáztatója. Méreteire jellemző, hogy négy, egymással párhuzamos vasúti iparvágány vezetett az áztatókhoz. Roppant erős szagot árasztott a rostok vízben való felpuhítására szolgáló eljárás. Szegvár akkoriban erről a kilométerekre érezhető, mindent elárasztó szagról is nevezetes volt, amit még az ott elhaladó vonatok utasai is éreztek.

 

 


 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.