A Real Madrid azért küzd, hogy megmentse a stadionját világszínvonalú koncerthelyszínné alakító, milliárd eurós projektet. A környékbeliek tiltakozására ugyanis kénytelenek voltak leállítani a zenei rendezvényeket.
A futballklub elképzelését – amelyet az amerikai Sixth Street befektetési cég támogat – kétségessé tette a dühös lakosokkal folytatott harc, akik a koncertek elviselhetetlen zajára panaszkodtak.
A rendezvények idén kezdődtek, amikor az 1,2 milliárd eurós stadionfelújítás a befejezéshez közeledik.
A vita kínos csapás a Real Madridnak, a világ legértékesebb labdarúgóklubjának, a spanyol sport ékkövének, amely a Santiago Bernabéu stadion átalakítását a többcélú helyszínné válás útjaként hirdette meg. A szomszédok a stadiont kínzótérnek nevezik, szerintük törvénysértő a zajszennyezés. A fellépő zenészeket pénzbírsággal sújtották, a felelősök kilétét illetően botrányos vádaskodás zajlik.
José Manuel Paredes, a helyi lakosok szóvivője a Financial Times című lapnak elmondta, hogy szerinte a Real Madrid megpróbálta lemásolni az amerikai modellt: a városon kívüli NFL-stadiont, amely egyben koncerthelyszín is – mindezt azonban az EU második legnépesebb városának közepén.
Egy olyan intézmény esetében, mint a Real Madrid, és egy olyan stadion esetében, amely ennyire ki van téve a városi környezetnek, nem tudom felfogni, hogy senki sem gondolt arra, milyen hatással lesz a szomszédokra a zaj
– mondta Paredes. „Vagy tudták, hogy ez probléma lesz, és nem törődtek vele, vagy ez az egész a döntéshozatali folyamat rendszerszintű hibája.”
A klub számára a csúcspontot a májusban rendezett Taylor Swift-koncertek jelentették, amelyekre összesen több, mint 120 ezer jegyet adtak el. A lakók számára azonban ez volt a mélypont. A zaj elnyomta a tévé hangját, zavarta a gyerekek alvását – a koncertek majdnem éjfélig tartottak. Szeptemberben a Real Madrid bejelentette, hogy „ideiglenesen átütemezi” a zenei programokat, „egy sor intézkedés részeként, amelyeket a klub annak érdekében hoz, hogy a koncertek szigorúan megfeleljenek a vonatkozó önkormányzati előírásoknak”.
Tavaly decemberben Lola Índigo spanyol popsztár az Instagramon jelentette be, hogy június 14-én fellép a stadionban. A Real Madrid azonban gyorsan helyreigazította, mondván, a klub nincs abban a helyzetben, hogy garantálja a Santiago Bernabéu stadionban tartandó koncertek időpontját.
A koncertek befagyasztása súlyos csapás a Sixth Street és az általa tulajdonolt, élő eseményekkel foglalkozó Legends nevű cégnek.
Az amerikaiak 360 millió euróval szálltak be a Real-stadion felújításába, amikor az már három éve zajlott, és égető szükség volt a pénzre a befejezéshez.
A megállapodás értelmében a Sixth Street „húsz évre jogot szerzett arra, hogy részt vegyen a Santiago Bernabéu stadion egyes új üzletágainak működtetésében”. Az eredetileg 1947-ben elkészült létesítmény Madrid egyik legelőkelőbb negyedének, a Chamartínnak az egyik háztömbjét foglalja el.
Ez egy régi, polgári negyed, ahol Madridban a legmagasabb az egy főre jutó nettó jövedelem. A stadiont három oldalról lakóházak, egy kormányhivatal, egy templom és a San Agustín iskola határolja. A klub szerint a koncertek szervezőinek – és nem a klubnak – a felelőssége, hogy a rendezvények megfeleljenek a zajra vonatkozó önkormányzati előírásoknak.
Április óta a madridi városi tanács 24 bírságot szabott ki a szervezőkre összesen 2,6 millió euró értékben olyan Bernabéu-koncertek miatt, amelyek túllépték a helyi törvények által megengedett decibelszintet. A szervezők persze másként látják a dolgot.
A spanyol zenei promoterek szövetsége közölte: a zajhatárértékek be nem tartásáért a stadion és az illetékes hatóságok a felelősek, akiknek feladata a megfelelő infrastruktúra és létesítmények biztosítása és a megfelelő engedélyek megadása.
A szomszédok egyesülete, amely 2000 családot és a futballcsapat számos szurkolóját tömöríti, azzal vádolta a városi tanácsot, hogy a klub pártjára állt. Azt állítja, hogy a klub önkormányzati engedélye még azt sem teszi lehetővé, hogy rendszeres koncerteket rendezzen. Ezt az állítást persze az önkormányzat és a Real Madrid is vitatja.
Mindenesetre a városi tanács közölte, hogy találkozott a Real Madrid képviselőivel és felkérte őket, hogy a klub tegyen lépéseket a helyi lakosok „kellemetlenségeinek minimalizálására”. Ezek közé tartozik
José Antonio Almagro, a Granadai Egyetem akusztikai mérnöke szerint azonban ezek hiábavaló kezdeményezések: egy ilyen kész stadionnal nagyon nehéz bármit is kezdeni építészetileg, mert az eredmény csúnya lenne. Szerintük a legegyszerűbb, ha a koncerteken lehalkítják a hangerőt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.