BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
Reception Free State of Bavaria at the Green Week Christophe Hansen európai mezőgazdasági biztos ukrán

Vége az ukrán ingyenélésnek: új kereskedelmi rendszert vezetne be az EU – gátat szabnának a gabonacunaminak

Az eddig fennálló, bőkezű megállapodást nem fogják meghosszabbítani. Az ukránok búcsút mondhatnak a háború kitörését követő kedvezményes feltételeknek, és végre rendes partnerként kellene részt venniük az európai kereskedelemben.

Az Európai Unió nem tervezi, hogy jelenlegi formájában meghosszabbítja az ukránokkal szembeni kedvezményes kereskedelmi megállapodást a június 5-i lejárati dátum után, és helyette egy új, szigorúbb és igazságosabb szabályrendszert vezetne be – értesült az RMF24 lengyel hírportál.

Reception Free State of Bavaria at the Green Week Christophe Hansen európai mezőgazdasági biztos ukrán
Christophe Hansen európai mezőgazdasági biztos szerint át kell írni az ukrán kereskedelmi megállapodást / Fotó: dpa Picture-Alliance via AFP

Bár a Bizottság állítólag nem tervezi az invázió előtti kereskedelmi szabályok visszaállítását, a 2016-os mélyreható és átfogó szabadkereskedelmi övezet (DCFTA) keretén belül elkezdték mérlegelni az alternatívákat, többek között a mezőgazdasági termékekre vonatkozó kvótákat és további védintézkedéseket.

Az EU 2022-ben megszüntette az ukrán mezőgazdasági termékekre kivetett vámokat, hogy a háború kirobbanását követően enyhítse az ország gazdaságára nehezedő nyomást. Ez azonban nagyszabású tiltakozásokhoz vezetett az európai, nevezetesen a közép-és kelet-európai gazdák körében, akiknek az olcsóbb termékek beáramlása veszélybe sodorta a megélhetését.

Búcsút mondhatnak a nyílt határoknak az ukránok

Az újonnan javasolt keretrendszer konkrét export- és importmennyiségeket állapítana meg, ami potenciálisan segítené Ukrajna integrációját az EU egységes piacába, és egyúttal kezelné a tagállamok mezőgazdasági importtal kapcsolatos aggodalmait.

Christophe Hansen európai mezőgazdasági biztos, valamint a tagállamok agrárminisztereinek jelentős része is egyetért abban, hogy a „stabilabb DCFTA-megállapodásra” való áttérésre van szükség,

és véget kell vetni az Ukrajnával szembeni különleges bánásmódnak.

Az EU jelenlegi szabadkereskedelmi rendszerét már frissítették egy automatikus védintézkedési mechanizmussal az olyan érzékeny ágazatokra, mint a tojás, a baromfi, a cukor, a zab, a kukorica, a hántolt gabona és a méz.

Magyarország, Lengyelország és Szlovákia pedig emellett különleges védelmet ért az ukrán árukkal szemben, amelyek dömpingje a háború kitörését követően súlyos károkat okozta a belföldi termelők és a gazdaság számára.

Ukrajna exportrekordot ért el 2024-ben, de korai még a pezsgőbontás

Az elmúlt év fontos mérföldkőnek számított az ország gazdasági történetében: a külkereskedelmi mutatók rekordokat döntöttek, különösen az export terén. Ukrajna 41,6 milliárd dollár értékben exportált termékeket, ami 16 százalékos növekedés a korábbi évhez képest.

 

 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.