BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Egyszerűbb és gyorsabb Európai Uniót ígér Ursula von der Leyen

Brüsszel bemutatta a versenyképességi iránytűt. Ursula von der Leyen programjával veheti fel az Európai Unió a versenyt az Egyesült Államokkal és Kínával.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke felszólította a kormányokat, hogy segítsenek megfordítani a régió lanyha gazdaságát, és bemutatta a növekedés fellendítését célzó politikákat tartalmazó úgynevezett versenyképességi iránytűt.

Ursula von der Leyen
Ursula von der Leyen bemutatta a versenyképességi iránytűt / Fotó: AFP

Üzleti modellünk alapvetően részben az olcsó, nagyrészt kínai munkaerőre és az olcsó orosz energiára, részben a biztonság és a biztonsági beruházások kiszervezésére támaszkodott. Ezek az idők elmúltak

 – mondta sajtótájékoztatóján.

Az EB elnöke szerint azonban Brüsszelnek most már van terve és politikai akarata is a változtatáshoz. „Most már csak a gyorsaság és az egység számít” – idézte a Politico Von der Leyent, aki az innováció fellendítésére, a szén-dioxid-mentesítés előmozdítására, valamint az energiaellátás és a kereskedelmi forgalom biztosítására irányuló erőfeszítéseket emelte ki.

Ursula von der Leyen óva inti az Európai Uniót

A bizottsági elnök ugyanakkor arra is figyelmeztetett, hogy ha nem teszünk semmit, akkor Európa „azt kockáztatja, hogy alacsony növekedési pályán ragad, kevesebb jövedelemmel a foglalkoztatottak, kevesebb jóléttel a hátrányos helyzetűek és kevesebb lehetőséggel mindenki számára”.

Meghajolva az uniós tagállamoknak a vállalkozásokat hátráltató bürokrácia csökkentését sürgető felhívásai előtt, 

Von der Leyen „példátlan erőfeszítéseket” ígért az egyszerűbb szabályok kidolgozására és az adminisztráció felgyorsítására.

Ennek egy része az új éghajlatbarát szabályozások visszavágását jelenti majd, még akkor is, ha „az EU minden kétséget kizáróan a zöld megállapodás célkitűzéseihez vezető úton marad”, tette hozzá.

A kormányoknak is fel kell lépniük

Brüsszel mellett azonban a kormányoknak fel kell lépniük, mivel az adózástól a munkaerőpiacokon át az iparpolitikáig „számos kulcsfontosságú mozgatórugó legalább részben az ő kezükben van”, és a nemzeti reformokat és beruházásokat egy versenyképességi koordinációs eszközön keresztül kell összehangolniuk.

A portál szerint a dokumentum betekintést enged abba, hogyan kívánja Von der Leyen irányítani az EU-t második hivatali ideje alatt. 

Az üzenet egyértelmű, bár homályos:

Európának vállalkozásbarátabbá kell válnia, hogy felvegye a versenyt az Egyesült Államokkal és Kínával anélkül, hogy eközben feláldozná éghajlatvédelmi céljait. Ennek megvalósítása azonban óriási feladat lesz.

Nagy hangsúly az energián

Az energiaügy nagy hangsúlyt kap, mivel a vállalatok panaszkodnak, hogy a magas áramárak megnehezítik számukra, hogy a világ más részeivel versenyezzenek. A bizottság arra kéri a kormányokat, hogy fokozzák az európai villamosenergia-hálózatokba és energiatároló létesítményekbe történő beruházásokat, hogy lehetővé tegyék a megújuló energiaforrásokra való átállást.

Az üzenet egyértelmű, bár homályos / Fotó: AFP

Brüsszel azt is megígéri, hogy segít az érintett iparágaknak csökkenteni a szén-dioxid-kibocsátást, és célzott terveket fogalmaz meg az acél- és vegyipari gyártóknak. A dokumentum kifejezetten megemlíti a 2040-re kitűzött célt, hogy az EU kibocsátásának 90 százalékát csökkentsék – ezt a néhány konzervatív által kritizált számot még törvénybe kell foglalni.

Probléma a korlátozott finanszírozás

Von der Leyen átfogó elképzelésének egyik nagy problémája az új beruházásokhoz rendelkezésre álló korlátozott finanszírozás. Még az olyan nagy országok, mint Franciaország és Németország is adóssággal és deficittel küzdenek, és ezt a helyzetet az Egyesült Államokkal és Kínával fennálló kereskedelmi feszültségek tovább ronthatják.

A bizottság azt tervezi, hogy a fel nem használt regionális támogatásokat olyan projektekre fordítja, amelyek megfelelnek a versenyképességi menetrendjének, és felhívja az államilag támogatott hitelezőket, például az Európai Beruházási Bankot, hogy az innovatív cégek finanszírozási hiányosságainak áthidalására olyan programokat támogasson, mint például a TechEU beruházási program. 

Egy hamarosan létrehozandó Versenyképességi Alap is megpróbálja majd a kulcsfontosságú projektek felé terelni a forrásokat,

és a Megtakarítási és Befektetési Unióval új lendületet kap a magánfinanszírozás felszabadítása.

Figyelembe veszik Draghi kritikáit

A terv széles körű, és Mario Draghi versenyképességi jelentésében megfogalmazott kritikákat veszi alapul, amelyek szerint az EU számos szakpolitikai területen lassú vagy széttagolt.

A terv szociális kérdéseket is érint, amelyek általában nem tartoznak a bizottság hatáskörébe. Arra kéri a kormányokat, hogy nyissák meg a munkaerőpiacokat, mivel a dolgozó népesség elöregszik, és intézkedéseket sürget az oktatás hiányosságainak kezelésére, mivel a gyermekek matematikai és olvasási készségei romlottak.

A terv figyelmeztetett, hogy ezek egyike sem orvosolható egyik napról a másikra: „A versenyképesség fokozása nem gyors megoldás”.

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.