BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Amerikai segély nélkül mi lesz Jordániával és Egyiptommal?

Befogadnak kétmillió palesztint, vagy nincs több pénz. Jordánia és Egyiptom gazdasága és stabilitása függ az amerikai segélytől.

Jordánia és Egyiptom is jelentős amerikai segély folyósításától eshet el, ha nem egyezik bele Donald Trump amerikai elnök gázai „fejlesztési” tervébe. A fenyegetés valóra váltása súlyos problémákat okozhat a két ország számára, de hosszabb távú következményekkel is járhat, felboríthatja a szövetségesi kapcsolatokat a Közel-Keleten.

amerikai segély
Donald Trump a jordániai királlyal. Az elnök kész az amerikai segély megvonására, ha Jordánia és Egyiptom nem áll be a sorba / Fotó: AFP

Trump a kétmillió palesztin Jordániába és Egyiptomba telepítésével „pucolná ki” a Gázai övezetet, hogy aztán a területet a „Közel-Kelet Riviérájává” változtassa. A terv megdöbbenést és éles bírálatot váltott ki az arab államok vezetői, köztük II. Abdullah jordániai király és Abdel Fatah asz-Sziszi egyiptomi elnök részéről, pedig valójában nincsen benne semmi új. A Trump család már régóta kulcsfontosságúnak tekinti a régiót üzleti ambíciói szempontjából, és ki is használja az adódó lehetőségeket.

A jordániai király e heti washingtoni találkozójukon kétezer beteg palesztin gyerek ellátásával próbálta békíteni Trumpot, az utóbbi lemondta kettejük tervezett tárgyalását. Kairói források azt is jelezték, hogy készek érvényteleníteni az 1979-ben kötött egyiptomi–izraeli békeszerződést, ha Trump megvonja az országától a támogatást – tudósított a Jediót Ahronót című izraeli lap.

Jordánia megszolgált minden dollárt

Jordánia és Egyiptom az Egyesült Államok régi és megbízható szövetségese a régióban, és mindkét ország nagyban függ az amerikai pénzektől. Kairó több mint 87 milliárd dollárnyi segélyt kapott 1946, de főleg a békeszerződés 1979-es aláírása után; azóta folyósítanak Washingtonból évente 1,4 milliárd dollár katonai támogatást.

Jordánia az Egyesült Államok fontos szövetségese, bázisokat biztosít az amerikai hadseregnek / Fotó: AFP

Az ország fontosságát mutatja, hogy Izraellel együtt mentességet kapott, amikor a második Trump-adminisztráció befagyasztotta a külföldi segélyeket

Egyiptom után Jordánia volt a második közel-keleti ország, amelyik 1994-ben rendezte a diplomáciai kapcsolatokat Izraellel. Az ország évente 1,72 milliárd dollár támogatást kap az Egyesült Államoktól. A The Hill összesítése szerint az Egyesült Államok 1946 óta összesen több mint 31 milliárd dollárt folyósított Jordániának, de „minden fillér megérte”, mert 

az ország „régóta jól szolgálja az amerikai érdekeket a régióban”.

Amerikai katonák állomásoznak Jordániában, az ország hírszerzési és diplomáciai segítséget nyújt Washingtonnak, menedéket nyújt több százezer szíriai menekültnek, és konstruktív résztvevője a közel-keleti béke megteremtésének, aktívan részt vett az Izrael elleni iráni rakétatámadás elhárításában tavaly áprilisban.

Egyiptom már készül az amerikai segély megvonására

Izrael és Jordánia után a régióból Egyiptom kapja a legtöbb amerikai segítséget, a katonai támogatás mellett évi 815 millió dollár gazdasági támogatást, amelynek az elvesztése súlyosan érintené. Jordánia és Egyiptom gazdasága és stabilitása is nagymértékben függ ugyanis az amerikai pénztől.

Aswan,,Egypt,-,November,10,2023:,Small,Egyptian,Child,Playing,Near amerikai segély
Mindkét ország súlyos megszorításokra kényszerülhet / Fotó: Sun_Shine / Shutterstock

A Kairónak nyújtott katonai segély azonban a washingtoni kongresszus jelentése szerint egyúttal közvetett szubvenció is az amerikai fegyveripari cégeknek, mivel a pénzből tőlük szerzik be a szükséges rendszereket.

Washington megnyitja az utat Kína és Oroszország előtt

Az amerikai segély megvonása elemzők szerint arra kényszerítheti a két országot, hogy máshol keressen szövetségeseket. Ezek lehetnek az Öböl menti arab államok, de az Egyesült Államok globális vetélytársai: Oroszország és Kína is.

Ha az Egyesült Államok megszünteti a támogatást, más országcsoportok vagy államok biztosan be akarják majd tölteni az űrt

– nyilatkozta az Al-Dzsazíra arab hírtelevíziónak Dima Toukan, a washingtoni székhelyű Middle East Institute kutatója. Emlékeztetett, hogy évek óta erősödik a kínai befolyás Egyiptomban, 2025-öt az „egyiptomi–kínai partnerség évének” minősítették.

Ellenzi a gázai „etnikai tisztogatást” a Perzsa-öböl Menti Együttműködési Tanács, az Öböl menti arab olajmonarchiák által létrehozott közös piac hat tagja is. Ők szintén dönthetnek úgy, hogy az érdekeiket szolgálja, ha pótolják a kieső bevételnek legalább egy részét.

A teljes amerikai támogatást azonban aligha lehet helyettesíteni, ami mélységesen népszerűtlen megszorító intézkedésekre kényszerítheti a két országot. A megszorításokat pedig tiltakozások és lázadások követhetik, miközben a támogatások megvonása gyengíti a hadsereget és a rendőrséget.

Kész a recept a régió lángra lobbanásához.

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.