BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Bojkottal próbálnak nyomást gyakorolni a nagy kereskedelmi láncokra Szerbiában is

Szerbiában a nagy kereskedelmi láncok bojkottjára szólította fel a vásárlókat az Efektiva Fogyasztóvédelmi Egyesület. Indoklásuk szerint európai viszonylatban is Szerbiában a legmagasabbak az élelmiszerárak.

Szerbiában az elmúlt évben, éves szinten 4,3 százalékos volt az infláció. Ez kiugróan magas a térség országaihoz viszonyítva, a fogyasztóvédők a nagy kereskedelmi láncokat kartellezéssel vádolják. Horvát mintára – mivel ott is hasonló a helyzet – január 31-re a nagy kereskedelmi láncok bojkottjára szólította fel a vásárlókat az Efektiva Fogyasztóvédelmi Egyesület. Indoklásuk szerint európai viszonylatban is Szerbiában a legmagasabbak az élelmiszerárak. 

Belgrade,serbia,-,Circa,January,2007:,Unidentified,Customer,Buys,Food,In
Európai viszonylatban is Szerbiában a legmagasabbak az élelmiszerárak / Fotó: Nikola Fific / Shutterstock

A Szerbiai Adóhivatal közölte, hogy a Delhaize, a Mercator, a DIS, az Univerexport és a Lidl kereskedelmi láncokban 423 millió dinárral kisebb volt pénteken az összesített forgalom, mint egy nappal korábban. Mint ismeretes, az Efektiva fogyasztóvédelmi szervezet hívta fel bojkottra a polgárokat, mivel felmerült a gyanú, hogy a kereskedelmi láncok egyeztették áraikat. Az Efektiva bojkottlistáján a Maxi, a Dis, a Lidl, az Idea, a Roda, a Merkator, a Delhaize, a Shop & Go és az Univerexport szerepelt. 

Az elemzések ezt követően azt mutatták, hogy míg január 31-én, a bojkott napján 911 110 569 dinárt tett ki az említett üzletek forgalma, előtte egy nappal, január 30-án, csütörtökön az adóhivatal adatai szerint 1 334 431 914 dinár volt a forgalom. Ez jelentős visszaesés.

Az akció sikerén felbuzdulva most ötnapos bojkottot hirdettek, amely hétfőn kezdődött, és péntekig, február 14-ig tart. 

A nyilvánosságra hozott elemzések szerint a beszállítók árrése 10 százalék körül alakul, míg a kereskedelmi láncoké meghaladja a 30 százalékot. A bojkottal azt szeretnék elérni, hogy a nagy kereskedelmi láncok csökkentsék az áraikat, mert egyes üzletek még árat is emeltek. Amennyiben a bojkott után sem lesznek konkrét válaszlépések a kereskedők részéről, a fogyasztóvédők további akciókat helyeztek kilátásba. Egy 2023-as elemzéséből valóban az derült ki, hogy a kereskedelmi láncok beszerzési árai és az értékesítések utáni jövedelem között esetenként 43-45 százalékos különbség van.

A bojkottal kapcsolatban megoszlanak a vélemények. Szakemberek egy része szerint a hatás ugyan megmutatkozik a forgalom csökkenésében, de ez még nem vezet el oda, hogy a nagy kereskedelmi láncok csökkentsék is az áraikat. A korábbról is ismert akciózáson kívül az üzletekben valóban nem tapasztalható, hogy jelentősen csökkentenék az árakat. 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.