BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Harry Potter Sanghajba költözik, a Star Wars-verő kínai mesehős meg Nyugatra

Egybeesett két érdekes hír szerdán, amelyek példázzák a világhatalommá vált Kína igyekezetét, hogy a globális kultúrába integrálódjon, mégpedig a keleti óriáshoz méltóan méretes vállalkozásokkal. Harry Potter-stúdiót építenek Sanghajban, ugyanakkor titkolatlanul a box office első helyére törve elkezdték a Nezsa kínai mesehősről szóló animációs film külföldi előbemutatóit.

Helycsere: a nyugati mesehős Keletre, a keleti Nyugatra költözik. Példázva a kínaiak vágyát, hogy világhatalommá válva a befolyás egy fontos terepére, a globális kultúrába is beépüljenek, mégpedig méretes beruházások segítségével a stratégiai filmiparban. Harry Potter és Nezsa.

Harry Potter teljes természetességgel költözik keletre, és hamarosan kiderül, megnyeri-e a nyugatiak szívét Nezsa – a Csillagok háborúját már lenyomta a box office-ban
Harry Potter teljes természetességgel költözik keletre, és hamarosan kiderül, megnyeri-e a nyugatiak szívét Nezsa – a Csillagok háborúját már lenyomta a box office-ban  / Fotó: AFP

A Kínát uraló Kommunista Párt angol nyelvű lapja, a Global Times legnépszerűbb cikke szerdán arról szólt, hogy Észak-Amerikában elkezdték a Nezsa című frenetikus sikerű kínai animációs film folytatásának előbemutatóit.

A címlapon mellette egy másik film témájú hír szerepelt, közvetlenül a Tajvan körül megszaporodott kínai légi és vízi járőrökről szóló vezető anyag alatt: a Jin Jiang International Holdings bejelentette, hogy az amerikai Warner Bros. Discoveryvel együttműködésben túrákat szervező hatalmas Harry Potter-stúdiót építenek Sanghajban 2027-re, ha megkapják az engedélyt.

Kína és az USA háborúja Trump alatt: úgy ütik egymást, hogy közben babusgatják

Az utóbbi részlet azért lehet fontos, vagy inkább érdekes, mert január óta Washington és Peking között forrósodott a levegő: Donald Trump elnöki ciklusának első heteiben a világ két legnagyobb gazdasága vámtarifa-sortüzet zúdított egymásra, és folytatása következik.

Harry Potter Kínába érkezését azonban aligha fenyegeti az a veszély, hogy a kereskedelmi háború áldozatává esik, különben nem üdvözölte volna olyan melegen a hivatalos lap. Ugyanakkor az is világos: a gigászok úgy küzdenek egymás ellen, hogy eközben együtt is működnek, ahol ebben kölcsönös előnyt látnak. 

A friss illusztráció egy tegnapi hír, és pont Sanghajból: megkezdte a működését annak a Teslának az energiatároló termékeket készítő megagyára, amelynek a tulajdonosa, Elon Musk kulcsposztot kapott a Trump-adminisztrációban. A hazánkban is aktív BYD ugyanazon a napon közölte, borsot törve a rivális autógyártó Tesla orra alá: önvezető technológiát fejleszt a mesterséges intelligencia vadonatúj sztárjával, a kínai DeepSeekkel együttműködve.

Harry Potter és Nezsa: Kína a befolyásos filmkultúrában is az élen akar lenni

Hogy került a fő hírekben a Tajvani-szoroson áthaladó amerikai hajó és a kínai hadsereg járőrei mellé Harry Potter és Nezsa? A lap cikke el is magyarázza, a kínai drónok és elektromos járművek és a TikTok mellé helyezve a világhódító mesehőst:

Az ok, amiért ezek a különféle területű termékek át tudták törni a látható és láthatatlan gátakat, nemzetközi pezsgést keltve – a Kína és a világ közti forgalomra jelentkezett erős kereslet kereskedelemben, kultúrában és a közvéleményben. Ebben az értelemben, a jobb életet keresve a kínai nép különböző közjavakkal gazdagította a világot kreatív erőfeszítéseivel

– írják.

Harry Potter-inspired Season launched in Shanghai
Fotó: Imaginechina via AFP

Harry Potter már majdnem három évtizede van velünk, könyvek és filmek formájában, nem kell bemutatni. 

Szintén irodalmi háttérrel, Nezsa csak 2019 óta van velünk filmhősként. Az animációs film kategóriát ne becsüljük le se befolyásban, se bevételben.  Egy piacon soha nem ért még el animációs film akkora bevételt, mint a Nezsa első része: Kínában 46 nap alatt meghaladta a 700 millió dollárt (270 milliárd forint), és rekordokat döntött meg, amelyeket korábban olyan sikerek tartottak, mint a

  •  Zootropolis – Állati nagy balhé, 
  • A Hihetetlen család 2., 
  • a Shrek 2,
  •  vagy a Chihiro Szellemországban. 

Nezsa, a démongyerek a Csillagok háborúját máris megverte

Most a Nezsa 2 tör a globális első helyre a box office-ban – írta a Global Times. Az észak-amerikai hivatalos bemutató pénteken lesz. 

Kínában a siker olyannyira áttörő, hogy a játékfilmrekorder, az amerikai Star Wars: Az ébredő Erő sem tudott az útjába állni. Az utóbbi egy piacon 937 millió dollárt tudott elérni. A Kínában január 29-én bemutatott démongyerek-animáció ezt már 11 nap alatt meghaladta.

Egyébként rávert a korábbi kínai rekorderre is, a 2021-es, Csata a Csangdzsin-tónál című rendkívül látványos játékfilm a koreai háborúról, amelyben a kínai önkéntes hadsereg hősiessége által úgy hullanak az arrogánsnak és kegyetlennek mutatott amerikai katonák, mint a legyek. 

A legendás Nezsa története a nemzetközi, illetve az amerikai közönség számára emészthetőbb lehet a háborús drámánál. Ahhoz, hogy a kínai filmgyártás sorban dönti meg a korábban amerikaiak által döntögetett rekordokat, minden bizonnyal hozzá kell szoknunk, hiszen a módosodó Kína másfél milliárdos, az Egyesült Államok népessége pedig ennek kevesebb, mint a negyede. Úgy be tud-e hatolni a nyugatiak szívébe és fejébe Nezsa és utódai, mint ahogy Harry Potter és társai a keletieket elérték? – ez a jövő kérdése. 

 


 

 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.