BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A románok képtelenek átadni határidőre az új autópályát: megint bejelentették a csúszást – ez nagyon rossz hír Észak-Erdélynek

A DEx4 gyorsforgalmi út mindössze 5 kilométer hosszú lesz. Az autópálya-építő konzorciumnak komolyabb projektje is lenne a közeljövőben Erdélyben.

Május 17-re tolta ki a Szállítás- és Infrastruktúraügyi Minisztérium a DEx4 gyorsforgalmi út átadását. Ezt Sorin Grindeanu árulta el Remus Gabriel Lepusan Kolozs megyei PSD-s parlamenti interpellációjára válaszolva – számolt be róla a Maszol erdélyi hírportál. A rövid autópálya-szakasz építése tehát tovább csúszik.

A,Construction,Worker,In,Bright,Orange,Attire,Is,Evenly,Distributing
autópálya-építés, Románia, Erdély
Az autópálya-átadás csúszása nem egyedi eset Romániában / Fotó: Shutterstock

A beruházás eredeti határideje február 17. volt, ami azt jelenti, hogy már minimum három hónapos késésben van. A szerződésben szereplő ütemterv értelmében a kivitelezőnek 18 hónap alatt kellett volna végeznie a beruházással, de a legjobb esetben is csak 21 hónap alatt fog. Ez azért is igencsak kellemetlen, mivel egy mindössze 5 kilométeres útszakaszról van szó, ráadásul a terepviszonyok sem gördítenek túlzott akadályokat a munkálatok elé.

Nagyobb feladata is lenne az autópálya-építéssel megcsúszó cégeknek

Az útépítést egy öt cégből álló román–spanyol társulás végzi. Ami különösen aggasztó, az nem a több hónapos csúszás, ami Romániában teljesen megszokottnak tekinthető, hanem az, hogy a konzorciumot vezető Dimex2000 Company kellene majd megépítse a kolozsvári körgyűrű következő 23,67 kilométeres szakaszát is. A konzorcium novemberben a munkálatok 72 százalékánál tartott.

A Pro Infrastructura Egyesület úgy véli, hogy még a májusi határidő túlságosan optimista.

Annak ellenére, hogy egy rövid szakaszról van szó, a tordatúri gyorsforgalmi út nagyon fontos a környék közlekedése számára, mivel az észak-erdélyi autópályát kapcsolja össze a Borstól Bukarestig húzódó DN1-es országos műúttal. A beruházás értéke 562,6 millió lej plusz áfa, átváltva mintegy 45 milliárd forint.

Románia január elseje óta tagjai a schengeni övezetnek.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.