BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kínai Nagy napfal – a jövő technológiája már jelen van

Úttörő technológiát alkalmaz Kína a napenergia hasznosításában. A Nagy napfal elnevezésű projektje nemcsak gigantikus méretű és költségvetésű, de a legmodernebb technológiát és mesterséges intelligenciát használ. A projekt messze túlmutat egy naperőműparkon: megváltoztatja a helyi gazdaságot és nagymértékben pozitívan befolyásolja a környezetét. A beruházás példa lehet a világnak.

Kína újabb nagy falat épít, ám ezt napelemekből. A létesítményt a Belső-Mongóliában található Kubuqi-sivatagból kezdték el építeni 2017-től és várhatóan 2030-ra fejezik be. A hatalmas napenergia-projekt a „Nagy napfal” névre hallgat és része Kína többéves tervének, amelynek célja, hogy elegendő energiát termeljen Peking energiaellátásához. A projekt Kínát a megújuló energiával kapcsolatos beruházások élvonalába helyezi világszerte.

Sunset,Rays,Over,A,Photovoltaic,Power,Plant,,Solar,Panels,On
. A Nagy Napfal elnevezésű projektje nemcsak gigantikus méretű és költségvetésű,
A Nagy napfal elnevezésű projektje nemcsak gigantikus méretű és költségvetésű, de átformálja a környékiek életét is / Fotó: 9Robot / Shutterstock

Hatalmas lesz a Nagy napfal energiafelvevő képessége

A naperőmű több mint 400 kilométer hosszú és körülbelül 5 kilométer szélesen húzódik majd a Kubuqi-sivatagban. A paneleket egy hosszú, keskeny dűnesávban, a Sárga-folyótól délre, Baotou és Bayannur városok között telepítik. 

A különleges, úgynevezett bifaciális, perovszkit/szilícium napelemek akár 27 százalékkal több napenergiát képes megkötni a hagyományos társaikhoz képest.

A napenergia-termelést pedig a mesterséges intelligencia fogja csúcsra járatni, mert lehetővé teszi, hogy a panelek napfelkeltétől napnyugtáig a legtöbb napfényt begyűjtsék. A valós idejű érzékelőkkel ellátott intelligens napelemek lehetővé teszik az optimális időben való karbantartást is.

Building a Great Solar Wall in China, napelem
2017 decemberében még élettelen, kopár sivatag volt Belső-Mongóliában / Fotó: NASA 

A megtermelt energiát üzemi méretű akkumulátorparkban, továbbá hidrogénben tárolják.

A projekt 48 milliárd dollárba kerül és a teljes erőmű üzembe helyezése után évente 180 ezer gigawattóra tiszta energiát termelhet 2030-tól évente, ami elegendő lesz a Peking-Tianjin-Hebei térség ellátására

– írta a China Daily helyi hírportál hivatalos forrásokra hivatkozva. Peking 2023-ban 135,8 ezer gigawattóra villamos energiát fogyasztott.

Az erőmű pillanatnyi termelőkapacitása 100 gigawatt lesz, amiből a kínai tisztviselők szerint eddig körülbelül 5,4 gigawattot telepítettek.

Műalkotás napelemekből

Az alkotók a világűrbe is üzennek. A NASA műholdképén jó látszik, hogy a Nagy napfal egy már megépített része egy galoppozó lovat ábrázol. A naperőmű 2019-ben átadott részlete, a Junma, azaz a „szép ló”, Guinness-rekordot állított fel, mint a napelemekből készült legnagyobb kép. Évente mintegy 2 ezer gigawattóra villamos energiát termel, ami 300-400 ezer ember éves áramszükségletét elégíti ki – írja az Earth Observatory elemzése.

Building a Great Solar Wall in China, napelem
A Nagy napfal, benne a szép lóval. A kép 2024 decemberében készült  / Fotó: NASA 

Ez nem csak egy szimpla napelempark lesz – a Nagy napfal gazdasági és környezetvédelmi hatásai

A projekt részeként 196 ezer napelemet helyeznek el Nyugat-Belső-Mongóliában. Az építésben már több mint 3 ezer helyi veszt részt, ami stabil jövedelmet biztosít a számukra és csökkenti a szegénységet. Az egész beruházás 2030-ig mintegy 50 ezer munkahelyet teremt az építési és karbantartási, valamint a támogató ágazatokban. Ezekben az állásokban az átlagos éves jövedelem több mint 1,2 millió forintnak megfelelő yüan, ami tükrözi a 2025-ös kínai átlagkeresetet az MSA adatai szerint.

A gigantikus naperőmű segítségével Kína mintegy 31,5 millió tonnával kevesebb szén-dioxidot bocsáthat ki az évtized végéig.

A Nagy napfal talán legérdekesebb jellemzője az elsivatagosodás elleni küzdelemben való felhasználása. A napelemek 270 ezer négyzetkilométernyi területen megállíthatják a talajeróziót és meggátolhatják, hogy a földes homok a Sárga-folyóba kerüljön. A naperőműpark a homokdűnék mozgásának megakadályozásával és a szelek lassításával segíthet az elsivatagosodás megfékezésében.

A terv szerint a napelempark a villamosenergia-termelés mellett a mezőgazdálkodást is elősegíti a sivatagban.

A magasra helyezett panelek alatt ugyanis gazdálkodásra alkalmas területeteket alakítanak ki. A panelek árnyékot vetnek, így lassítják a párolgást, ami megkönnyítheti alattuk a növények termesztését. 

Ez a kétfunkciós megközelítés bevételt biztosít a közösségeknek. 

A NASA Landsat programja adatai elemzése alapján a napenergia-projektek az elmúlt években Kína más részein is hozzájárultak a sivatagok zöldítéséhez.

A Nagy napfal nagyméretű napenergia modellje új normákat állít fel az energiateljesítmény és a fenntarthatóság tekintetében.

A projekt ne csak tiszta energiát termel, de segítséget nyújt az elsivatagosodás ellen, több ezer munkalehetőséget biztosít, felszámolja a szegénységet, valamint elősegíti a mezőgazdasági tevékenységeket és új energetikai eszközöket vezet használatba.

A projekt kiváló viszonyítási alapot ad arra, hogy miként lehet megújuló energiaforrásokat, a földterületek újrahasznosítását és a közösségi élet javítását egyszerre megvalósítani – összegezte az Eco News.

Kína napenergia-növekedése különösen gyors volt az elmúlt évtizedben. 2017 és 2023 között az ország működő napenergia-kapacitása évente átlagosan 39 994 megawattal nőtt, míg az Egyesült Államok napenergia-kapacitása ugyanebben az időszakban átlagosan 8 137 megawattal bővült.

Tavaly júniusban Kína rendelkezett a világon a legnagyobb működő naperőmű-kapacitással, 386 875 megawattal, ami a globális összkapacitás mintegy 51 százalékát tette ki. A második helyen az Egyesült Államok állt 79 364 megawattal (11 százalék), majd India 53 114 megawattal (7 százalék) a Global Energy Monitor Global Solar Power Tracker című kiadványa szerint.

Új napelem: forradalmi találmányt mutattak be – a cserép termel energiát

A cserepekre 30 év garanciát adnak, és úgy tervezték őket, hogy ellenálljanak a szélsőséges időjárási körülményeknek. Ívelt formájuk miatt kilógnak a napelemes cserepek piacán, ahol többnyire homogén, sötét és lapos modulok érhetők el.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.