BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Életjeleket mutat a német gazdaság

A magas energiaárak és a gyenge külföldi kereslet miatt gyengélkedett a német gazdaság az elmúlt két évben, azonban a januári adatok alapján van ok a reményre.

A német ipari termelés januárban 2 százalékkal nőtt az előző hónaphoz képest, ami meghaladja az elemzők 1,5 százalékos előrejelzését. Ugyanakkor éves összevetésben 1,6 százalékos csökkenést regisztrált a német a statisztikai hivatal. A kedvezőbb adatok elsősorban az autóiparnak (6,4 százalék havi szinten) és az élelmiszeriparnak (7,5 százalék) köszönhető. 

Volkswagen Életjeleket mutat a német gazdaság
A magas energiaárak és a gyenge külföldi kereslet miatt gyengélkedik a német gazdaság / Fotó: dpa Picture-Alliance via AFP

Az viszont nagy kérdés, hogy tartós emelkedés várható-e. A magas energiaárak és a gyenge külföldi kereslet miatt a német GDP 2024-ben 0,2 százalékkal, 2023-ban pedig 0,1 százalékkal zsugorodott éves szinten. A 2000-es évek eleje óta ez az első alkalom, hogy a német gazdaság teljesítménye két egymást követő évben is csökken. Egyelőre Németország problémái főként az iparra koncentrálódnak: 

öt évvel a koronavírus-járvány kezdete után a német ipari termelés még mindig 10 százalékkal elmarad a pandémia előtti szinttől.

A feldolgozóipari kapacitáskihasználás csak a pénzügyi válság és a kezdeti leállások idején tapasztaltakhoz hasonlítható alacsony szinten van. Mivel az ipar nagy szerepet játszik a német gazdaságban, az ágazat problémái átgyűrűznek más szektorokra is. A termelés drágulása a versenyképesség elvesztésével járt együtt, így az ázsiai riválisok a versenyképesebb áraikkal kiszorítják a német vállalatokat a beszállítói pozíciókból.

Az Európát sújtó energiaválságból semmit nem éreztek a Távol-Keleten, az ázsiai cégek pedig kihasználják a helyzeti előnyüket. Németországban a vállalatok tavaly sorra jelentették be a leépítéseket és a gyárbezárásokat. 

A német gyengélkedés Magyarország szempontjából is kedvezőtlen, mivel Németország az első számú kereskedelmi partnerünk, tehát a gyengélkedő német ipar a magyar gazdaságot is hátráltatja, így a januári adat pozitív hír lehet hazánknak is.

A német ipar kétharmada költözne külföldre a drága energia miatt

A német ipar többsége, csaknem kétharmada azt fontolgatja, hogy külföldre helyezi át tevékenységét. A Baker Tilly könyvvizsgáló cég által végzett felmérésben a megkérdezett cégek 73 százaléka szerint „nagyon valószínű” vagy „valamelyest valószínű” az üzleti tevékenység külföldre költöztetése. A válaszadók 23 százaléka szerint az áthelyezés „kevésbé valószínű”, és csak négy százalék mondta azt, hogy „nem valószínű”.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.