Az orosz energetikai szektort ért ukrán csapások legalább 60 milliárd rubel (azaz 244,8 milliárd forint) kárt okoztak 2024. szeptember 1. és 2025. február 12. között – olvasható a Radio Svoboda felületén megjelent elemzésben, amelyet a rádió az ukrán Frontelligence Insight projekttel és egy önkéntes csoporttal közösen készített.
A szakértők megjegyzik, hogy az orosz energia- és gazdasági infrastruktúrát ért valós kár ennél nagyobb is lehet, mivel a becslés a minimumot tükrözi, és olyan ellenőrizhető adatokon alapul, mint a műholdfelvételek, valamint a csapások helyszínéről készült videók és azok az esetek, amikor maga az orosz fél is elismerte a károkat.
Kevésbé konzervatív becslések szerint a kár közel 80 milliárd rubelre (355,6 milliárd forint) is rúghat. Emellett ugyanebben az időszakban több tucat orosz katonai létesítmény is megrongálódott vagy teljesen megsemmisült.
Az ukrán csapások legalább kétharmada sikeres volt, míg a többi esetben a támadások eredménye ismeretlen maradt, vagy nem lehetett egyértelműen bizonyítani, hogy azokat Ukrajna hajtotta végre. A legtöbb sikeres támadást Oroszország területén és az általa megszállt területeken 2024 novemberében végezték.
A vizsgált időszak elején az ukrán csapások elsősorban katonai létesítményeket céloztak (többnyire lőszerraktárakat), de idővel a támadások egyre inkább olaj- és gázraktárak, illetve olaj- és gázfeldolgozó üzemek felé tolódtak el. Idén év elejére az összes megerősített támadás kétharmada már ez utóbbi építményeket érte.
A Szabadság Rádió számításai szerint
az ukrán drónok legalább 25 alkalommal csaptak le olaj- és gázlétesítményekre, valamint természetes erőforrásokat tároló helyekre.
Az ukrán drónok vagy rakéták leggyakrabban 100–150 kilométeres távolságon belül csaptak le. Ez arra utal, hogy a célpontok általában viszonylag közel vannak az orosz–ukrán határhoz vagy a frontvonalhoz. Néhány drón azonban több mint ezer kilométeres távolságot is átrepült.
A vizsgát időszakban Ukrajna egyre szélesebb fegyverkészletet vetett be, beleértve különféle típusú drónokat, cirkáló- és ballisztikus rakétákat.
Az elemzők szerint a szeptembertől februárig tartó időszakban a támadások több mint fele alacsony hatásfokú volt.
„A harctéri hatás leginkább akkor volt érezhető, amikor Ukrajna lőszerraktárakat és parancsnoki központokat támadott. Az ATACMS és cirkálórakéták alkalmazása viszont gyakran nem esett egybe az ukrán hadműveletekkel. A nyugati partnerek döntései – a rakéták mennyiségéről és használatának korlátozásáról – nehezítették a nagyobb ukrán offenzívák vagy védekező műveletek végrehajtását. A csapások fontos láncszemei voltak az orosz műveletek megzavarásának, de önmagukban nem oldották meg a fronton jelentkező problémákat” – ismertette Michael Kofman, a Carnegie Alapítvány vezető kutatója.
Február 3-án drónok támadták meg a Lukoilhoz tartozó volgográdi olajfinomítót, amely Oroszországban az összes benzin 4 százalékát és a gázolaj 7 százalékát állítja elő. A támadás következtében az elsődleges olajfeldolgozó üzem és a rakodóállvány megrongálódott, maga az üzem egy hétre leállt, majd a kapacitásának 60 százalékán működött. A leállás miatti veszteség körülbelül 15 millió dollár volt, a javítások 20–32 millió dollárba (7,4–11,9 milliárd forint) kerülhettek.
Az összes számítás alapján az elmúlt hat hónapban az orosz gazdaságot ért közvetlen kár 244,8 milliárd forint.
Az Asztraháni Gázfeldolgozó Üzem hat hónapig tartó teljes leállása esetén a teljes kár 77,9 milliárd rubel (346,3 milliárd forint) is lehet, ami Oroszország 2024-es olajexportból származó teljes bevételének fél százaléka.
A Nemzetközi Energiaügynökség becslései szerint az összes ilyen orosz bevétel 189 milliárd dollár (70 306 milliárd forint) volt tavaly.
Úgy megrongálták a vezetéket Szudzsánál, hogy onnan csak nagy sokára jöhetne orosz gáz
Oroszország jelenleg még csak felméri a károkat, a helyreállítás időpontja és üteme egyelőre kérdéses. A gázmérő állomás kulcsfontosságú szerepet játszott az Európába irányuló orosz földgázexportban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.