Olyan elemi hatása van a mesterséges intelligenciának (MI) az energiaszektorra, és olyan geopolitikai változások történtek az elmúlt három évben, amelyek miatt a nagyvállalatoknak újra kell gondolniuk eddig, kényelmes, éves ciklus szerinti működésüket. A Shell új energiabiztonsági elemzése e két tényező – tehát az MI és az alapjaiban megváltozott körülmények – erőteljes egymásra hatásának fényében három forgatókönyvet fel a lehetséges vállalati stratégiák számára. Ezek abban térnek el egymástól, hogy a vállalatoknál mekkora fókusz kerül az energiabiztonságra, az üzleti sikerre és a klímacélok elérésére.
„Nem panaszkodjanak az elemzők, bizonytalanságban most nincs hiány” – vezette be e három forgatókönyv ismertetését Varró László, a Shell International globális üzleti környezetért felelős alelnöke a napokban tartott Green Talks konferencián, amelyet a Magyar Megújuló Energia Szövetség szervezett. Mint elmondta, az energiatársaságok előtt kibontakozó három pálya a szigetvilág (archipelagos), a horizont (horizon) és az áradás (surge) nevet kapta.
„Az volt az alapvetésünk, hogy ami most az MI kapcsán történik, az olyan, mint amilyen a villany megjelelése volt az 1920-as években. Egy új technológia épül be a mindennapi életbe. Az MI is ugyanúgy forradalmasítja a nagyvállalatok termelékenységét, ahogyan megváltoztatta 100 éve a villany a falu életét. A világ megváltozott” – közölte Varró László. A gazdasági folyamatok megkezdődött változása magasabb energiafogyasztással jár. Például miközben lényeges ma a szerverparkok energiafogyasztása, főleg az USA-ban, az igazán nagy áramigény majd az lesz, amikor 300 millió ázsiai család vásárol mosógépet, légkondicionálót, hűtőgépet. Az energiaszektornak tehát szakítania kell a business as usual működéssel, amely 70 éven át bevált, mert a világ energiaszektora viszonylag stabil volt.
A digitális innovációnak a villamosenergia-szektorban van nagy szerepe. Általa hatékonyabban integrálhatók a moduláris technológiák, vagy az erőteljesen bővülő nap- és a szélenergia-termelés.
A közlekedésben megjelent az elektromos autó, amiről egyelőre nem tudható, hogy a megoldás része-e, vagy a problémáé. Azon múlik, hogy mennyire intelligensen integrálják a hálózatba.
Már látszik, hogy a mesterséges intelligencia fejlődésének nyertesei az anyagtudományok, az új nukleáris technológiák, vagy a szén-dioxidnak a levegőből való kivonása. A villamosenergia-szektor – de az egész gazdaság – gyorsuló ütemben nő, a többletkapacitások nagyobb hányada megújuló energiaforrást hasznosít. Varró László szerint a napenergiával kapcsolatban optimistábbak lehetünk, mint a széllel. A tendencia ugyanis az, hogy miközben jelenleg a bolygón éppen azon a szélességi körön a legnagyobb az energiafogyasztás, amelyen Budapest is található, a népesség a trópusokon nő jobban, és a gazdaság is ott erősödik ütemesebben. Lekerül Kairó szélességi körére a fogyasztás súlypontja. E változás pedig egybeesik azzal a különbséggel, hogy éppen ott süt jobban a nap, ahol nagyobb is a szükség a naperőművek áramára.
Helyet cserélt a piacon az olaj és a földgáz fontossága is. Az áramszektor szeme a fontosabbá vált földgázon van, mert bármi is történik az áramellátással, a válasz a földgáz bevetése. A gáz e híd szerepe azonban nem marad meg, mert a Shell várakozásai szerint 2040 körül már gyorsulva nő a technológiai szektor lesz a meghatározó, és a termelési csúcs utáni csökkenés gyorsabb lesz az eddig feltételezettnél.
Az olajpiac egyelőre élvezi a nagy utazási kedvet és a nagy szállítási igényeket. Kínában azonban már havi egymillió elektromos autót gyártanak, a kínai CATL pedig arra használja a mesterséges intelligenciát, hogy megtalálja azt az egyelőre csak elméletben létező molekulát, amellyel elkészíthető a tökéletes akkumulátor. A Shell modellezése szerint az olaj iránti igényt növelő és csökkentő tényezők hatása nagyjából kiegyenlíti egymást.
Abban nincs bizonytalanság, hogy a világ olajfogyasztása a közeljövőben eléri a csúcsot, abban igen, hogy ez milyen gyors folyamat lesz.
Nincs olyan forgatókönyv, amelyben a világ olajigénye olyan gyorsan csökkenne, amilyen gyorsan az olajlelőhelyek kimerülnek. Vagyis a világ olajiparának negyedévente egy Shellt kell pótolnia.
Mindez mit jelent a klíma szempontjából? A technológia változása már ott tart, hogy nincs visszatérés. A legrosszabb lehetőség pedig rosszabb a reményeknél, mert már most túl sok szén-dioxid van a levegőben. A másfél fokos felmelegedés elkerüléséhez mostantól a világ szén-dioxid-kibocsátásának minden egyes évben többel kellene csökkennie, mint amennyivel a legambiciózusabb szakpolitikák alapján várhatóan történni fog.
Miközben a szigetvilág forgatókönyvben még mindig a fő probléma a belföldi (tehát adott országnak energiabiztonságot jelentő) széntermelés, látni kell, hogy ebből származik a világ szén-dioxid-kibocsátásának több mint 30 százaléka.
A túllövés tehát nem elkerülhető, valamilyen szintű alkalmazkodásra minden társadalomban szükség lesz. A szén-dioxid légkörből való kivonása és lekötése (CCS technológia bevetése) megkerülhetetlen. Jelenleg évi 50 millió tonnányi leválasztó és tárolókapacitás működik világszerte – mondta Varró László egy kérdésre válaszolva –, tehát ez már nem elméleti technológia. A Shell kapacitása e téren évi 1 millió tonna, amelyből körülbelül 800 ezer tonna Kanadában működik. Persze, egy létesítmény működtetése szén-dioxid-leválasztással mindig drágább lesz, mint anélkül. Tehát a leválasztás csak akkor életképes, ha a tevékenységnek van értéke. Ezt az értéket Európában a kvótakereskedelem, Kanadában a szén-dioxid-adó teremti meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.