Az Egyesült Államokba utazik hétfőn Maros Sefkovic, az Európai Bizottság kereskedelmi biztosa, hogy amerikai partnereivel tárgyaljon a vámháború lezárásáról, miután mindkét fél felfüggesztette a másikra kiszabott tarifákat. A hírt megerősítette Olof Gill, a Bizottság szóvivője pénteki brüsszeli sajtótájékoztatóján.
„Áll az ajánlatunk, hogy kölcsönösen nullára csökkentsük a vámokat amerikai barátainkkal” – idézte a szóvivőt a Politico; Gill Ursula von der Leyen bizottsági elnök héten megismételt javaslatára utalt.
Donald Trump ugyan 90 napra felfüggesztette a kölcsönös vámokat, amire Brüsszel hasonló gesztussal válaszolt, az általános 10 százalékos, valamint az alumínium-, acél- és autóimportra vonatkozó 20 százalékos tarifák változatlanul érvényesek mindenkire, így az Európai Unióra is.
Ez lesz egyébként a harmadik alkalom, hogy Sefkovic Washingtonba látogat Trump januári beiktatása óta. Amikor legutóbb volt ott azonban március 25-én, akkor még sokkal kisebb volt a tét, a vámok zömét ezt követően jelentették be az amerikaiak.
A CNBC tudósítása szerint a hír megfordította a trendeket a New York-i tőzsdén, a határidős jegyzések estek a kínai bejelentésre, hogy Peking 125 százalékos vámot vet ki az amerikai importra. Sefkovic washingtoni látogatásának bejelentése után azonban emelkedni kezdtek az indexek.
Von der Leyen azonban a Financial Timesnak adott interjújában ismét figyelmeztetett, hogy
amennyiben nem zárulnak sikerrel a tárgyalások, az EU kész az erőteljes válaszra, akár az amerikai digitális vállalatok megadóztatására is.
Szóba került a vámháború Valdis Dombrovskis gazdasági biztos, bizottsági alelnök sajtótájékoztatóján is, amelyet a pénzügyminiszterek ülése után tartott.
A biztos emlékeztetett, hogy az amerikai intézkedések miatt egyre bizonytalanabbá válnak a gazdasági kilátások. „Az biztos, és ebben a miniszterek is egyetértettek mai ülésükön, hogy az Egyesült Államokat fogják sújtani elsőként és leginkább a vámok” – idézte a szavait a bizottság honlapja, ezzel ágyazva meg a tárgyalások elkezdésének. Washingtonban azonban könnyen lehet, hogy másképp értékelik az induló pozíciókat – hamarosan kiderülhet.
Dombrovskis szerint a vámok gyengíteni fogják az amerikai gazdaságot, mert csökkentik a fogyasztók vásárlóerejét, a béreket és drágítják az importárukat.
„A vámok közvetlen hatásain túl azonban a befektetők amerikai gazdaságba vetett bizalmának további csökkenése tovább súlyosbíthatja a GDP-re gyakorolt negatív hatást” – hangsúlyozta a biztos. „A vámok hatására vonatkozó legfrissebb modellszimulációink szerint az amerikai GDP 2027-ig 0,8-1,4 százalékkal csökkenne” – tette hozzá.
A hatás kisebb, csupán a GDP 0,2 százaléka lenne az EU-ra, mondta.
Ha azonban véglegessé válnak a vámok, vagy további ellenintézkedések lépnek életbe, akkor a gazdasági következmények még negatívabbak lennének:
míg a globális kereskedelem három év múlva 7,7 százalékkal esne vissza.
Ezek a modellszimulációk nem számolnak az amerikai gazdaságba vetett befektetői és üzleti bizalom további csökkenésével, ami tovább növelné a negatív GDP-hatást, hangsúlyozta a biztos.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.