Az Egyesült Államok több mint 230 év után megszünteti az egycentes pénzérmék verését, ugyanis drága – közölte a washingtoni pénzügyminisztérium. A tárca bejelentette, hogy ebben a hónapban adták le az utolsó megrendelést a penny-érmék nyersanyagaira; 2026 elejétől nem kerülnek forgalomba új érmék ebben a címletben.
A legkisebb amerikai cink-réz pénzérme megszüntetését mindkét párt támogatja, elsősorban a gyártási költségekkel indokolva a döntést.
Egyetlen penny előállítási költsége az elmúlt tíz évben 1,3-ról 3,69 centre emelkedett. Az érmék verésének megszüntetésével évente 56 millió dollár (csaknem 20 milliárd forint) megtakarítás várható.
Donald Trump elnök februárban utasította Scott Bessent pénzügyminisztert az érme verésének leállítására.
A készpénzes tranzakciók során a jövőben a fizetendő összeget a legközelebbi ötcentes értékre kell kerekíteni.
Az Egyesült Államokban ezt az érmét nickelnek nevezik. A pénzügyminisztérium szerint jelenleg körülbelül 114 milliárd van belőle forgalomban. Az érmét először 1793-ban bocsátotta ki az amerikai kormány, 1909 óta Abraham Lincoln elnök képe látható rajta.
Míg Brüsszel folyamatosan veri a pénzérméket, addig az eurózónatagok elfordulnak az aprópénztől. Németországban kivezetik az egy- és kétcenteseket, és a spanyolok is szabadulnának az euróérméktől, valamint az 500 eurós címletű készpénztől is. Sok szerelem véget ér egyszer – nagyjából így lehet összefoglalni a fémpénzhez való viszonyt. Miközben az érmék elhagyásának ötlete egyre nagyobb teret nyer a társadalomban, a Bundesbank egyik tisztviselője is felvállalta a szószóló szerepét, és javasolta a legkisebb euróérmék elhagyását.
A jegybankok régóta panaszkodnak, hogy míg folyamatosan alacsony címletű pénzérmét veretnek, ezek nem kerülnek be aktívan a forgalomba, ugyanis az emberek visszajáróként ugyan elveszik, ám tovább már nem adják őket, így nem kerülnek be a pénz körforgásába.
Sokszor kabátzsebek mélyén vagy éppen az otthoni perselyben lapulnak, gyakorlatilag kikerülve a forgalomból.
Így aztán az EU folyamatosan vereti az aprópénzt. A DW cikke szerint az Európai Központi Bank (EKB) jelenleg 40,1 milliárd 1 centes euróérmét tart nyilván, míg 2 centesből 31,4 milliárd van forgalomban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.