BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Döntött a kínai nemzeti bank: megvágta a kamatokat, és ennek nem marad el a hatása

A mostani lépés előtt a két kamatfajta fél éve nem változott. A döntés célja a gazdaság élénkítése.

A kínai jegybank csökkentette az éves és az ötéves kamat szintjét az elemzői várakozásoknak megfelelően.

china national bank
A kínai jegybank a gazdaság élénkítését szeretné elérni / Fotó: Shutterstock

Az egyéves hitelek referenciakamatát (Loan Prime Rate/LPR) 3,00 százalékra szállította le a jegybank az eddigi 3,10 százalékról, az ötéves lejáratú hitelekét pedig 3,60 százalékról 3,50 százalékra vitte le. Az LPR 2019 augusztusában lett az új benchmark a kínai központi bank kamatreformja után. 2020-tól a jegybank megköveteli a bankoktól, hogy az új hitelek kamatainak meghatározásakor az LPR-t vegyék alapul. 

Az ötéves kamatláb közvetlenül befolyásolja a jelzáloghitelek költségét, az éves kamatláb pedig az összes többi hitelét.

A kínai központi bank két hete 0,5 százalékponttal csökkentette a bankok kötelező tartalékrátáját (RRR). Az intézkedés a várakozások szerint mintegy 1000 milliárd jüant (138,77 milliárd dollár) szabadíthat fel a pénzügyi rendszerben. A csökkentés hatásaként az autóvásárláshoz és berendezések korszerűsítéséhez hiteleket nyújtó autófinanszírozási és pénzügyi lízingcégek RRR-je nulla százalékra csökkent.

Csökkentették továbbá a rövid távú likviditási hitelek (Standing Landing Facility, SLF) kamatait: a látra szóló (overnight) hitelkamatot 2,25 százalékra, a hétnapos rátát 2,4 százalékra, az egy hónapos hitelek kamatát pedig 2,75 százalékra.

Nincs felpörgés

A kínai gazdaság egyelőre elkeserítő képet mutat. Kínában lassult az ipari termelés és a kiskereskedelmi forgalom növekedése, csökkent a munkanélküliség áprilisban. 

A múlt hónapban 6,1 százalékra csökkent az ipari termelés éves növekedése a márciusi 7,7 százalékról Kínában.

Szakértők azonban még ennél is nagyobb lassulásra, 5,7 százalékos éves összevetésű bővülésre számítottak áprilisra. Egyebek között a feldolgozóiparban 6,6 százalékra lassult a termelés növekedése áprilisban a márciusi 7,9 százalék után.

Az ipari termelés havi szinten 0,2 százalékkal emelkedett áprilisban. Az idei első négy hónapban a termelés 6,4 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. Tavaly az ipari termelés 5,8 százalékkal nőtt.

A kínai kiskereskedelmi forgalom 5,1 százalékkal nőtt, a munkanélküliség 5,1 százalékon áll, 0,1 százalékot csökkent.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.