BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Délkelet-Ázsiában nevezte meg az EU a közellenségeket, akik ellen össze kell fogni

Egyazon üzenettel járja Ázsiát a napokban az Európai Unió fődiplomatája és a francia elnök a Bloomberg összefoglalója szerint: elmondják, ki ellen kell összefogni a jog uralma érdekében. Korunk fő kihívásának tartják, hogy ez történjen.

Délkelet-Ázsiát járja a napokban Kaja Kallas, ez Európai Unió fődiplomatája és Emmanuel Macron francia elnök, a Bloomberg összefoglalója szerint azzal a fő üzenettel, hogy összefogásra van szükség, mert fenyegetés érte a jog uralmát a világban, mégpedig konkrét szereplőktől. 

Az EU vezető politikusai, köztük a fődiplomata Kaja Kallas korunk fő ellenségeit nevezték meg Delkelet-Ázsiában
Az EU vezető politikusai, köztük a fődiplomata Kaja Kallas korunk fő ellenségeit nevezték meg Delkelet-Ázsiában / Fotó: Ore Huiying

Mivel Kaja Kallasról szól a hír, nem nehéz kitalálni, hogy ez az ellenség az Ukrajna ellen háborút folytató Vlagyimir Putyin elnök, de nem egyedül, hanem Kínával együtt, amellyel egyre mélyülnek Oroszország kapcsolatai.

A napokban az Európai Unió barátibb hangokat ütött meg Kína fő világgazdasági riválisával, az Egyesült Államokkal szemben, hogy elkerülje a Donald Trump elnök által kilátásba helyezett hatalmas vámokat. 

Hogy ne legyen egyszerű a világpolitikai konstelláció: 

  • az európai vezetők befolyásos része Trumptól idegenkedik, 
  • aki közben igyekszik visszafordítani elnök elődje, Joe Biden politikáját, amely utat nyitott az orosz-kínai közeledésnek,
  • miközben nem tudni, nem keveredik-e Kínával is kereskedelmi háborúba az EU.

Korunk legnagyobb kihívása

– mondta az orosz–kínai tengelyről Kallas a Szingapúrban rendezett Shangri-La biztonsági konferencián.

Amikor Kína és Oroszország arról beszél, hogy évszázadok óta nem látott változásokat vezetnek együtt, és a globális biztonság rendjének revízióit, rendkívüli mód aggódnunk kell

– tette hozzá.

Kallas, nyugati vezetők részéről sokadszor, azzal vádolta meg Kínát, hogy segíti Oroszország háborúját, és az Ukrajnában az oroszok által hadi célokra felhasznált, polgári alkalmazásokra is alkalmas áruk 80 százaléka Kínából érkezett. Ha önök aggódnak Kína miatt, Oroszország miatt is aggódniuk kéne – tette hozzá.

Hasonló volt Macron üzenete ugyanott, még pénteken beszélt ugyanott, és volt egy másik üzenete is Kína számára.

Ha Kína nem akarja, hogy a NATO szerepet vállaljon Délkelet-Ázsiában vagy Ázsiában, meg kellene előzniük, hogy Dél-Korea európai földön szálljon harcba

– mondta a fórumon.

A kínai védelmi miniszter az európaiakat meglepve nem utazott Szingapúrba – jegyzi meg a tudósítás. Ez 2019 óta az első eset, hogy Kína nem küldte el fő katonai diplomatáját az éves fórumra.

Ukrajna: Putyin eltökélt, feltételeket szab a Nyugatnak
Vlagyimir Putyin kemény feltételeket szabott az ukrajnai tűzszünet kapcsán, és változatlanul a mézesmadzag–korbács technikát alkalmazza. Donald Trump amerikai elnök türelme viszont láthatóan fogy.

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.