Az Oroszország elleni újabb szankciók részeként az Európai Unió vizsgálja több mint 20 bank kikapcsolásának lehetőségét a SWIFT-rendszerből. Emellett az is a még nem nyilvános javaslatai között van, hogy kezdeményezi az orosz olajra vonatkozó árplafon csökkentését, illetve végérvényesen betiltja az Északi Áramlat gázvezetékeket. A tervezett szankciók célja, hogy növeljék a nyomást Moszkvára az Ukrajna elleni háború befejezése érdekében – értesült a Bloomberg.
Az Európai Bizottság állítólag már meg is kezdte a tagállamokkal folytatott konzultációkat a tervezett lépésekről. Az esetleges korlátozások időzítése még kérdéses, és mivel az újabb uniós szankciókhoz valamennyi tagállam támogatására szükség van, ezért a javaslatok változhatnak az elfogadás előtt.
Mindezen kívül az EU állítólag azt is vizsgálja, hogy további, mintegy két tucat bankra vonatkozó tranzakciós tilalmakat és új kereskedelmi korlátozásokat vezessen be mintegy 2,5 milliárd euró értékben.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke korábban arról beszélt, hogy Brüsszel folytatni kívánja az Oroszország elleni szankciókat. Az EB elnöke a 18. csomaggal kapcsolatban tárgyalt intézkedések között az Északi Áramlat gázvezeték elleni szankciókat, az olajárplafon csökkentését, valamint a pénzügyi szektorra, köztük a harmadik országok bankjaira vonatkozó új korlátozásokat nevezte meg.
A tárgyalás alatt álló csomag részeként említett olajárplafon-csökkentés érdekében a bizottság konkrétan azt tervezi, hogy javaslatot tesz a G7-csoportnak a plafon 45 dollár körüli szintre történő csökkentésére a jelenlegi 60 dollárról.
Ehhez a lépéshez viszont az Egyesült Államok támogatására is szükség lenne. A G7-országok pénzügyminiszterei viszont a héten a kanadai Banffban tartott találkozójukon nem jutottak dűlőre a felső határ csökkentéséről.
Közben Donald Trump amerikai elnök sürgette Moszkvát és Kijevet, hogy folytassanak közvetlen tárgyalásokat a tűzszünetről és a békemegállapodásról. Trump eddig elzárkózott attól, hogy új szankciókat vezessen be Oroszországgal szemben, annak ellenére, hogy többször is ezzel fenyegetőzött. A Joe Biden elnök idején bevezetett szankciók ugyanakkor továbbra is érvényben maradtak.
A Bloomberg nem írja, hogy mely bankokat zárnák ki a SWIFT-rendszerből, ami azért érdekes, mert az orosz bankok túlnyomó többségét már korábban eltávolították a rendszerből.
A SWIFT-et amúgy a G10-országok – Belgium, Kanada, Franciaország, Németország, Olaszország, Japán, Hollandia, Egyesült Királyság, Egyesült Államok, Egyesült Államok, Svájc és Svédország – központi bankjai, valamint az Európai Központi Bank felügyelik, tehát öt EU-n kívüli ország is döntési helyzetben van.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.