Irán növelte az atomfegyverek szempontjából releváns küszöbértéket megközelítőre dúsított urániumkészletét – olvasható a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) bizalmas jelentésében, amelyből az AP amerikai és az AFP francia hírügynökség tett közzé részleteket szombaton.
A bécsi székhelyű ügynökség szerint május 17-én Irán 408,6 kilogramm 60 százalékosra dúsított uránt állított elő, ami 133,8 kilogramm növekedést jelent a NAÜ februári jelentése óta. A síita államnak tehát sikerült a korábbinál több, 60 százalékosra dúsított uránt előállítani – szögezte le a a szervezet.
A nemzetközi szervezet emlékeztet: körülbelül 42 kilogramm 60 százalékos dúsítású urán elméletileg elegendő egy atombomba előállításához, ha tovább dúsítják 90 százalékra. Az ügynökség emiatt felszólította Teheránt, hagyjon fel a folyamattal és tegye lehetővé, hogy az ügynökség ellenőrei vizsgálatot folytassanak.
Rafael Grossi, a NAÜ főigazgatója felhívta a figyelmet arra is, hogy nem Irán az egyetlen, atomfegyverrel nem rendelkező állam, amely erre a szintre dúsította uránját. Az ügynökség azt is Teherán szemére vetette, hogy nem működik együtt az ellenőrökkel, például akadályokat gördít három, iráni helyszínen végzett munkájuk elé.
A közel-keleti ország tagadja, hogy atomfegyver előállítására törekedne. Abbász Aragcsi iráni külügyminiszter szombaton az iráni állami televízióban leszögezte, hogy Teherán ellenzi az atomfegyverek használatát, kiemelve: ebben a kérdésben Irán és az Egyesült Államok között nincs vita.
Teherán és Washington között május végén ért véget az iráni atomprogramról folyó tárgyalások ötödik fordulója. Az Egyesült Államok az iráni kormánytól az urándúsítás teljes leállítását követeli, mivel a Fehér Ház szerint ez szükséges intézkedés az iráni atomfegyverek fejlesztésének tartós megakadályozásához.
Washington terve szerint Teherán csak alacsony szintre dúsíthatná az uránt, majd polgári felhasználásra az arab államoknak szállítaná. Az urándúsító létesítmények az öbölbeli iráni szigeteken kaphatnának helyet, ha sikerül megegyeznie a feleknek.
Trump a Közel-Keleten: ha a megállapodások fele megvalósul, már az is óriási győzelem
Sikerkörútként könyvelte el az amerikai elnök az Öböl menti országokba történt utazását – befektetési, beruházási egyezmények sorát kötötte meg. Elemzők szerint a hangzatos bejelentésekkel az a gond, hogy kevés konkrétumot lehet róluk tudni. Egyikük szerint mindenesetre ha csak a bejelentések fele megvalósul, már az is óriási győzelem Trumpnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.